Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Nečasovi a Nagyové se minimálně v karlovarské ODS vědělo léta. Prý velká lovestory

01.08.2013
O Nečasovi a Nagyové se minimálně v karlovarské ODS vědělo léta. Prý velká lovestory

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Když Janu Nagyovou propouštěli z vazby, přijel si pro ni expremiér Nečas.

Má veřejnost právo postavit nevěrného politika na pranýř a dokonce jej vystavit soudu, jak to zažil například Bill Clinton za nepatrný prohřešek se svou stážistkou, nebo se u nás nevěra stala velkoryse tolerovaným porušením desatera? Vždyť své manželky podvedli až na čestné výjimky prakticky všichni bývalí i současní čeští prezidenti a premiéři. Co si o tom myslí například členové karlovarské ODS, kteří o mimomanželském vztahu Petra Nečase věděli celá léta?

Zjistit to není vůbec jednoduché. Pro naši politickou scénu je totiž typické, že politici nic nevědí, i když se například o milostných eskapádách jejich kolegů mluví celá léta. Mlčí většinou také média, jen výjimečně mají odvahu napsat naplno, o čem se šušká.  A tak se o nevěře Petra Nečase mlžilo celých pět let. ParlamentníListy.cz zjistily, že stopy nemanželského poměru premiéra Nečase vedly až do Karlových Varů a většině členů vedení ODS byly dobře známy. Přiznává to však málokdo a pokud ano, pak pod podmínkou anonymity. Jedním z mála, kdo se odpovědi na nepříjemnou otázku nevyhnul, je lídr zdejší ODS Petr Šindelář. V rozhovoru, který jsme s ním vedli na aktuální horká letní témata, se vyjádřil i k aféře Nagyová.

Kdo je bez viny?

Zeptali jsme se ho také, zda by se měl Petr Nečas omluvit za kauzu Nagyová a zda se ODS nevymstilo, že část členů strany o intimním vztahu šéfky jeho sekretariátu a jejím neúměrném vlivu věděla a mlčela. Vždyť nakonec kvůli tomu padla vláda, přišla vniveč dobrá práce Nečasovy vlády a  posílila levice. Pravicoví voliči jsou zklamaní a bezradní, koho volit. To však známý karlovarský advokát Petr Šindelář odmítá: „Pokud jde o osobní, chcete-li rodinný život Petra Nečase, pak po tom je veřejnosti 'velký houby'. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Jako advokát se často potkávám s různými lidskými osudy, které jsou v porovnání s příběhem Petra Nečase rozhodně zajímavější a barvitější. Má-li se Petr Nečas někomu omluvit, a zdůrazňuji slovo 'má-li', neb nejsem rozhodně osobou povolanou k výkladu morálního kodexu, pak adresátem omluvy nemůže být anonymní veřejnost (voliči), ale konkrétní lidé, kterým mohl svým chováním ublížit," uvádí pro ParlamentníListy.cz Šindelář.

A pokračuje: „Petra Nečase považuji vedle Václava Klause za nejlepšího premiéra naší moderní politické historie. Jestli si během posledních let prožíval nějaká osobní dramata a jako člověk ublížil svým blízkým, pak je to věc jeho osobního svědomí a vědomí a veřejnost  nemá právo ho za to soudit. Tvrdím, že jako premiér obstál a za jeho práci, kterou pro naši zemi odvedl, si zaslouží poděkování. A ptáte-li se mě na to, zda strana ODS měla reagovat, pokud o intimním vztahu Petra Nečase a Jany Nagyové věděla, pak vám musím doporučit jednu knihu. Jmenuje se 'Čtyři dohody', napsal ji jistý Miguel Ángel Ruiz. K přečtení doporučuji První dohodu: 'Nehřešte slovem' a Třetí dohodu: 'Nevytvářejte si žádné domněnky'. Pro ty, kteří tuto knihu znají, si myslím, že není co vysvětlovat. A těm z vás, kteří tuto knihu ještě nečetli, ji vřele doporučuji.“ 

Cherchez la femme?

Přesto Petr Šindelář přiznává, že za pádem vlády Petra Nečase stojí velká lovestory: „Poučením z této situace pro mě je potvrzení pravidla 'Cherchez la femme' neboli 'Za vším hledej ženu'. Shrnu-li vše mně známé ze sdělovacích prostředků, vláda Petra Nečase nešla k ledu kvůli korupčnímu jednání jejích členů, kvůli nenaplnění programového prohlášení vlády, nebo kvůli tomu, že bývalý ministr financí Kalousek Petru Nečasovi v posledním roce téměř permanentně okopával kotníky. Žádný politický skandál se tu nekonal. Ne – důvodem pádu vlády Petra Nečase byla láska mezi konkrétním mužem a konkrétní ženou," říká ParlamentnímListům.cz.

„Promiňte mi to, ale tuto, jak vy říkáte 'kauzu', nemohu vnímat nijak politicky. Dívám se na ni očima člověka, který vidí neštěstí konkrétních lidí, jejich smutek a bolest, a současně vidí i naději v pokračování něčeho, co bylo koly osudu možná nakrátko, možná i nadlouho, přerušeno. Zkuste se na to podívat stejnýma očima a najednou uvidíte, jak jsou Zemanové, Rusnokové, Fischerové, Kalouskové a další pouze malými figurkami na šachovnici života. Ponaučení pro mě? Rodina a osud mých nejbližších je pro mě v dnešní době tisíckrát důležitější než nějaká politika,“ přiznává Petr Šindelář.

Hana Čechová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová