Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všichni ji v nějakém filmu viděli, nikdo ale pořádně neví, kde. Přesto má Oscara a je mezi 100 nejvlivnějšími lidmi USA. MFF Karlovy Vary

29.06.2019
Všichni ji v nějakém filmu viděli, nikdo ale pořádně neví, kde. Přesto má Oscara a je mezi 100 nejvlivnějšími lidmi USA. MFF Karlovy Vary

Foto: KVIFF

Popisek: Julianne Moore s manželem ve Varech na červeném koberci

FOTO Jak to ta Julianne Moore dělá? Tak za prvé, je světlá zrzka. Takové bývají málokdy hezké, obvykle vypadají jak svůj negativ; nevýrazné světlé oči, bledé řasy a obočí, mramorově bílá pleť, na níž je vidět každý pupínek… Ona ale vypadá skvěle, i v šestapadesáti letech. Ke všemu očividně bez plastik a jiných vylepšení obličeje (nebo alespoň snadno rozpoznatelných), které některým herečkám fatálně změnily vizáž, třeba Nicole Kidman vypadala svého času (když hrála Grace Kelly například) jak posmrtná maska, o Ashley Judd, jež není takřka k poznání, ani nemluvě…

Hlavní zahraniční hvězda letošního zahájení MFF Karlovy Vary, Julianne Moore, která se včera předvedla v banánově žluté slušivé róbě na červeném koberci, je podle všech indicií chytrá jak liška. A stejně tak zrzavá, v posledních letech tedy temně mahagonová. Také musí mít ale kliku z…, no, vy víte z čeho. Sama přiznává, že si pleť chrání a slunci ji nikdy nevystavuje, přesto v jejích letech už dámy vrásky mívají, ona ne. Umí se obléknout, ví, že obtažené šaty by si již nemohla dovolit, tak zvolila ´zázračné volány´, a to jak na oběd s prezidentem Bartoškou, v černé variantě, tak na červený tepich. Tam dostála soudobému módnímu diktátu ´ukaž co nejvíce´ velkým výstřihem, ale přitom si zachovala noblesu; což je pro ni typické.

Julianne Moore v černém uprostřed, s prezidentem Bartoškou a Bartem Freundlichem - úplně vpravo. Foto KVIFF

Umí si vybrat roli

Julianne Moore se narodila jako obyčejná Julie Anne Smith v Severní Karolíně, vyrůstala ale všude možně po Státech, protože její táta byl armádní soudce. Vystudovala herectví v Bostonu a okamžitě poté se vrhla do víru New Yorku. Začínajících herců je v NY jak jadérek v jablku, jí se ale povedlo prosadit se na divadle, dokonce si zahrála po boku Al Pacina… Odtamtud zamířila do televize a poté k filmu, její filmografie je velmi, velmi bohatá, Julianne je pilná včelka. Hrála i ve velmi známých filmech, upřímně, napřed to byly štěky. Doktorku v Uprchlíkovi s Harrisonem Fordem, ve stejné době pracovala se legendárním Robertem Altmanem na slavném filmu Prostřihy, které porota Zlatých glóbů ocenila v roce 1994 za herecké výkony mimořádně celkový filmu. Postupně jí začaly přicházet nabídky do velkých komerčních titulů jako Dva v tom, Ztracený svět: Jurský park, Hannibal, Potomci lidí, dva díly Hunger Games: Síla vzdoru.

Hvězda dorazila do Prahy ve čtvrtek (soukromým letadlem a v teplácích), při příjezdu do Varů už se ´vystajlovala´. Foto KVIFF

Jenže, ona není skvělá herečka. Ona je dobrá herečka. Takže si každý okamžitě vybaví Jodie Foster v Mlčení jehňátek, komu ale vytane před očima Julianne v nepříliš povedeném pokračování Hannibal?  Domníváme se, že si toho je Julianne dobře vědoma, že na takovou Meryl Streep nebo Julii Roberts prostě nemá a tak chytře řídí svoji kariéru. Vedle rolí v áčkových spektáklech bere i ty, které mohou přinést ceny. Ale zase – vybavíte si ji v kulťárně  Big Lebowski? Tam hrála dceru Jeffa Bridgese. Nebo mega oscarová Magnolie, tam hrála jednu z x postav - ženu, co se vdala pro peníze, když ale její manžel umírá, ona zjišťuje, že ho vlastně miluje…

Oscar za Alzheimera

Zahrála si i ve slavných Daldryho Hodinách, což je film, který každý viděl, nikdo si ho ale nepustí znovu… První nominaci na Oscara i Zlatý glóbus pro ni představoval snímek Hříšné noci. To je poměrně typický příklad. Film v hlavní roli s Markem Wahlbergem asi hodně lidí vidělo, ale Julianinu roli Amber, milenky porno režiséra Hornera, si vybaví málokdo. Na Oscara byla Julianne Moore nominována celkem pětkrát, kromě Hříšných nocí také za Hranici lásky, Daleko do nebe a zmíněné Hodiny. Pátou nominaci za film Pořád jsem to já již v roce 2015 proměnila. Za roli ženy trpící Alzheimerovou chorobou. Takové role akademie prostě miluje… A tak má Julianne zlatého plešouna. Před pár lety hrála s Annette Bening lesbický pár ve filmu Děcka jsou v pohodě, který běžel i u nás v kinech, nejvíce si ji ale vybavíme v Hunger Games coby mocichtivou prezidentku Třináctého kraje Almu Coin, kterou Katniss nakonec sejme svým proslulým lukem…

Róba na zahájení má velký výstřih a je poněkud transparentní, ale, jako u Julianne vždy, v mezích elegance. Foto KVIFF

Skandály se nevedou

Žádné. Nikdy. Když si Julianne vygooglujete, najdete ji nejspíše tak v článcích a la ´5 zrzek, které dobyly Hollywood´. Po krátkém manželství s pro nás zcela neznámým hercem Johnem G. Rubinem (1986 - 1995) dala dohromady s fešným, o devět let mladším se scenáristou a režisérem (chytré, velmi chytré) Bartem Freundlichem, s nímž žije od roku 1996, vzali se ale teprve poté, co se jim narodily dvě děti, syn a dcera. S dcerou Liv i s manželem také dorazila do Varů, v pátek na slavnostním zahájení uvedli společný film Po svatbě, v sobotu večer pak uvedou snímek, při jehož natáčení se v roce 1996 seznámili - Otisky prstů. Takže si to shrňme: úspěšná herečka s Oscarem na poličce, úspěšná manželka a matka, úspěšná žena – na to, co dosud ve filmu předvedla, totiž že hraje pořád totéž, patří mezi uznávané celebrity, dostala se mezi  ´100 nejvlivnějších lidí Ameriky´. Když jí bylo padesát, nechala se fotit pro slavný kalendář Pirelli, velmi střídmě oděná / neoděná, ale… Opět v mezích. Čímž dokázala, že si to může dovolit. Šikovná dáma.   

Kdo je Julianin manžel?

Julianne Moore a Bart Freundlich jsou příkladem úspěšného manželského i uměleckého tandemu. Jejich osobní i filmové partnerství, jak už bylo řečeno, se zrodilo při natáčení rodinného dramatu Otisky prstů, který byl Freundlichovým režijním debutem; od té doby se Julianne pravidelně objevuje v manželových filmech. S Billym Crudupem, který také dorazil do Varů,  si zahráli ve filmu Světoběžník dvojici, jejíž setkání provázejí zvláštní okolnosti, s Davidem Duchovnym vytvořila pár zase v komediálním dramatu Nevěřte mužům.  V dramatu Po svatbě, o setkání, které odhalí skrytá tajemství, Julianne Moore hraje nejen hlavní roli, ale podílela se na něm i jako producentka.

Manžel je o devět let mladší a i na hollywoodské poměry velmi pohledný... Foto KVIFF

O čem film je? Američanka Isabel provozuje v Kalkatě sirotčinec, který je závislý na finančních i hmotných darech. Ve chvíli, kdy začnou peníze docházet, přichází zpráva od anonymního sponzora, jenž je ochoten věnovat vysokou částku, ale jen pod podmínkou, že Isabel osobně přijede do New Yorku. Tajemným dárcem je Theresa, majitelka mediálního koncernu, jejíž profesní i rodinný život je zdánlivě bezchybný. Setkání obou žen je osudové nejen pro ně, ale i pro jejich blízké… Drama plné nečekaných zvratů vzniklo na motivy stejnojmenného dánského snímku z roku 2006. V hlavních rolích hrají Julianne Moore a Michelle Williams (mimochodem, bývalá žena tragicky zemřelého Heathe Ledgera)… Více si přečtěte v zeleném rámečku.

Po svatbě: Není to jednoduchý film, ale jde v něm o hodně

Redaktorka Reflexu a šéfredaktorka Festivalového deníku Veronika Bednářová věnovala filmu Po svatbě celý článek. Píše zde: Invenčně přepsaný scénář snímku Po svatbě, inspirovaný stejnojmenným dánským melodramatem režisérky Susanne Bier z roku 2006, obrací karty hlavních protagonistů do ženského gardu. Do světel reflektorů se vedle nositelky Oscara Julianne Moore, která zde hraje sebevědomou, bohatou a mocnou newyorskou byznysmenku, staví klidná, posmutnělá pracovnice v indickém sirotčinci Michelle Williams, herečka na Oscara čtyřikrát nominovaná. V režii Barta Freundlicha jim ve vztahovém propletenci zdatně sekunduje Billy Crudup, držitel americké divadelní Ceny Tony a také host letošního zahájení. Film Susanne Bier s Madsem Mikkelsenem z roku 2006 byl úspěšný tak, že jej akademie nominovala na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Snímek Po svatbě, který ve Varech uvidíte, ale není prostým americkým remakem. Vznikl spíš na motivy původní dánské předlohy a je to společný projekt režiséra Freundlicha a jeho manželky Julianne Moore, která jej také spoluprodukovala.

Julianne (vpravo) a Michelle Williams, foto KVIFF

Ve studiu L.A. Times na festivalu v Sundance, kde měl film letos v lednu světovou premiéru, Freundlich vznik celého nápadu popisoval: „Když jsem se setkal s producentem, který k tomu filmu vlastnil práva, přemýšleli jsme, jak jej znovuobjevit a zároveň neztratit magii původního příběhu. Dívali jsme se pak na ten film společně s Julianne. U scény jedné z těch mužských postav mi najednou řekla: Tak tuhle roli bych ráda hrála! A tím v nás ten nápad začal klíčit. Snažil jsem se zjistit, co by to udělalo s celým příběhem, jaké nutné změny bych s ním musel provést. Uvědomil jsem si, že to je ideální způsob nového vymezení projektu – mění nejen pohlaví hlavních hrdinů, ale i velkou část vyprávění.“

Kampak asi přijde Křišťálový glóbus z Varů? Vedle Oscara? To asi těžko... Foto KVIFF

Julianne Moore je však na svou roli v lidsky vybudovaném milostně-rodinném trojúhelníku hrdá. A má proč: silné ženské charaktery, jež by měly tak velkou, protože i finanční kontrolu nad svým životem, na plátně moc často nevídáme. Její Theresa má totiž všechno: „Zaplnila svůj život manželem, dětmi, prací, a když má učinit zásadní rozhodnutí, učiní je: vstoupí do osobního kontaktu s úplně cizí ženou a s úplně jiným osudem.“ Těžko říct, která z obou protagonistek má ve filmu ´hlavní roli´, ale jsou to každopádně jejich zcela odlišné herecké techniky, které dělají z novinky Po svatbě unikátní zážitek; třeba jen ty momenty, kdy proti sobě obě sedí a jen se na sebe zkoumavě upřeně dívají… Kredit režiséru Freundlichovi pak patří mimo jiné právě za to, že věnoval oběma dámám velký prostor v projevení síly a zároveň neuvěřitelné křehkosti.

 

Režisér Bart Freundlich také režíroval, kromě výše zmíněných filmů, například akční thriller Chyťte tu holku, romantickou komedii podle vlastního scénáře Sexy 40 s Catherine Zeta-Jones v hlavní roli (velmi povedený, příjemný film, rozhodně doporučujeme) a je podepsán pod režií řady dílů několika řad kultovního televizního seriálu Californication, skvělé záležitosti, kde David Duchovny dokázal, že není jen přitroublý agent Fox Mulder, který ustavičně ´někde tam venku´ hledá pravdu.

Vložil: Anička Vančová