Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

FOTO Křišťálová noc se odehrávala i v Karlových Varech. Zdejší nacisté vypálili nádhernou synagogu a ukradli majetek slavných rodin

11.11.2018
FOTO Křišťálová noc se odehrávala i v Karlových Varech. Zdejší nacisté vypálili nádhernou synagogu a ukradli majetek slavných rodin

Autor: Facebook

Popisek: Karlovarská synagoga (vpravo) byla Židovskou obcí vybudována v nejluxusnější Sadové ulici. O Křišťálové noci byla zapálena a vypleněna a rok nato zbourána.

FOTOGALERIE V letošním roce, plném osmičkových výročí, nelze zapomenout ani na jedno obzvláště smutné, které připadá na tento týden. Před osmdesáti lety se v nacistickém Německu, a k němu nedlouho předtím připojených Sudetech, odehrála jedna z nejostudnějších událostí, Křišťálová noc. Za téměř pohádkovým názvem se však skrývá hrůzný protižidovský pogrom. Jedním z míst, kde se uskutečnila štvanice na obyvatele židovského původu, byly i Karlovy Vary. Právě v tomto bohatém městě působilo mnoho významných židovských rodin, disponujících obrovským majetkem, který se později stal kořistí nacistů.

Karlovarští pamětníci těchto strašlivých okamžiků popisovali, že v noci z devátého na desátého listopadu byli z domu židovských obyvatel města vyváděné celé rodiny a v otevřených vozech byly dopraveny na zdejší gestapo. Kolemstojící zfanatizovaný dav na ně během cesty pokřikoval různé urážky.  Poté byla většina z nich umístěna do vazby s tím,  že jde o jejich ochranu, protože jinak by  jim venku hrozilo lynčování. Mimochodem, v souvislosti s těmito událostmi lze lépe pochopit, proč je současná německá politická reprezentace tak přísná vůči jakýmkoliv projevům nesnášenlivosti. Nakonec byli zadržení  vykázáni za hranice Německa s tím, že pokud by se vrátili, hrozila by jim jistá smrt. Násilné deportace řada z těchto lidí nepřežila a mnozí z nich spáchali sebevraždu.

Hrůzná svědectví

Podle dalších svědectví chtěli někteří karlovarští obyvatelé německého původu nechat házet své židovské spoluobčany do ohně hořící synagogy v Sadové ulici, což se tehdy naštěstí nepodařilo. Většina z nich ale později skončila v ohni koncentračních táborů. Tato hrůzná fakta dodnes zaznívají na pietních setkání členů karlovarské Židovské obce. Jednoho z nich se zúčastnila i bývalá karlovarská rodačka Dora Pešková, dnes žijící v Praze. Té se naštěstí podařilo s rodinou z města utéci ještě před podepsáním Mnichovské dohody, ale vzpomínala, jak již tehdy bylo hodně karlovarských obchodů vytlučeno a označováno nápisem „Juden raus“. V galerii mimochodem najdete originální zprávy nacistického řádení z Policejního ředitelství...

A právě podle rozbitých výloh se Křišťálová noc jmenuje. Kromě toho byly rabovány i další židovské objekty, například školy, nemocnice či dokonce hřbitov. To však byl „pouhý“ začátek drastického pronásledování všech obyvatel židovského původu a holocaustu nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě, a jak dokazuje současné dění, prakticky nikdy nepřestalo.

Chvályhodný počin

Je proto velmi chvályhodné, že Karlovarské muzeum vydalo u příležitosti 80. výročí Křišťálové noci speciální publikaci svého historika Lukáše Svobody, nazvanou „Křišťálová noc a historie Židů v Karlovarském kraji“, popisující, jak probíhaly pogromy nejen v Karlových Varech, ale také v Mariánských a Františkových Lázní, Sokolově, Chebu, Hroznětíně či Kynšperku. I v těchto městech dříve žila početná židovská komunita.

Je však málo známé, že Židé měli v Karlových Varech problémy od nepaměti. Například ve středověku měli zákaz v lázeňském městě trvale bydlet. Později zde mohli působit jako obchodníci až po dobu pěti měsíců, což vyvolávalo odpor zdejší konkurence. Stejně tak měli zákaz bydlet v Jáchymově. Ti, kteří zákaz trvalého pobytu porušili, byli z města vyhoštěni. Teprve v polovině 19. století se do Karlových Varů natrvalo přistěhovalo množství židovských rodin, které přispěly k prudkému rozvoji a bohatství města. Koncem roku 1880 již v lázních žilo přes tisíc obyvatel židovského původu, působila zde největší Židovská obec v Čechách a dokonce se zde konaly světové sionistické kongresy.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace