Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Loketské elegie ´slepého pražského poutníka´ Peňáse… Karlovarští vidí jinak. A ostřeji

24.01.2019
Loketské elegie ´slepého pražského poutníka´ Peňáse… Karlovarští vidí jinak. A ostřeji

Foto: Facebook

Popisek: „Dnes se zadařilo. Chvilku první sluneční paprsky… A pak už jen mlha zahalila vše,“ poznamenal ke snímku z 5. prosince loňského roku přenádherného městečka Loket jeho autor, fotograf Petr Jakubes

FOTOGALERIE Stal se malebný Loket další ruskou enklávou? Jen výjimečně se pustím do sporu se svými kolegy z branže. Naprosto respektuji, že mají právo na svůj názor, ať je jakýkoliv. Ale jen těžce se smiřuji s tím, když zveřejní informace, které jsou v rozporu se skutečností. Navíc mě zaráží, že novináři, působící v Praze, kde žije vůbec největší počet rusky hovořících lidí u nás, se často a rádi strefují do regionu, který díky lázeňství a mnoha turistickým atrakcím vyhledává ruská klientela též.

Na serveru Echo24.cz. vyšel minulý týden článek Jiřího Peňáse, nazvaný Loketské elegie aneb Kde na Goetha přišlo stáří. Jeho vyznění je tak zavádějící, že je opravdu nutné se ozvat. V čtenáři totiž může vzbudit dojem, že malebné městečko Loket, ležící v blízkosti Karlových Varů, již také ovládli Rusové. 

Krystal ve smutné krajině?

Ve svém „fotoblogu“ Peňás navazuje na knihu historika Zdeňka Kalisty Cesta po českých hradech a zámcích. V ní tento autor zmiňuje i hrad Loket a píše, že pohled na něj, zvláště pak z dodatečného odstupu, patří k nejkrásnějším hradním pohledům v téhle zemi a vybízí ke vzletnosti. Tím ovšem jeho pozitivní dojmy bohužel končí. Poté totiž uvádí, že je Loket krystal zasazený do smutné krajiny, která se za Karlovými Vary otevírá do vylágrované sokolovské pánve. Je sice pravda, že se nedaleko sokolovská uhelná pánev nachází, ale ten, kdo do tohoto místa míří, ji téměř nespatří. Malebný Loket se totiž skrývá v romantické chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa. Ta městečko obklopuje ze všech stran, ostatně mnohé turistické fotografie to naprosto jasně dokazují. Ale to je ten nejméně problematický detail.

 

Loket je obklopen zelení

Ruská enkláva?

Mnohem podstatnější je zmínka, že se blízkost Lokte a Karlových Varů vždy nějak projevovala, nyní tím, že tu nejčastěji slyšíte ruštinu. Jako důkaz Peňáz uvádí krčmu, kde se nabízí pelmeně a boršč či „obchody s věcmi, které se můžou líbit jen Rusům“. Pomineme-li, že autor považuje vkus Rusů za automaticky špatný, jeho postřehy jsou zcela mimo skutečnost a navíc mohou negativně ovlivnit turistický ruch v tomto místě, které je na něm životně závislé. V obavě, že se snad milovaný Loket stal během několika málo týdnů, kdy jsem v něm nebyla, další ruskou enklávou, jsem se tam ihned vydala. Jenže, po Rusech ani památky a nenajdete zde ani ruské nápisy. Mimochodem, Loket je vyhledávaný především německými turisty, a to odjakživa. A možná mnohé překvapí, že Němci dominují i návštěvníkům zdejších lázní, včetně Karlových Varů. A to téměř dvojnásobně. Zvláštní přitom je, že Němci nikomu trnem v oku nejsou. 

Příjemné zážitky

Naštěstí mě jako vždy čekalo zdejší kouzelné náměstíčko, plné různých obchůdků, restaurací a galerií nebo muzeí. Mezi nimi například kuriózní Muzeum tajných spolků, Muzeum lázeňských pohárků, vyhlášené Umělecké knihařství a Galerie u Sobotů, Galerie Café s originálními a velmi vkusnými (!) keramickými produkty ze zdejší hrnčírny, obchůdky České suvenýry, Loketské perníčky či Sladký domov, značková prodejna jedné z místních porcelánek, či loketské pálenky LOK nebo lokálního pivovaru. Kéž by i v jiných místech bylo k dispozici tolik původních produktů od šikovných lidí jako v Lokti. Zajít do zdejší Galerie Café, kterou vede výtvarnice Jitka Hlavsová, je mimořádně příjemným zážitkem. Ostatně, ne náhodou je Loket oblíbeným místem filmařů, a to jak našich, tak zahraničních. Když se zde nedávno natáčel skvělý americký životopisný seriál Génius o Albertu Einsteinovi, jeho tvůrcům nedalo moc práce, aby Loket proměnili v autentické historické místo, v němž Einstein prožil své mládí.

 

Více návštěvníků přijíždí z Německa

Ten, kdo tedy do Lokte zavítá, si tedy může být jistý, že zde obchody s nevkusnými suvenýry jako v pražském historickém centru nenajde. Místo čepic a matrjošek si zde může koupit chutné a pěkné loketské suvenýry, keramiku či ručně vázanou knížku.

Vložil: Adéla Hofmanová