Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byznys má přednost před zdravím obyvatel, i v Radě EU. Buď jed odstraníme, nebo sníme

23.11.2018
Byznys má přednost před zdravím obyvatel, i v Radě EU. Buď jed odstraníme, nebo sníme

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Poc (úplně vlevo) je sociálně-demokratický politik domovem v Mariánských Lázních, od roku 2009 poslanec Evropského parlamentu. Jako biolog se dlouhodobě se zasazuje o bezpečnost potravin.

Evropští poslanci se již několik let přou kvůli limitům těžkých kovů v minerálních hnojivech. Nyní byl s Radou EU dojednán kompromis, ale i když znamená určitý pokrok, velkým problémem zůstává povolený obsah nebezpečného kadmia ve fosforečných hnojivech. Tento toxický jed totiž může vážně ohrozit zdraví evropské populace.

Jak nám sdělil europoslanec Pavel Poc, Evropský parlament byl členskými státy donucen, a to pod hrozbou, že nevznikne vůbec žádná dohoda, souhlasit s jediným limitem kadmia 60 miligramů na jeden kilogram. „Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví Evropského parlamentu sice původně schválil můj návrh na mnohem přísnější limity, zohledňující nebezpečnost kadmia, ale při jednáních o konečné podobě legislativy proti nám stála skupina států, která se stavěla proti jakémukoliv omezení,“ říká Pavel Poc zklamaně. 

Alespoň něco

Zároveň ale připomíná, že doposud jsme v EU žádné celoevropské omezení limitů těžkých kovů neměli, a to i přesto, že těžké kovy (především kadmium, olovo či arzen), značně zamořují půdu. Přesto některé členské státy EU tento stav chtěly ponechat. „Naštěstí jsme prosadili alespoň závazek přezkoumání nastavených limitů po uplynutí čtyř let, který jasně říká, že limity obsahu kadmia se budou snižovat. Dále jsme prosadili, že členské státy, které z obav o lidské zdraví a životní prostředí, budou chtít zachovat či zavést nižší limity, tak mohou učinit a zároveň zabránit dovozu hnojiv s vyšším obsahem kadmia na svůj trh. Rozhodně tedy nebudou poškozeny zodpovědnější státy, které již dnes mají národní limit okolo 20 miligramů na kilogram,“ uvádí Poc. 

Buď ho odstraníme, nebo sníme

Nicméně, podle něj je ale naprosto neakceptovatelné, že v Radě vítězí obavy o zisky společností nad veřejným zdravím a varuje, že buď bude toxické kadmium z hnojiv odstraněno, nebo ho sníme a uloží se nám v těle. Tomuto prostému faktu by podle Pavla Poce měla odpovídat i naše politická rozhodnutí: „Přesto však členské státy EU nesouhlasily ani s povinným značením množství kadmia. Značení bylo jedním z mých požadavků. Jsem proto rád, že jsme dnes vybojovali alespoň nepovinné značení, které by se mohlo stát jakousi známkou kvality.“

 

Dobrou zprávou tak alespoň je, že farmáři se díky nepovinnému značení budou moci informovaně rozhodnout, co chtějí sypat na svá pole. Nařízení navíc zlepší jejich přístup k nové škále prostředků v podobě organických hnojiv, která by mohla nahradit až třetinu těch anorganických. Poc zároveň zdůrazňuje, že výsledek kompromisu musí schválit ještě Výbor stálých zástupců členských států EU. „Evropský parlament i Komise však udělaly pro dekontaminaci naší půdy maximum. Lepšího kompromisu jsme zatím bohužel dosáhnout nemohli. Respektive mohli, ale to by státy v Radě musely zaujmout zodpovědnější přístup,“ konstatuje europoslanec Pavel Poc.

 

Přístup některých evropských států k problematice limitů toxických látek v hnojivech je skutečně alarmující. Tím spíše, že například Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny řadí kadmium ke karcinogenním látkám. Navíc není při intoxikaci tímto kovem možná účinná léčba, a proto má zásadní význam prevence. A doslova šokující je skutečnost, že podle Státního zdravotního ústavu se například v ledvinách českých školáků našly extrémně vysoké hodnoty kadmia. Do jejich těl se dostávají ze znečištěného vzduchu nebo z potravin. Nejvíce jsou tímto jedem zamořeny vnitřnosti, ryby, obiloviny či mák.

Vložil: Adéla Hofmanová