Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sympatického fešáka proslavil dříve jeho zadek než obličej. Ale už se to mění k lepšímu. Vycházející české hvězdy

14.05.2019
Sympatického fešáka proslavil dříve jeho zadek než obličej. Ale už se to mění k lepšímu. Vycházející české hvězdy

Foto: ČT / repro

Popisek: Michal Balcar pochází z Karlových Varů, jak prozradil ve Všechnopárty

FOTOGALERIE Hned několik osobností ze současné herecké generace překvapuje nebývalým rozsahem svých aktivit a talentů. Platí to také o Michalovi Balcarovi. Tento pohledný sympaťák, který na sebe upozornil díky rolím v populárních televizních seriálech, navíc ovládá hru na několik hudebních nástrojů a řadu sportovních disciplín. Kromě golfu, tenisu a snowboardingu také závodně jezdil na koni. Na rozdíl od svých kolegů ale nemá rád mediální prezentaci, a tak rozhodně nefiguruje na titulních stránkách bulvárních časopisů a není ani hvězdou sociálních sítí. Výjimku nedávno učinil, když o sobě leccos prozradil ve Všechnopárty Karla Šípa.

Právě talent na několik odlišných disciplín zpočátku způsobil, že Michal si nebyl jistý, čím chce vlastně být. Po maturitě na karlovarské Obchodní akademii postupně studoval tři vysoké školy, ale dokončil pouze jednu z nich, DAMU, a to až ve svých osmadvaceti letech. „To byla úplná katastrofa,“ vzpomíná na své vysokoškolské anabáze. Fiaskem skončilo jeho studium práv, filologie i matematiky, a tak načas zkusil profese dělníka, barmana, nočního i denního recepčního nebo jako řidič rozvážel květiny. Před těmi lidmi, kteří tak těžkou práci zastávají, smeká. „Když jsem nestudoval, tak jsem musel pracovat, což je fér,“ hodnotí své pestré začátky i zážitky z prvních zaměstnání.

 

Michal Balcar u Karla Šípa, foto repro

A vyšlo to!

Nakonec zjistil, že chce nejvíce ze všeho k divadlu. Jenže předtím navštívil divadlo jenom jednou, a to ve škole, a absolvoval pouhou hodinu „dramaťáku“, a tak se nelze divit, že se mu na přijímacích zkouškách vysmáli. Rok tedy navštěvoval vyšší odbornou hereckou školu a pak DAMU zkusil znovu. A vyšlo to. Dnes spolupracuje s několika divadly, především s Rokokem, Strašnickým divadlem a hostoval také na Nové scéně Národního divadla, kde účinkoval v grotesce Podivuhodné cesty Julese Verna. 

Dřív zadek než obličej

Podstatně více než na pražských jevištích je ale k vidění v několika velmi populárních seriálech (Kriminálka Anděl, České století). Zatímco v Českém století si zahrál studentského vůdce Šimona Pánka, v šestidílné televizní minisérii ČT Bohéma, kterou rovněž režíroval Robert Sedláček, vytvořil postavu studenta a vypravěče Arnošta Žáka. I když šlo o zajímavou roli v projektu, který vzbudil mnoho příznivých ohlasů i negativních emocí, Michal sám připouští, že si diváci v případě Arnošta bohužel nejvíce zapamatovali jeho holý zadek Mimochodem, také Karel Šíp se doznal, že si ho vybavil právě díky nahatým scénám. „Já jsem proslavil dřív svůj zadek než svůj obličej,“ vtipkoval v návaznosti na to Michal a zavzpomínal, jak se diváci i čtenáři bulvárních médií rozčilovali, že se na holé zadky nechtějí koukat. „Já se jim nedivím, já těm lidem rozumím,“ uznal, ale zdůraznil, že to nebyla jeho vina.

 

Příliš starý?

Robert Sedláček s ním počítal také do hlavní role filmu o Janu Palachovi, ale přípravy trvaly tak dlouho, až Michal příliš zestárnul. A tak hrál alespoň Janova bratra. Nyní by měl vytvořit hlavní roli v kriminálním dramatu, zachycujícím příběh lesního vraha Viktora Kalivody. Režisér Radim Špaček vypráví příběh pachatele trojnásobné vraždy od okamžiku, kdy vyhrál nemalou částku v televizní soutěži Chcete být milionářem až do chvíle, kdy si ve vězení, kde si odpykával doživotní trest, podřezal žíly. Je ovšem veliká škoda, že atraktivní Michal Balcar dostává především role vyšinutých jedinců. Ale možná si ho tvůrci filmu vybrali proto, že byl Viktor Kalivoda nadprůměrně inteligentní, ostatně, v Milionáři vyhrál statisíce díky svým znalostem. Motivy jeho činu nejsou dodnes jasné a podle jedné z verzí se na jeho náhodných vraždách podílely těžké deprese. Příznivci pohádek se na Michala mohou těšit v nové pohádce Hodinářův učeň. „Já jsem moc spokojený, hodně mě baví dobové věci,“ pochvaluje si krásnou výpravu a skvělé obsazení této pohádky.

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie