Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Nečasovi a Nagyové se minimálně v karlovarské ODS vědělo léta. Prý velká lovestory

01.08.2013
O Nečasovi a Nagyové se minimálně v karlovarské ODS vědělo léta. Prý velká lovestory

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Když Janu Nagyovou propouštěli z vazby, přijel si pro ni expremiér Nečas.

Má veřejnost právo postavit nevěrného politika na pranýř a dokonce jej vystavit soudu, jak to zažil například Bill Clinton za nepatrný prohřešek se svou stážistkou, nebo se u nás nevěra stala velkoryse tolerovaným porušením desatera? Vždyť své manželky podvedli až na čestné výjimky prakticky všichni bývalí i současní čeští prezidenti a premiéři. Co si o tom myslí například členové karlovarské ODS, kteří o mimomanželském vztahu Petra Nečase věděli celá léta?

Zjistit to není vůbec jednoduché. Pro naši politickou scénu je totiž typické, že politici nic nevědí, i když se například o milostných eskapádách jejich kolegů mluví celá léta. Mlčí většinou také média, jen výjimečně mají odvahu napsat naplno, o čem se šušká.  A tak se o nevěře Petra Nečase mlžilo celých pět let. ParlamentníListy.cz zjistily, že stopy nemanželského poměru premiéra Nečase vedly až do Karlových Varů a většině členů vedení ODS byly dobře známy. Přiznává to však málokdo a pokud ano, pak pod podmínkou anonymity. Jedním z mála, kdo se odpovědi na nepříjemnou otázku nevyhnul, je lídr zdejší ODS Petr Šindelář. V rozhovoru, který jsme s ním vedli na aktuální horká letní témata, se vyjádřil i k aféře Nagyová.

Kdo je bez viny?

Zeptali jsme se ho také, zda by se měl Petr Nečas omluvit za kauzu Nagyová a zda se ODS nevymstilo, že část členů strany o intimním vztahu šéfky jeho sekretariátu a jejím neúměrném vlivu věděla a mlčela. Vždyť nakonec kvůli tomu padla vláda, přišla vniveč dobrá práce Nečasovy vlády a  posílila levice. Pravicoví voliči jsou zklamaní a bezradní, koho volit. To však známý karlovarský advokát Petr Šindelář odmítá: „Pokud jde o osobní, chcete-li rodinný život Petra Nečase, pak po tom je veřejnosti 'velký houby'. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Jako advokát se často potkávám s různými lidskými osudy, které jsou v porovnání s příběhem Petra Nečase rozhodně zajímavější a barvitější. Má-li se Petr Nečas někomu omluvit, a zdůrazňuji slovo 'má-li', neb nejsem rozhodně osobou povolanou k výkladu morálního kodexu, pak adresátem omluvy nemůže být anonymní veřejnost (voliči), ale konkrétní lidé, kterým mohl svým chováním ublížit," uvádí pro ParlamentníListy.cz Šindelář.

A pokračuje: „Petra Nečase považuji vedle Václava Klause za nejlepšího premiéra naší moderní politické historie. Jestli si během posledních let prožíval nějaká osobní dramata a jako člověk ublížil svým blízkým, pak je to věc jeho osobního svědomí a vědomí a veřejnost  nemá právo ho za to soudit. Tvrdím, že jako premiér obstál a za jeho práci, kterou pro naši zemi odvedl, si zaslouží poděkování. A ptáte-li se mě na to, zda strana ODS měla reagovat, pokud o intimním vztahu Petra Nečase a Jany Nagyové věděla, pak vám musím doporučit jednu knihu. Jmenuje se 'Čtyři dohody', napsal ji jistý Miguel Ángel Ruiz. K přečtení doporučuji První dohodu: 'Nehřešte slovem' a Třetí dohodu: 'Nevytvářejte si žádné domněnky'. Pro ty, kteří tuto knihu znají, si myslím, že není co vysvětlovat. A těm z vás, kteří tuto knihu ještě nečetli, ji vřele doporučuji.“ 

Cherchez la femme?

Přesto Petr Šindelář přiznává, že za pádem vlády Petra Nečase stojí velká lovestory: „Poučením z této situace pro mě je potvrzení pravidla 'Cherchez la femme' neboli 'Za vším hledej ženu'. Shrnu-li vše mně známé ze sdělovacích prostředků, vláda Petra Nečase nešla k ledu kvůli korupčnímu jednání jejích členů, kvůli nenaplnění programového prohlášení vlády, nebo kvůli tomu, že bývalý ministr financí Kalousek Petru Nečasovi v posledním roce téměř permanentně okopával kotníky. Žádný politický skandál se tu nekonal. Ne – důvodem pádu vlády Petra Nečase byla láska mezi konkrétním mužem a konkrétní ženou," říká ParlamentnímListům.cz.

„Promiňte mi to, ale tuto, jak vy říkáte 'kauzu', nemohu vnímat nijak politicky. Dívám se na ni očima člověka, který vidí neštěstí konkrétních lidí, jejich smutek a bolest, a současně vidí i naději v pokračování něčeho, co bylo koly osudu možná nakrátko, možná i nadlouho, přerušeno. Zkuste se na to podívat stejnýma očima a najednou uvidíte, jak jsou Zemanové, Rusnokové, Fischerové, Kalouskové a další pouze malými figurkami na šachovnici života. Ponaučení pro mě? Rodina a osud mých nejbližších je pro mě v dnešní době tisíckrát důležitější než nějaká politika,“ přiznává Petr Šindelář.

Hana Čechová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace