Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané, lékaři i podnikatelé se bouří proti rozhodnutí kraje. Ohrozí to koalici?

03.04.2019
Občané, lékaři i podnikatelé se bouří proti rozhodnutí kraje. Ohrozí to koalici?

Autor: Facebook

Popisek: Letiště Karlovy Vary

Záměr vedení Karlovarského kraje otevřít na zdejším letišti v Olšových vratech civilní školu pilotů vyvolává stále větší odpor. Zatímco zpočátku proti riskantnímu plánu protestovali především obyvatelé obcí, umístěných v blízkosti letiště, nyní se k nim přidávají někteří politici a také hoteliéři, lékaři a provozovatelé lázeňských zařízení. Ti apelují na hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou, aby neupřednostňovala zdraví občanů a lázeňských pacientů před byznysem soukromé společnosti.

Spory o zřízení letecké školy se tento týden opět projednávaly na jednání karlovarského zastupitelstva a své odmítavé postoje na nich prezentovali zástupci hotelů i lázeňských zařízení. Nová karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) se dostala do opravdu nezáviděníhodné situace, protože se ocitla pod velkým tlakem veřejnosti i některých kolegů. Ještě donedávna byla totiž ředitelkou Grandhotelu Pupp a právě hoteliéři, sdružení v Asociaci hotelů a restaurací, proti zřízení letecké školy nahlas protestují. Navíc byla zvolena na kandidátce hnutí ANO a to ovládá jak městskou, tak krajskou koalici a ta naopak leteckou školu vehementně prosazuje, zatímco karlovarští zastupitelé ji odmítají. 

Zvláštní spojení?

Kauza letecké školy komplikuje i jednání krajského zastupitelstva. Opoziční zastupitelé si stěžují, že velkou část posledního jednání zabrala petice proti otevření letecké školy a že vedení kraje tento problém spojuje poněkud zvláštně s otevřením pobočky ČVUT. „Dnešní jednání ukázalo, že celý bod byl zcela nedostatečně připravený, krajské stanovisko místo řádné cost-benefit analýzy pouze přebírá stanovisko investora," upozorňuje Jiří Klsák (KOA), který je členem jak karlovarského, tak krajského zastupitelstva. Hejtmanka Jana Mračková-Vildumetzová (ANO) však postoj kraje brání s tím, že sice chápe obavy veřejnosti, související s provozem civilní letecké školy, ale s ohledem na skutečnost, že karlovarské letiště má statut veřejného, nelze prý vzletům a přistání letadel bránit.

 

Bude, nebo nebude?

Ovšem zda bude vůbec dopravní fakulta ČVUT v Karlovarském kraji otevřena, není zdaleka jisté, tím spíše, že pokus o zřízení lékařské fakulty v Karlových Varech před časem skončil fiaskem. To, že prozatím není nic jisté, dokazují i slova krajského náměstka pro oblast dopravy Martina Hurajčíka (ANO). Ten se nechal slyšet, že když vyjdou všechna jednání, může se řešit samostatná budova školy. Hejtmanka ale tvrdí, že ČVUT s otevřením pobočky v kraji souhlasí a na fakultě by mohli studovat zájemci o profesi dopravních pilotů. Velký zájem o tento obor prý zaznamenali i ze zahraničí, nemluvě o tom, že profese pilota či leteckého mechanika patří mezi ty nedostatkové. Na fakultě by prý mohlo studovat až 600 osob. Opozice upozorňuje na poněkud překvapivý fakt, že ČVUT je spojena právě se soukromou společností F AIR. Právě ona stojí za provozováním civilní letecké školy na karlovarském letišti a její činnost by měla být zahájena už v polovině letošního roku. A to přesto, že protesty proti ní stále sílí a svůj negativní názor dali najevo i někteří členové městské i krajské koalice, což ohrožuje její soudržnost.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace