Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lázně jsou dar od boha, už se probuďte, vážení. Současná politická reprezentace dupe v porcelánu

07.12.2018
Lázně jsou dar od boha, už se probuďte, vážení. Současná politická reprezentace dupe v porcelánu

Foto: Facebook

Popisek: Petiční výbor předává Karlovarskému kraji petici proti letecké škole F-Air na Karlovarském letišti

Slavný západočeský lázeňský trojúhelník stovky let prosperuje díky blahodárným minerálním pramenům, za jejichž léčivými účinky jezdi lidé z celého světa. V městech, která lázeňskou péči poskytují, platí přísný lázeňský statut, jehož cílem je, aby měli léčící se pacienti zajištěnou nejen odpovídající odbornou péči, ale i klid a čisté prostředí. Zatímco naši předci to léta respektovali, současná politická reprezentace tradiční lázeňství svými rozhodnutími ohrožuje.

Po šokujícím verdiktu, že se v blízkosti terapeutické krajiny lázeňského trojúhelníku bude pálit toxický odpad z ostravských kalů, nyní hrozí, že na karlovarském letišti bude provozována i letecká škola pro piloty. A to přesto, že nařízení vlády č. 321 o statutu lázeňského místa Karlovy Vary určuje režim ochrany a zachování lázeňského prostředí. Na území lázeňského místa je proto zakázáno umisťovat stavby, zařízení a provozovny, které by je prokazatelně negativně ovlivnily fyzikálními, chemickými nebo biologickými škodlivinami nad přípustnou míru stanovenou jinými právními předpisy. A dalších zásadních omezení je v lázeňském statutu vyjmenována celá řada. Mimo jiné zde nesmí být prováděny činnosti a práce s použitím strojů a zařízení, překračující limity hluku a vibrací.

Lázně jsou dar od boha!

Je velmi pravděpodobné, že provoz letecké školy zvýší nejen množství škodlivin unikajících do ovzduší, ale i hlukovou zátěž. Proti plánu proto již nyní protestují stovky občanů, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti letiště v Olšových Vratech. Více než tisíc z nich podepsalo petici, v níž upozorňují na fakt, že toto mezinárodní letiště se nachází uprostřed osídlené aglomerace, jejíž součástí je kromě lázeňství také chráněná krajinná oblast Slavkovský les a zvýšení letového provozu výrazně zatíží životní prostředí. Tento týden navíc zorganizovali demonstraci před novou letištní halou. Na ní žádali, aby nebyla škola pilotů povolena a s pomocí transparentů upozorňovali na význam lázní a jejich možné ohrožení. Objevily se na nich například hesla: “Lázně jsou dar od boha, proberte se proboha!“ A nebo v lázních ticho léčí, neničte tu péči.“ Další nápisy varovaly: “Kdo povolí školu, z funkce půjde dolů.“

Dvacet tisíc vzletů

Účastníci demonstrace vtipně vyzráli i nad údajným argumentem zástupců firmy, která má školu provozovat, že hluk, vydávaný motorem výcvikového letadla, lze přirovnat k sekačce na trávu. Na protestní akci totiž dorazili se svými sekačkami a všechny je najednou spustili. Podle odhadů má kvůli provozu školy pilotů vzlétnout až 55 letadel denně, což obnáší dvacet tisíc vzletů během jediného roku. Kromě toto z na karlovarském letišti startují a přistávají další letadla. Jedná se však pouze o několik málo vzletů denně. Kromě problémů s hlukem a znečištěním je podle protestujících občanů nutné brát v úvahu i bezpečnostní rizika.

Byznys především

Jak už to u nás chodí, provozovatelé školy slibují hory doly a na ruku jim jde i vedení kraje, které je provozovatelem karlovarského letiště. Vzhledem k tomu, že je jeho provoz ztrátový, slibují si od zřízení výukového střediska ekonomický přínos. Kritické výhrady ke zřízení školy naopak zaujímá převážná většina karlovarských zastupitelů a bude zajímavé sledovat, jak nakonec souboj dopadne. Jak vedení kraje, tak vedení města je totiž v rukách hnutí ANO. A není od věci připomenout, že na rizika, spojená s provozem letecké školy, upozorňuje i bývalý karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), který je nyní opozičním zastupitelem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace