A je to potvrzeno. Postřiky na řepku zabíjí včely. Smutné video ukazuje smrt tisíců z nich
11.06.2019
Autor: Adéla Hofmanová
Popisek: Některé rodiny si pořizují vlastní včely a k péči o ně vedou svoje děti. Těm se hraní v barevném včelíně, který vznikl na Karlovarsku, moc líbí
Zatímco se výrobci chemických postřiků, především pesticidů, snaží tvrdit, že tyto nebezpečné látky neohrožují včely a samotný premiér Babiš odvrací kritiku tvrzením, že včely mají rády řepku, nedávno se opět prokázalo, že se včelám jejich slabost pro tuto plodinu může stát osudnou. Krajská veterinární správa v Ostravě na základě laboratorních testů potvrdila, že za úhyn tisíců včel v tomto regionu může postřik řepky.
Ředitel KVS sdělil Českému rozhlasu, že se ve vzorcích uhynulých včel, které byly testovány v jejich laboratoři, našly chemické přípravky, jimiž se ošetřují řepková pole. A tyto látky jsou toxické. Podle včelařů z Všenova kvůli tomu zahynulo více než 200 včelstev. Vinu na tom nese také zemědělec, který zanedbal svoje povinnosti. Podle všeho neinformoval včelaře dva dny před postřikem, že bude ošetřovat svoje pole chemickou látkou. Moravským včelařům tak vznikly statisícové škody a viníkovi hrozí pokuta.
Smutné video
Jedním z postižených je včelař Tomáš Tureček. Ten dokonce natočil smutné video, ukazující, jak jeho otrávené včely postupně umírají. Podle něj jich zahynulo kolem patnácti tisíc. Jeho případ ovšem není ničím výjimečným, případů otrav včel se v poslední době objevuje stále více, ale jenom v některých případech se dá jasně prokázat, že úhyny souvisí s chemickým postřikem na polích. Situace s dramatickým poklesem včel, čmeláků i dalšího hmyzu je v Evropě natolik vážná, že v Německu, kde již zaznamenali téměř poloviční úbytek oproti stavu před třiceti lety (!), plánují zákon na ochranu hmyzu, jehož cílem je právě snížení užívání pesticidů a insekticidů. Evropská unie přitom již některé z nich loni zakázala. Mimochodem, čeští europoslanci patřili k zástupcům čtyř zemí, kteří proti tomuto zákazu hlasovali!
Zachránci posilují
Německo hodlá učinit také řadu dalších opatření, chránících včely a hmyz. Jde například o výrazné snížení betonování zelených ploch pro výstavbu silnic nebo budov či omezení světelného smogu. Jak Němci berou drastický úbytek hmyzu vážně, dokazuje fakt, že v Bavorsku stále posilují ekologická hnutí a konají se zde masové demonstrace, podporující referendum za záchranu včel a s tím související nutná opatření. To, že proti nim stojí zemědělská lobby, asi nikoho nepřekvapí, nicméně, zdá se, že ochránci včel začínají mít navrch.
Špatná zpráva?
U nás tomu tak prozatím bohužel není. Někteří představitelé zemědělských svazů tvrdí, že zákaz některých pesticidů včelám a dalšímu užitečnému hmyzu nepomůže a že za tyto nebezpečné látky není náhrada. Pro české zemědělce je prý zákaz vybraných pesticidů špatnou zprávou a jejich dopad na úhyn včel zlehčují. Pro nás je naopak dobrou zprávou, že v Česku výrazně přibývá zemědělců, kteří se rozhodli hospodařit ekologickým způsobem či formou tzv. precizního zemědělství.
Vložil: Adéla Hofmanová