Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdu fantastický úspěch? Jenže vítězi voleb více než 90 % národa hlas nedalo. A proč většina lidí vůbec nevolila?

27.05.2019
Opravdu fantastický úspěch? Jenže vítězi voleb více než 90 % národa hlas nedalo. A proč většina lidí vůbec nevolila?

Foto: Facebook

Popisek: Je to tam, pochvaluje si výsledek eurovoleb, kdy ANO získalo šest mandátů, Andrej Babiš. Jenže ve skutečnosti jeho hnutí volilo hrozně málo lidí

Asi nikoho nepřekvapilo, že volby do evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO 2011. Jeho šéf Andrej Babiš to považuje za obrovský úspěch, zatímco drtivá většina voličů nechápavě kroutí hlavou, jak je možné, že tento symbol mnoha skandálů opět zvítězil. Někteří jsou ze svých spoluobčanů dokonce znechuceni a diví se, že stále dávají přednost politické straně, v jejímž čele stojí trestně stíhaný politik, navíc opakovaně usvědčený ze lži. Jenže při bližším zkoumání to naštěstí nevypadá tak zoufale.

Z celkového počtu 8 316 737 oprávněných českých voličů získalo ANO 2011 502 343 hlasů, tedy pouhých 6,04%. Více než devadesát procent Čechů tak hnutí ANO nevolilo. Buď k volbám nepřišli vůbec, nebo preferovali někoho jiného.

 

Necelých sedm procent!

Podobná bilance platí i v Karlovarském kraji, kde má hnutí ANO velmi silnou pozici. Z celkového počtu 232 989 oprávněných voličů totiž ANO získalo 14 478 hlasů, což představuje pouze 6,2 %. Ani když vezmeme v úvahu všechny občany, kteří v tomto kraji nakonec k volbám přišli (54 028), a 23,19% hlasů pro ANO, rovněž v tomto případě je počet těch, co hnutí ANO nevolili, zásadní. Téměř tři čtvrtiny (72,96%) platných lístků patřily jiným kandidátkám. 

Bez favorita

I když byla tentokrát volební účast vyšší než před pěti lety, zůstává faktem, že k urnám přišla pouhá necelá třetina všech oprávněných voličů. Důvodů jejich neúčasti je hned několik, ale o jednom se většina politiků ani médií nezmiňuje. Totiž že voliči nenašli mezi 841 kandidáty z 39 stran a hnutí svého favorita. Přesvědčili jsme se o tom při rozhovorech s lidmi, kteří letos k volbám nepřišli. Tak třeba z besedy mezi štamgasty hospůdky v Radošově na Karlovarsku vyplynulo, že už nikomu z politiků nevěří. Jednomu vadí Babiš, druhému Pospíšil, třetímu zase „socani, co jsou u koryta s Burešem“. „Jim jde jenom o prachy, na nás kašlou, oni mají za měsíc větší plat než je můj důchod za celý rok,“ rozčílila se nahlas starší žena a pochvaluje si, že šla místo voleb na kafe s kamarádkami. Prozradila také, že ani dcera nevolila, protože je s přítelem na dovolené v Itálii.

 

Sto let za opicemi

Zajímavý názor jsme slyšeli od Jany z Ostrova. Maminka dvou dětí chtěla původně volit Piráty, ale když zjistila, že chtějí prosazovat hlavně digitalizaci, tak se nakonec rozhodla, že k volbám nepůjde. „Ti asi nemají děti, aby viděli, jak jsou všechny ty mobily, tablety, instagramy a facebooky pro ně nebezpečné.“ Ve světě to zakazují alespoň ve školách, u nás pravý opak. Děsím se toho, že budou data levnější, to už budou děcka na sítích pořád,“ rozčiluje se. Je velmi zklamaná, že Zelení neměli vlastní kandidátku, protože nejdůležitější téma EU je podle ní ekologie. „My jsme zase sto let za opicemi. V západní Evropě hodně bodují strany zelených, ale u nás to nikoho nezajímá,“ stěžuje si. „Naši známí nemají trávu a seno pro dobytek na farmě, protože je sucho, ale lidem to je jedno. Teprve až dojde i na ně, možná procitnou,“ dodává s nadějí.

 

K volbám málem nešel ani Josef z Karlových Varů. Ten se rozhodoval mezi několika stranami, ale na každé našel kandidáta, který mu vadil. Nakonec se prý rozhodl pro volbu nejmenšího zla a vybral ODS, ale jenom díky tomu, že na kandidátce našel Sašu Vondru. „Ten si to zaslouží, ten má zásluhu na tom, že jsme v EU. A věřím mu, že se ji bude snažit měnit k lepšímu, aby se z EU nestal další Sovětský svaz,“ doufá, že se reforma unie podaří.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace