První zastupitelstvo? Šest hodin ostrých hádek. Vary ovládnou ženy, mají přednost. Piráti jsou přísnou opozicí
14.11.2018
Foto: Facebook
Popisek: Nová karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová z ANO. Hodlá neprodleně řešit krematorium, jak sdělila na svém Facebooku
K zásadní změně došlo ve vedení statutárního města Karlovy Vary. Zatímco poslední dvě volební období je ovládala Karlovarská občanská alternativa v čele s primátorem Petrem Kulhánkem, po deseti letech se objeví v primátorském křesle opět žena, bývalá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer Ferklová z hnutí ANO 2011. Post její zástupkyně a první náměstkyně pak obsadí Hana Zemanová z hnutí Karlovaráci, které v říjnových volbách skončilo druhé. Novou karlovarskou koalici tvoří ještě ODS. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu má většinu třiadvaceti hlasů.
A je možné, že ženy budou mít nyní hlavní slovo. Když totiž na ustavujícím jednání zastupitelstva došlo ke sporu, kdo z diskutujících má přednostní právo vystoupit, nová primátorka jasně zavelela: „Ženy mají přednost.“
Nemám informace
I jinak byla atmosféra prvního jednání nově zvoleného zastupitelstva napjatá. Bylo z něj zřejmé, že Vary mají kromě nového vedení i novou opozici. Zatímco dosud byli jejími výraznými představiteli zástupci Alternativy a hnutí O co jim jde?!, nyní se jimi evidentně stanou Piráti. Jejich lídr Jindřich Čermák dal hned napoprvé najevo, že to s nimi nebudou mít koaliční kolegové jednoduché. Ještě před volbou primátora a členů rady si postěžoval, že vůbec neví, o čem bude hlasovat, protože nemá o novém navrhovaném vedení žádné informace. Pak se ještě pozastavil nad tím, že uvolněný člen rady, lékař Josef März, bude zároveň operovat a řídit náročnou oblast kultury. Mimochodem, právě dlouholeté problémy, týkající se karlovarských kulturních organizací, jakými jsou například Karlovarský symfonický orchestr či Karlovarské městské divadlo, do značné míry ovlivnily výsledky voleb v minulosti a pomohly k vítězství Karlovarské občanské alternativě.
Čas ukáže
A lze rovněž předpokládat, že právě KOA využije opoziční roli v maximální možné míře. Dosavadní primátor Petr Kulhánek ještě předtím, než předal svůj primátorský řetěz Andree Pfeffer Ferklové, kritizoval, že počet uvolněných členů rady stoupl ze dvou na šest (což znamená navýšení nákladů o dva miliony) a že volby vedení nebudou tajné. Nicméně, nová koalice jeho námitky ignorovala. A přidala se i dlouholetá opoziční zastupitelka z KSČM Věra Bartůňková. „Musím říct, že nebýt novin, tak vůbec nevím, jaké uvolněné posty bude mít vedení města,“ postěžovala si. Kulhánek rovněž připomněl, že dosud bývalo dobrým zvykem, že byla po volbách zveřejněna koaliční smlouva, což se tentokrát nestalo. Zastupitel Pavel Bouška (Karlovaráci) v reakci na to filozofoval o evoluci a revoluci a dodal: „Myslím si, že by bylo příliš brzy odhalovat všechny věci, které jsme na intenzívních jednáních projednali. Čas ukáže, zda to bylo výhodné, či ne.“ Hana Zemanová (Karlovaráci) se snažila ostatní ujistit, že konkrétní informace poskytne nová koalice do 100 dnů.
Je to v pořádku?
Nejdusnější okamžik nastal, když Tomáš Trtek (ANO 2011) požádal o pozastavení usnesení rady, které přijala dosavadní koalice již po volbách. Tajemník magistrátu Jakub Kaválek ho však upozornil, že možnost pozastavit usnesení má pouze primátor města. Toho nová primátorka ihned využila a navrhla pozastavení několika usnesení, například řešení havarijního stavu Vřídelní kolonády, některé nájemní smlouvy, prodeje pozemků, rekonstrukce stadionu, a udělení řady výjimek ze zadávání veřejných zakázek. Renata Kozáková (Piráti) se ptala, v čem primátorka spatřuje nezákonnost těchto usnesení. „Já si myslím, že vám na to nemusím odpovídat,“ zareagovala poněkud překvapivě Ferklová. A ještě dodala: „Já si myslím, že takto je to v pořádku.“
Není od věci připomenout, že ani jedna z dosavadních karlovarských primátorek, tedy Miroslava Štorkánová a Veronika Vlková, nesetrvaly ve funkci po celé volební období.
Vložil: Adéla Hofmanová