Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané, lékaři i podnikatelé se bouří proti rozhodnutí kraje. Ohrozí to koalici?

03.04.2019
Občané, lékaři i podnikatelé se bouří proti rozhodnutí kraje. Ohrozí to koalici?

Foto: Facebook

Popisek: Letiště Karlovy Vary

Záměr vedení Karlovarského kraje otevřít na zdejším letišti v Olšových vratech civilní školu pilotů vyvolává stále větší odpor. Zatímco zpočátku proti riskantnímu plánu protestovali především obyvatelé obcí, umístěných v blízkosti letiště, nyní se k nim přidávají někteří politici a také hoteliéři, lékaři a provozovatelé lázeňských zařízení. Ti apelují na hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou, aby neupřednostňovala zdraví občanů a lázeňských pacientů před byznysem soukromé společnosti.

Spory o zřízení letecké školy se tento týden opět projednávaly na jednání karlovarského zastupitelstva a své odmítavé postoje na nich prezentovali zástupci hotelů i lázeňských zařízení. Nová karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) se dostala do opravdu nezáviděníhodné situace, protože se ocitla pod velkým tlakem veřejnosti i některých kolegů. Ještě donedávna byla totiž ředitelkou Grandhotelu Pupp a právě hoteliéři, sdružení v Asociaci hotelů a restaurací, proti zřízení letecké školy nahlas protestují. Navíc byla zvolena na kandidátce hnutí ANO a to ovládá jak městskou, tak krajskou koalici a ta naopak leteckou školu vehementně prosazuje, zatímco karlovarští zastupitelé ji odmítají. 

Zvláštní spojení?

Kauza letecké školy komplikuje i jednání krajského zastupitelstva. Opoziční zastupitelé si stěžují, že velkou část posledního jednání zabrala petice proti otevření letecké školy a že vedení kraje tento problém spojuje poněkud zvláštně s otevřením pobočky ČVUT. „Dnešní jednání ukázalo, že celý bod byl zcela nedostatečně připravený, krajské stanovisko místo řádné cost-benefit analýzy pouze přebírá stanovisko investora," upozorňuje Jiří Klsák (KOA), který je členem jak karlovarského, tak krajského zastupitelstva. Hejtmanka Jana Mračková-Vildumetzová (ANO) však postoj kraje brání s tím, že sice chápe obavy veřejnosti, související s provozem civilní letecké školy, ale s ohledem na skutečnost, že karlovarské letiště má statut veřejného, nelze prý vzletům a přistání letadel bránit.

 

Bude, nebo nebude?

Ovšem zda bude vůbec dopravní fakulta ČVUT v Karlovarském kraji otevřena, není zdaleka jisté, tím spíše, že pokus o zřízení lékařské fakulty v Karlových Varech před časem skončil fiaskem. To, že prozatím není nic jisté, dokazují i slova krajského náměstka pro oblast dopravy Martina Hurajčíka (ANO). Ten se nechal slyšet, že když vyjdou všechna jednání, může se řešit samostatná budova školy. Hejtmanka ale tvrdí, že ČVUT s otevřením pobočky v kraji souhlasí a na fakultě by mohli studovat zájemci o profesi dopravních pilotů. Velký zájem o tento obor prý zaznamenali i ze zahraničí, nemluvě o tom, že profese pilota či leteckého mechanika patří mezi ty nedostatkové. Na fakultě by prý mohlo studovat až 600 osob. Opozice upozorňuje na poněkud překvapivý fakt, že ČVUT je spojena právě se soukromou společností F AIR. Právě ona stojí za provozováním civilní letecké školy na karlovarském letišti a její činnost by měla být zahájena už v polovině letošního roku. A to přesto, že protesty proti ní stále sílí a svůj negativní názor dali najevo i někteří členové městské i krajské koalice, což ohrožuje její soudržnost.

Vložil: Adéla Hofmanová