Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stezka až do oblak hodlá přeměnit dominantu Krušných hor na pouťovou atrakci

19.05.2019
Stezka až do oblak hodlá přeměnit dominantu Krušných hor na pouťovou atrakci

Foto: Sdružení Krušné hory západ

Popisek: Postaví v Krušných horách stezku do oblak, vysokou 75 metrů? Televizní vysílač, který je vidět odevšad, má ´jen´ 56 metrů...

Každý návštěvník známého lyžařského areálu Klínovec si nemůže nevšimnout, že zde začala masívní výstavba nových sjezdařských areálů a ubytovacích kapacit. Bohužel tím nejhorším způsobem, a tak nádherné scenérie Krušných hor začaly narušovat nové objekty, jejichž architektonická hodnota je velmi sporná. Zatímco naši předci stavěli svá obydlí s úctou k přírodě, dnes v okolí Klínovce chaoticky vyrůstají stavby, které tam již na první pohled nepatří. Naštěstí si to někteří osvícení politici uvědomují a proti takovému trendu se bouří.

Zastupitelé Božího Daru se tento týden jednomyslně postavili proti investičnímu záměru výstavby ‘stezky v oblacích‘ pod názvem Skywalk, která by měla vzniknout v samotné blízkosti nejvyššího vrcholu Krušných hor, Klínovce. Přesto, že se jim prozatím nepodařilo získat projektovou dokumentaci, mají z výstavby stezky vážné obavy. Z dostupných materiálů, prozatím předloženým orgánům státní správy, je totiž však již nyní zřejmé, že výška plánovaného, více než 200 metrů dlouhého tobogánu, by měla dosáhnout 75 metrů.

Do oblak se dá dostat v Krušných horách i bez stezky, foto Sdružení Krušné hory západ

Nová dominanta?

Dosavadní dominanta Klínovce, televizní vysílač, přitom činí pouhých 56 metrů! A ještě jedno srovnání, stezka v oblacích, která byla vybudována na Dolní Moravě je vysoká 55 metrů, ale není umístěna na nejvyšším vrcholu zdejšího pohoří, jímž je Kralický Sněžník (1424 m n. m.), kdežto v Krušných horách se investor nebál tuto stezku umístit přímo do těsného sousedství vrcholu. Zastupitelé města Boží Dar takovou stavbu odmítají připustit, a proto vyzývají všechny dotčené orgány státní správy, aby zvážily dopady tohoto záměru zejména na krajinný ráz. Varují, že mohou být ohroženy jediné horské smrčiny v Krušných horách a upozorňují rovněž na možné negativní vlivy masového turismu na Klínovci.

Ohrožená nominace

Podle předběžných odhadů by mohla dosáhnout roční návštěvnost stezky až 200 tisíc návštěvníků, a podle dokumentu, který se městu Boží Dar podařilo získat, počítají investoři dokonce s návštěvností ještě dvakrát vyšší. Vizualizace stezky jsou zpracovány tak, aby to vypadalo, že krajinný ráz nebude narušen, ale neobsahují ani jeden dálkový pohled třeba od Karlových Varů, Ostrova, Abertam nebo ze sousedního Německa. Ale nejde pouze o decimování krajiny výstavbou a masovým turismem. Tento týden se obce Centrálního Krušnohoří dozvěděly, že Mezinárodní rada památek a sídel doporučila předložení nominace Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Budoucnost Krušných hor

„Toto by měla být budoucnost Krušných hor. Seznamovat návštěvníky s hornickou historií a krásnou přírodou těchto hor, a nikoliv se stezkou na nejvyšším vrcholu Krušných hor, připomínající spíš pouťovou atrakci,“ říká dlouholetý starosta Božího Daru a senátor Jan Horník (STAN).

Ten je také členem petičního výboru petice ‘Za zachování krajinného rázu a lesního ekosystému při horní hranici lesa na nejvyšším vrcholu Krušných hor Klínovci a jeho okolí a za omezení výšky nových staveb na Klínovci a jeho okolí na maximálně třináct metrů‘, s níž se lze seznámit na webových stránkách Božího Daru.

Vložil: Adéla Hofmanová