Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident zavítal mezi své věrné. Poradil jim, ať nezabíjejí zlatou slepici a obul se do sousedů

21.03.2019
Prezident zavítal mezi své věrné. Poradil jim, ať nezabíjejí zlatou slepici a obul se do sousedů

Foto: Facebook

Popisek: Miloš Zeman se svou obdivovatelkou, hejtmankou Vildumetzovou na návštěvě Karlovarského kraje. Více fotek z prvního dne návštěvy najdete v galerii

FOTOGALERIE Prezident Miloš Zeman zahájil tento týden další turné za svými věrnými voliči. Jako první si vybral několik míst v Karlovarském kraji, kde získal v loňských volbách nejvíce hlasů. Třídenní návštěvu však zahájil na Krajském úřadu, kde se setkal se zdejšími zastupiteli. Přivítala ho hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová a hlavu státu doprovázela během celého dne.

Ostatně, hejtmanka Mračková patří mezi velké Zemanovy obdivovatelky. Aby prezident na opakované návštěvy Karlovarského kraje nezapomněl, věnovala mu velký nástěnný kalendář. Každý z měsíců v něm připomíná momentku loňského pobytu, nezřídka právě prezidenta s manželkou a s hejtmankou. Nechyběly ani další dárky: proslulý karlovarský porcelán se státními symboly, čokoláda, vyráběná ve zdejším regionu či pero známé světové značky. 

Zlatá slepice. Ale pro koho?

Také tentokrát se Miloš Zeman svými názory postaral o pořádný rozruch, což je součást jeho osvědčené taktiky. Nechal se totiž slyšet, že se mu příliš nezamlouvá záměr omezit ve zdejším regionu těžbu uhlí, mimo jiné také proto, že firma Sokolovská uhelná je největším zaměstnavatelem v regionu a průměrný plat zde činí kolem 34 tisíc korun. V této souvislosti kritizoval sousední Německo, kde mají zelenou alternativní zdroje: „Proč zabíjet slepici, která snáší zlatá vejce? Ta hysterie, kterou vidím v Německu, špatně skončí,“ předpovídá a podle jeho názoru obnovitelné zdroje energie nemají budoucnost. Připustil ale, že je konzervativec. 

Kdo nemá budoucnost?

Zatímco mu nikdo příliš neoponoval, na sociálních sítích sklidil prezident množství rozhořčených reakcí. Především mladí lidé jeho slova vytočila s ohledem na fatální trend klimatických změn, kvůli nimž se v poslední době vydali do ulic studenti z celého světa (včetně českých). A někteří prezidentova slova dokonce jízlivě glosovali, že budoucnost před sebou už nemá především Zeman. Další naštvaní lidé mu doporučují, aby se po skončení prezidentského mandátu přestěhoval k nějakému uhelnému lomu nebo elektrárně, kde se moc stromy objímat nedají. 

Na tahu je stát!

Je ovšem fakt, že útlum těžby hnědého uhlí v Karlovarském kraji, který se má začít realizovat v průběhu dvaceti let, představuje velmi vážný problém. Již nyní zdejší politici varují, že tento záměr bude znamenat zánik několika tisíc pracovních míst a vyzývají příslušné orgány, aby se tím zabývaly. Na druhé straně ale uznávají, že je nutné snižovat emise skleníkových plynů. Zdůrazňují ovšem, že na tahu je stát, protože z tohoto regionu inkasuje miliardy korun, ať díky poplatkům z dobývání nerostů nebo z různých daní. Ve svém prohlášení sokolovští radní letos v únoru uvedli: „Opakuje se situace z minulosti, kdy bylo Sokolovsko pouze využíváno, aniž by někoho zajímaly důsledky a budoucnost.“

 

Je zajímavé, že útlum hnědého uhlí v Německu je plánován později než u nás, až během třiceti a čtyřiceti let. A to, že to zde s obnovitelnými zdroji myslí hodně vážně, je patrně hned v první vesnici za hranicemi. Téměř každý dům či autobusová zastávka, o průmyslových objektech nemluvě, má na střeše solární panely. Škoda že hejtmanka Mračková nevzala prezidenta na malý výlet, aby viděl, že obnovitelné zdroje bezesporu budoucnost mají.

Vložil: Adéla Hofmanová