Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaký smysl mají spanilé jízdy politiků po krajích? Slibují a slibují. Desítky let

24.03.2019
Jaký smysl mají spanilé jízdy politiků po krajích? Slibují a slibují. Desítky let

Foto: Facebook

Popisek: Miloš Zeman a jeho spanilá jízda po Karlovarském kraji

FOTOGALERIE Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek ukončil třídenní návštěvu Karlovarského kraje. Tak, jako téměř všichni politici, kteří do nejmenšího kraje u nás přijedou, se zajímal o notorické, léta se vlekoucí problémy a opakovaně sliboval, že pomůže s jejich řešením. Ani pět spanilých jízd, které již během svého mandátu směrem na západ absolvoval, jim však zásadně nepomohlo. Jen těžko je například možné uvěřit tomu, že výstavba dálnice D6, která má vést z Prahy do Chebu, se táhne již od roku 1982, tedy sedmatřicet let.

Ačkoliv měla být tato dálnice již dávno dokončená, z celkového počtu 171 kilometrů je jich vybudováno pouze 94 km. Kuriózní je také postup prací. Z celého plánovaného projektu jsou dokončeny tři, na sebe nenavazující (!) úseky. Zatímco první byl zprovozněn již v osmdesátých letech, stále chybí prostřední část dálnice a dokončení celé D6 je tak v nedohlednu. S ohledem na tempo výstavby se tomu vůbec nelze divit. Loni v březnu byla zahájena stavba obchvatu Lubence v délce 4,86 km. Necelých pět kilometrů má být dokončeno až v roce 2021.

Zmatek nad zmatek

Kvůli tomu, že se tato dálnice buduje nepříliš koncepčně, vznikly rovněž různé zmatky, týkající se dálniční známky. Zatímco ten, kdo jede z Prahy směrem na Karlovy Vary, ji mít musí, na trase z Varů do Chebu nikoliv. Ministerstvo dopravy totiž vyhovělo opakované žádosti vedení Karlovarského kraje, aby byl úsek Karlovy Vary – Cheb vyjmut ze sítě zpoplatněných komunikací, a tak se na D6, vedoucí přes tento kraj, od ledna 2018, jezdí bez poplatku.

Dálniční známka se stala jedním z předvolebních taháků a hnutí ANO občanům slibovalo, že pokud se opět nepodaří prosadit její zrušení, bude jim krajským úřadem proplacena polovina ceny, kterou za známku museli zaplatit. Část občanů, kteří takovou možnost nedostali, to rozzuřilo, jiní si zase přáli, aby se volby konaly co nejčastěji, protože jim to přináší samé výhody.

Přehlídka politických mrtvol

Na dokončení D6 se chtěl zviditelnit každý hejtman i ministr dopravy, ale namísto toho se prokletá komunikace stala spíše přehlídkou politických mrtvol. Miloš Zeman také tentokrát slíbil, že se za dostavbu D6 přimluví, ovšem z jeho slov asi mnozí nadšeni nebudou: „Mohu zde veřejně slíbit, že tak, jako v minulosti, si budu pana ministra zvát na Hrad a budu ho přemlouvat, aby ty prostředky, které věnuje na jiné dálnice, přesunul na D6.“

Téměř jisté přitom je, že se pan prezident dokončení prokleté dálnice ve své funkci nedočká a že bude muset opět spoléhat na leteckou dopravu jako tentokrát. Ze své návštěvy Karlovarského kraje totiž odletěl vrtulníkem. A samotný Miloš Zeman si při návštěvě obce Milhostov postěžoval, že mu ministři v minulosti mnohé slíbili, například urychlení stavebního řízení, ale nikdo to nedodržel.

Karlovarský evergreen

Podobným evergreenem jako dostavba D6 jsou i Císařské lázně v Karlových Varech. Výroky politiků, slibujících co učiní na jejich záchranu, už by vydaly na zajímavou historickou publikaci. Také do tohoto unikátního, památkově chráněného objektu, jezdí rádi na návštěvu, slibují, co vše učiní a tento scénář se odehrává léta. Legendárním se stal výrok někdejší ministryně kultury Aleny Hanákové, která se zapřisáhla, že dodrží linii všech předešlých ministrů, co zde stáli na schodech jako James Bond. A dodržela! Císařské lázně nejsou stále opravené.

Prezident Zeman sice na schodech jako James Bond nestál, ale zase si svými výroky na téma Císařských lázní pořádně naběhl. Při své návštěvě Karlovarského kraje v roce 2017 peskoval karlovarského primátora Petra Kulhánka, že se o Císařské lázně nestará. Jenže tento objekt patří již mnoho let právě Karlovarskému kraji. Navíc poté, co jej ovládlo hnutí ANO, oznámila hejtmanka Jana Vildumetzová-Mračková, že kraj vystoupí ze sdružení, jehož cílem bylo chátrající objekt opravit. Dodnes se to nepodařilo! Ovšem hejtmanka Jana Vildumetzová-Mračková se za opravu Císařských lázní dočkala od prezidenta pochvaly. A to přesto, že na začátku roku zrušili karlovarští radní výběrové řízení na firmu, která má Císařské lázně opravit, protože nebylo v souladu se zákonem.

Vložil: Adéla Hofmanová