Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdu fantastický úspěch? Jenže vítězi voleb více než 90 % národa hlas nedalo. A proč většina lidí vůbec nevolila?

27.05.2019
Opravdu fantastický úspěch? Jenže vítězi voleb více než 90 % národa hlas nedalo. A proč většina lidí vůbec nevolila?

Foto: Facebook

Popisek: Je to tam, pochvaluje si výsledek eurovoleb, kdy ANO získalo šest mandátů, Andrej Babiš. Jenže ve skutečnosti jeho hnutí volilo hrozně málo lidí

Asi nikoho nepřekvapilo, že volby do evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO 2011. Jeho šéf Andrej Babiš to považuje za obrovský úspěch, zatímco drtivá většina voličů nechápavě kroutí hlavou, jak je možné, že tento symbol mnoha skandálů opět zvítězil. Někteří jsou ze svých spoluobčanů dokonce znechuceni a diví se, že stále dávají přednost politické straně, v jejímž čele stojí trestně stíhaný politik, navíc opakovaně usvědčený ze lži. Jenže při bližším zkoumání to naštěstí nevypadá tak zoufale.

Z celkového počtu 8 316 737 oprávněných českých voličů získalo ANO 2011 502 343 hlasů, tedy pouhých 6,04%. Více než devadesát procent Čechů tak hnutí ANO nevolilo. Buď k volbám nepřišli vůbec, nebo preferovali někoho jiného.

 

Necelých sedm procent!

Podobná bilance platí i v Karlovarském kraji, kde má hnutí ANO velmi silnou pozici. Z celkového počtu 232 989 oprávněných voličů totiž ANO získalo 14 478 hlasů, což představuje pouze 6,2 %. Ani když vezmeme v úvahu všechny občany, kteří v tomto kraji nakonec k volbám přišli (54 028), a 23,19% hlasů pro ANO, rovněž v tomto případě je počet těch, co hnutí ANO nevolili, zásadní. Téměř tři čtvrtiny (72,96%) platných lístků patřily jiným kandidátkám. 

Bez favorita

I když byla tentokrát volební účast vyšší než před pěti lety, zůstává faktem, že k urnám přišla pouhá necelá třetina všech oprávněných voličů. Důvodů jejich neúčasti je hned několik, ale o jednom se většina politiků ani médií nezmiňuje. Totiž že voliči nenašli mezi 841 kandidáty z 39 stran a hnutí svého favorita. Přesvědčili jsme se o tom při rozhovorech s lidmi, kteří letos k volbám nepřišli. Tak třeba z besedy mezi štamgasty hospůdky v Radošově na Karlovarsku vyplynulo, že už nikomu z politiků nevěří. Jednomu vadí Babiš, druhému Pospíšil, třetímu zase „socani, co jsou u koryta s Burešem“. „Jim jde jenom o prachy, na nás kašlou, oni mají za měsíc větší plat než je můj důchod za celý rok,“ rozčílila se nahlas starší žena a pochvaluje si, že šla místo voleb na kafe s kamarádkami. Prozradila také, že ani dcera nevolila, protože je s přítelem na dovolené v Itálii.

 

Sto let za opicemi

Zajímavý názor jsme slyšeli od Jany z Ostrova. Maminka dvou dětí chtěla původně volit Piráty, ale když zjistila, že chtějí prosazovat hlavně digitalizaci, tak se nakonec rozhodla, že k volbám nepůjde. „Ti asi nemají děti, aby viděli, jak jsou všechny ty mobily, tablety, instagramy a facebooky pro ně nebezpečné.“ Ve světě to zakazují alespoň ve školách, u nás pravý opak. Děsím se toho, že budou data levnější, to už budou děcka na sítích pořád,“ rozčiluje se. Je velmi zklamaná, že Zelení neměli vlastní kandidátku, protože nejdůležitější téma EU je podle ní ekologie. „My jsme zase sto let za opicemi. V západní Evropě hodně bodují strany zelených, ale u nás to nikoho nezajímá,“ stěžuje si. „Naši známí nemají trávu a seno pro dobytek na farmě, protože je sucho, ale lidem to je jedno. Teprve až dojde i na ně, možná procitnou,“ dodává s nadějí.

 

K volbám málem nešel ani Josef z Karlových Varů. Ten se rozhodoval mezi několika stranami, ale na každé našel kandidáta, který mu vadil. Nakonec se prý rozhodl pro volbu nejmenšího zla a vybral ODS, ale jenom díky tomu, že na kandidátce našel Sašu Vondru. „Ten si to zaslouží, ten má zásluhu na tom, že jsme v EU. A věřím mu, že se ji bude snažit měnit k lepšímu, aby se z EU nestal další Sovětský svaz,“ doufá, že se reforma unie podaří.

Vložil: Adéla Hofmanová