Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lázně jsou dar od boha, už se probuďte, vážení. Současná politická reprezentace dupe v porcelánu

07.12.2018
Lázně jsou dar od boha, už se probuďte, vážení. Současná politická reprezentace dupe v porcelánu

Foto: Facebook

Popisek: Petiční výbor předává Karlovarskému kraji petici proti letecké škole F-Air na Karlovarském letišti

Slavný západočeský lázeňský trojúhelník stovky let prosperuje díky blahodárným minerálním pramenům, za jejichž léčivými účinky jezdi lidé z celého světa. V městech, která lázeňskou péči poskytují, platí přísný lázeňský statut, jehož cílem je, aby měli léčící se pacienti zajištěnou nejen odpovídající odbornou péči, ale i klid a čisté prostředí. Zatímco naši předci to léta respektovali, současná politická reprezentace tradiční lázeňství svými rozhodnutími ohrožuje.

Po šokujícím verdiktu, že se v blízkosti terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku bude pálit toxický odpad z ostravských kalů, nyní hrozí, že na karlovarském letišti bude provozována i letecká škola pro piloty. A to přesto, že nařízení vlády č. 321 o statutu lázeňského místa Karlovy Vary určuje režim ochrany a zachování lázeňského prostředí. Na území lázeňského místa je proto zakázáno umisťovat stavby, zařízení a provozovny, které by je prokazatelně negativně ovlivnily fyzikálními, chemickými nebo biologickými škodlivinami nad přípustnou míru stanovenou jinými právními předpisy. A dalších zásadních omezení je v lázeňském statutu vyjmenována celá řada. Mimo jiné zde nesmí být prováděny činnosti a práce s použitím strojů a zařízení, překračující limity hluku a vibrací.

Lázně jsou dar od boha!

Je velmi pravděpodobné, že provoz letecké školy zvýší nejen množství škodlivin unikajících do ovzduší, ale i hlukovou zátěž. Proti plánu proto již nyní protestují stovky občanů, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti letiště v Olšových Vratech. Více než tisíc z nich podepsalo petici, v níž upozorňují na fakt, že toto mezinárodní letiště se nachází uprostřed osídlené aglomerace, jejíž součástí je kromě lázeňství také chráněná krajinná oblast Slavkovský les a zvýšení letového provozu výrazně zatíží životní prostředí. Tento týden navíc zorganizovali demonstraci před novou letištní halou. Na ní žádali, aby nebyla škola pilotů povolena a s pomocí transparentů upozorňovali na význam lázní a jejich možné ohrožení. Objevily se na nich například hesla: “Lázně jsou dar od boha, proberte se proboha!“ A nebo v lázních ticho léčí, neničte tu péči.“ Další nápisy varovaly: “Kdo povolí školu, z funkce půjde dolů.“

Dvacet tisíc vzletů

Účastníci demonstrace vtipně vyzráli i nad údajným argumentem zástupců firmy, která má školu provozovat, že hluk, vydávaný motorem výcvikového letadla, lze přirovnat k sekačce na trávu. Na protestní akci totiž dorazili se svými sekačkami a všechny je najednou spustili. Podle odhadů má kvůli provozu školy pilotů vzlétnout až 55 letadel denně, což obnáší dvacet tisíc vzletů během jediného roku. Kromě toto z na karlovarském letišti startují a přistávají další letadla. Jedná se však pouze o několik málo vzletů denně. Kromě problémů s hlukem a znečištěním je podle protestujících občanů nutné brát v úvahu i bezpečnostní rizika.

Byznys především

Jak už to u nás chodí, provozovatelé školy slibují hory doly a na ruku jim jde i vedení kraje, které je provozovatelem karlovarského letiště. Vzhledem k tomu, že je jeho provoz ztrátový, slibují si od zřízení výukového střediska ekonomický přínos. Kritické výhrady ke zřízení školy naopak zaujímá převážná většina karlovarských zastupitelů a bude zajímavé sledovat, jak nakonec souboj dopadne. Jak vedení kraje, tak vedení města je totiž v rukách hnutí ANO. A není od věci připomenout, že na rizika, spojená s provozem letecké školy, upozorňuje i bývalý karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), který je nyní opozičním zastupitelem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace