Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věra Bílá si své poslední přání nesplnila. Chyběly jí k tomu přesně čtyři dny

15.03.2019
Věra Bílá si své poslední přání nesplnila. Chyběly jí k tomu přesně čtyři dny

Foto: Facebook

Popisek: Věra Bílá s Janem Bendigem

EXKLUZIVNĚ VIDEO Ještě o tomto víkendu si slavná romská zpěvačka Věra Bílá, mohla splnit svůj sen, že by chtěla zemřít na pódiu. Na dnešek, tedy tento pátek byl totiž v Sokolově na Karlovarsku naplánován její dlouho očekávaný comeback. Ten byl ohlášený již loni a pilně se něj chystala se svým novým kapelníkem Dušanem Čonkou. Projekt, který vypadal opravdu velmi nadějně a měl vyvrcholit koncertním turné v Norsku, ale zhatil fakt, že byl tento romský hudebník a podnikatel zatčen, odsouzen a je ve vězení. A další pokus nakonec skončil tragicky.

Tentokrát pomáhal Věře Bílé zpět na výsluní Jan Bendig, známý především díky svému vystupování v talentové soutěži SuperStar. Nedávno s ní natočil videoklip, nazvaný Ještě jsem tady (přesněji ´Mek som adaj´ v romštině, ve které je píseň nazpívána, a mimochodem, je moc pěkná a veselá - alespoň přináší tento feeling, romsky neumím, poslechněte si) a s Bílou měl v Sokolově zahájit sérii několika koncertů. Zpěvačka, decimovaná v posledních letech svého života dluhy, gamblerstvím, smrtí jediného syna i manžela, se na Bendiga upnula a nechala se dokonce slyšet, že ho považuje za svého nástupce a adoptivního syna. Stejně nadšeně vyprávěla o tom, že se na svůj návrat velmi poctivě připravuje a svoje fanoušky tentokrát určitě nezklame. Nebylo jí to však souzeno, čtyři dny před koncertem náhle zemřela na následky silného infarktu. 


Hazard se zdravím

O snaze stůj co stůj navázat na někdejší velmi úspěšnou kariéru, když už ne v zahraničí, tak alespoň doma, vypráví působivý dokument Davida Vondráčka Poslední naděje Věry Bílé. Zmapoval v něm, jak kdysi slavná romská hvězda, vystupující na legendárních světových scénách, živoří na ubytovně a jak neustále hazarduje se svým zdravím, přesto že trpěla řadou vážných zdravotních potíží. Navzdory silné cukrovce si kromě cigaret dopřávala i zákusky a další zakázané hříchy. A na svůj hrozivý životní styl nakonec krutě doplatila. Silný infarkt, který ji v pondělí večer zasáhl, už se lékařům z plzeňské Fakultní nemocnici nepodařilo přemoci a těžce nemocná žena za pár hodin po převozu na urgentní příjem zemřela. 

Smrt na pódiu

Snad nejvíce nad smrtí Věry Bílé truchlí právě Jan Bendig. Ten na svém Facebooku zveřejnil společnou fotografii a napsal: „Mé srdce pláče. Nenalézám správná slova. Dnes umřela úžasná Věra Bílá. Legenda, kterou jsem od malička miloval a obdivoval. A se kterou jsem v posledních dnech měl štěstí spolupracovat a poznat jí tak blíže. Ukázala mi, že i přes svá trápení měla velké srdíčko, smysl pro humor a stále plno elánu. Nemůžu tomu stále uvěřit.“

Bendigova zdrcená slova vyvolala na jeho stránkách tisíce reakcí, většinu až překvapivě vlídných a soucitných. Lidé tomuto mladému, křehkému zpěvákovi děkují, že Bílá odešla s pocitem, že ji měl někdo rád a že jí podal pomocnou ruku. Domnívají se, že jí také splnil poslední přání, což však není tak docela pravda. V jednom z posledních rozhovorů, které Věra Bílá poskytla serveru Seznam zprávy, se přiznala, že by chtěla zemřít na pódiu. „Já jsem řekla jedno, já chci umřít na pódiu, protože to je můj život. Tady nejde opravdu o peníze. Protože když jste na tom jevišti, tak tam nejste nemocnej, nic vám neschází, máte radost ze života.“

Vložil: Adéla Hofmanová