Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Má to smysl. Tady zachraňují báječná jablka, pochutnával si na nich svého času i císař ve Vídni

23.04.2019
Má to smysl. Tady zachraňují báječná jablka, pochutnával si na nich svého času i císař ve Vídni

Autor: ČT / repro

Popisek: Lidé pracují i dobrovolnicky, když v práci vidí smysl

Informace o stavu životního prostředí v Čechách nebo o zemědělství, drancujícím životadárnou a každým dnem mizející půdu, rozhodně nejsou nijak příjemným počtením. Přesto se u nás najde pár výjimek i dobrých zpráv. Třeba o tom, že existuje nemálo obětavých lidí, kteří se rozhodli napravit to, co jiní zničili či zanedbali. Patří k nim i nadšenci z Ekologického centra Meluzína na Karlovarsku, působícího v rámci Asociace Brontosaurus.

Právě toto centrum se snaží nejen o ekologickou výchovu a ochranu přírody, ale také o záchranu původních ovocných stromů, především jabloní, hrušní a třešní a dokonce i celých sadů. Jedním z chvályhodných příkladů, kde se tak děje, jsou Dalovice u Karlových Varů. V nádherné krajině Krušných a Doupovských hor se daří tradičním způsobem pěstovat původní odrůdy ovoce. Zatímco dnes si můžeme ve většině obchodů koupit jen několik málo druhů nepříliš kvalitních jablek, podobné barvy, velikosti a chuti (většinou nevalné), zde roste kolem osmdesáti odrůd. „Určitě to má velký smysl, je to dědictví našich předků, v němž je uloženo nesmírné množství práce,“ říká Martin Lípa z Meluzíny.

Malinové pro císařský dvůr

Ten se v magazínu České televize „Co naše babičky uměly a na co jsme my zapomněli“ pochlubil, že mezi odrůdami, které se jim podařilo zachránit, jsou i exempláře, pocházející z patnáctého století. Patří k nimi jabloň Jeptiška, pocházející z Německa, kde se pěstovala již v 16. století, ale u nás ji dnes najdeme jen v několika málo sadech. Její největší výhodou je mrazuvzdornost, odolnost proti škůdcům a velmi dobrá skladovatelnost, navíc vydrží celou zimu. Tyto výhody jsou ovšem vyváženy tím, že Jeptiška nemá příliš dobrou chuť.

To ovšem rozhodně neplatí o jabloni Malinové-holovouské, vyšlechtěné v Čechách koncem 18. století. Je možné ji pěstovat ve vyšších polohách, je rovněž vysoce mrazuvzdorná, plody mají nádhernou karmínově červenou barvu, jsou šťavnaté a chutnají po malinách. Pro vynikající chuť bylo toto jablko velmi oblíbené na císařském dvoře a ve velkém se dováželo do Vídně. Další předností je, že vydrží až do Vánoc. Ostatně, většina původních ovocných odrůd byla velmi dobře skladovatelná.

Jak na to?

V Ekologickém centru Meluzína se však nezaměřují pouze na zachování původních odrůd, ale také na vzdělávací akce. Jejich účastníci se mohou seznámit i s tím, jak lze pečovat o různé ovocné stromy. Koncem dubna se zde například uskuteční seminář na téma řez červených třešní a slivoní a péče o ně, ale také o mladé stromky ve volné přírodě.

Součástí akce je i procházka Dalovickou botanickou zahradou. Ta dnes patří ke zdejší Střední zemědělské škole a za dobu její více než padesátileté existence se v ní podařilo vypěstovat nejen unikátní domácí dřeviny, ale také vzácné evropské a zámořské stromy a keře a postupně zde má vzniknout největší sbírka několika druhů historických rostlin, které se nacházely na území Karlovarského kraje. Mezinárodní věhlas si získala i sbírka travin.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace