Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Západ Čech paralyzovalo počasí. Lidé zůstali uvěznění doma a na silnicích, v kolonách uvízli i záchranáři s rodičkou

03.12.2018
Západ Čech paralyzovalo počasí. Lidé zůstali uvěznění doma a na silnicích, v kolonách uvízli i záchranáři s rodičkou

Autor: HZS Karlovarského kraje

Popisek: Na silnicích v Karlovarském kraji je ledovka. A takhle to pak dopadá

I když jsme si, co se počasí týče, už zvykli na leccos, to, co se děje nyní, zaskočilo snad všechny. Meteorologové i silničáři se shodují na tom, že desítky hodin trvající ledovka se u nás v takovém rozsahu, jaký právě zažíváme, ještě neobjevila. Navíc se ukázalo, že na podobné výkyvy nejsme vůbec připraveni. Stačí déšť, mráz a výpadek elektřiny, a řada domácností i firem je zcela paralyzována.

V Karlovarském kraji uvízli řidiči na některých silnicích a dálnicích na mnoho hodin a ve svých domech byly uvězněni dokonce celý den. Například v Karlových Varech, městě, rozkládajícím se na kopcích, se někteří obyvatelé nemohli dostat ven. Komunikace a chodníky se změnily v jednu obří skluzavku. Na sociálních sítích se staly hitem videa, na nichž si ledovka pohrávala s auty, jedoucími na silnicích v tomto regionu, jako s kulečníkovou koulí. Vyjít ven znamenalo riskovat vážný úraz nebo nehodu a hasiči i policisté opakovaně nabádali, aby lidé nejen nevyjížděli, ale dokonce ani nevycházeli. A stačilo nechat vůz hodinu před domem, aby se proměnil v nepojízdnou ledovou krabici. Mnoho řidičů zažilo patovou situaci, kdy nemohli odjet svým automobilem, ani si přivolat pomoc.

Šťastný konec

Mnoho z těch, kteří varování nevyslyšeli, pak skončili v nemocnici. Ale obrovské problémy měli i samotní záchranáři, kteří se nemohli dostat k četným haváriím. Nejdramatičtější okamžiky nastaly v případě sanitky, která převážela do nemocnice rodičku. Ta měla již kontrakce po pěti minutách a porod byl tedy doslova na spadnutí. Auto ale uvázlo v koloně, která vznikla na zcela nesjízdné silnici a nastávající maminka začala rodit. Vzhledem k tomu, že nyní většinou v sanitkách nejezdí lékaři, zavolali kolegové na pomoc odbornou sílu, ale ani ta se na místo nedostala. A tak nakonec muselo pomoci dítěti na svět samotné osazenstvo záchranky. Naštěstí se celá operace obešla bez komplikací a skončila konstatováním, že matka i dítě jsou zcela zdraví.

Pokažený víkend

Problémy dopravit se do cíle měli i ti, co směřovali na víkend do zdejších horských středisek, kde se pomalu rozjíždí lyžařská sezóna. Zatímco minulý týden zde jiskřivý bílý sníh a modré nebe připomínali reklamu na zimní radovánky a sněhová děla připravovala první sjezdovky, prudké víkendové oteplení a mlha rozhodně k zimním sportům nikoho nelákaly. Počasí, o němž se trefně říká, že by v něm člověk ani psa nevyhnal, pokazilo také atmosféru začínajících adventních trhů.

V okrese Cheb, kdy byla situace vůbec nejvážnější, museli dokonce vyhlásit stav kalamity. Přesto, že byly využity všechny možnosti, jak se pokusit obnovit provoz na komunikacích, ve finále byly téměř neúčinné. Sůl i jiné posypové materiály zakrátko spláchl déšť a ten vzápětí opět namrzl. Uzavřen musel být areál chebského hradu. Také zde ho ledovka učinila nepřístupným a především pro potenciální návštěvníky velmi nebezpečným.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace