Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Číšníci se letos po karlovarské kolonádě neproběhli a v plné parádě se nepředvedlo ani panstvo

07.05.2019
Číšníci se letos po karlovarské kolonádě neproběhli a v plné parádě se nepředvedlo ani panstvo

Foto: Facebook / Karlovy Vary

Popisek: Městské divadlo v Karlových Varech, dříve též Divadlo Vítězslava Nezvala, je pseudorokoková budova z roku 1886, postavená podle návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Divadlo je stagiona, tj. nemá vlastní soubor, ale skvěle se hodí pro takovéto slavnostní příležitosti… Na zahájení lázeňské sezóny bylo i krásně osvětleno.

FOTOGALERIE O uplynulém víkendu byla v Karlových Varech zahájena další lázeňská sezóna, odstartoval tak maraton zahajovacích ceremoniálů v dalších lázeňských místech. Kvůli nepříznivému počasí však muselo vedení karlovarského magistrátu učinit na poslední chvíli změny v programu, který byl nakonec ochuzen o některé atraktivní akce. K nim patří i tradiční závodní běh číšníků, připomínající natáčení legendárního filmu Vrchní, prchni!

Ale i tak si návštěvníci bohatého kulturního a společenského programu užili, i když nevlídné počasí slavnostní atmosféru nejspíše trochu pokazilo. Týká se to především akcí, konaných venku, bohužel i tradičního průvodu družiny císaře Karla IV. Zcela zrušen byl například večerní program na Mlýnské kolonádě, kde se měl konat koncert Karlovarského symfonického orchestru, umocněný slavnostním nasvícením a účastí Spolku panstva z tvrze Žíželeves, korzujícího v dobových kostýmech.

Vybral si každý

Ostatní oblíbené události se však konaly, ať už šlo o řemeslný jarmark, hojně navštěvovaný Food Festival, konající se před hotelem Thermal či mimořádně populární Porcelánové slavnosti, jejich dějištěm byl jako vždy areál Grandhotelu Pupp. Na různých pódiích, rozmístěných po celém městě, se navíc odehrála vystoupení populárních umělců, například Jiřího Korna, Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, Petra Spáleného, Karla Kahovce a dalších sólistů či kapel. Karlovarští umělci se představili s inscenací Máchova Máje nebo originální hranou prohlídkou města. Na video, jak to celé probíhalo, želbohu pod zamračeným nebem, se můžete podívat ZDE.

Fakt, že Karlovy Vary usilují společně s dalšími městy lázeňského trojúhelníku o zápis na prestižní seznam UNESCO, připomíná nově otevřená výstava Společně do UNESCO, jejíž vernisáž se konala již ve čtvrtek ve Vřídelní kolonádě. V tomto objektu je k vidění i expozice, nazvaná Přírodní léčivé zdroje Karlových Varů. A v malebných Dvořákových sadech je pro změnu zahájena zajímavá výstava, věnovaná Kreslenému humoru z Františkových Lázní.

Zachráněný skvost

Jako vždy se vyvrcholením programu stal slavnostní večer v historické budově Karlovarského městského divadla, spojený s předáváním Cen města a čestného občanství, jehož se zúčastníli významní domácí i zahraniční hosté.

K nejočekávanějším momentům letošního zahájení lázeňské sezóny patřilo i otevření Goethovy vyhlídky, nabízející nádherný výhled na Karlovy Vary a okolí s úchvatnými přírodními scenériemi.

Unikátní historický objekt, léta trestuhodně chátral až si jeho rekonstrukce nakonec vyžádala přes třicet milionů korun a podařilo se jej zachránit především díky dotaci z Evropské unie. Dvaačtyřicet metrů vysoká rozhledna patří do kolekce, kterou v Karlových Varech realizovali vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Mimochodem, je dostatečně vypovídající, že její rekonstrukce trvala déle než její postavení.

Vložil: Adéla Hofmanová