Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

FOTO Křišťálová noc se odehrávala i v Karlových Varech. Zdejší nacisté vypálili nádhernou synagogu a ukradli majetek slavných rodin

11.11.2018
FOTO Křišťálová noc se odehrávala i v Karlových Varech. Zdejší nacisté vypálili nádhernou synagogu a ukradli majetek slavných rodin

Foto: Facebook

Popisek: Karlovarská synagoga (vpravo) byla Židovskou obcí vybudována v nejluxusnější Sadové ulici. O Křišťálové noci byla zapálena a vypleněna a rok nato zbourána.

FOTOGALERIE V letošním roce, plném osmičkových výročí, nelze zapomenout ani na jedno obzvláště smutné, které připadá na tento týden. Před osmdesáti lety se v nacistickém Německu, a k němu nedlouho předtím připojených Sudetech, odehrála jedna z nejostudnějších událostí, Křišťálová noc. Za téměř pohádkovým názvem se však skrývá hrůzný protižidovský pogrom. Jedním z míst, kde se uskutečnila štvanice na obyvatele židovského původu, byly i Karlovy Vary. Právě v tomto bohatém městě působilo mnoho významných židovských rodin, disponujících obrovským majetkem, který se později stal kořistí nacistů.

Karlovarští pamětníci těchto strašlivých okamžiků popisovali, že v noci z devátého na desátého listopadu byli z domu židovských obyvatel města vyváděné celé rodiny a v otevřených vozech byly dopraveny na zdejší gestapo. Kolemstojící zfanatizovaný dav na ně během cesty pokřikoval různé urážky.  Poté byla většina z nich umístěna do vazby s tím,  že jde o jejich ochranu, protože jinak by  jim venku hrozilo lynčování. Mimochodem, v souvislosti s těmito událostmi lze lépe pochopit, proč je současná německá politická reprezentace tak přísná vůči jakýmkoliv projevům nesnášenlivosti. Nakonec byli zadržení  vykázáni za hranice Německa s tím, že pokud by se vrátili, hrozila by jim jistá smrt. Násilné deportace řada z těchto lidí nepřežila a mnozí z nich spáchali sebevraždu.

Hrůzná svědectví

Podle dalších svědectví chtěli někteří karlovarští obyvatelé německého původu nechat házet své židovské spoluobčany do ohně hořící synagogy v Sadové ulici, což se tehdy naštěstí nepodařilo. Většina z nich ale později skončila v ohni koncentračních táborů. Tato hrůzná fakta dodnes zaznívají na pietních setkání členů karlovarské Židovské obce. Jednoho z nich se zúčastnila i bývalá karlovarská rodačka Dora Pešková, dnes žijící v Praze. Té se naštěstí podařilo s rodinou z města utéci ještě před podepsáním Mnichovské dohody, ale vzpomínala, jak již tehdy bylo hodně karlovarských obchodů vytlučeno a označováno nápisem „Juden raus“. V galerii mimochodem najdete originální zprávy nacistického řádení z Policejního ředitelství...

A právě podle rozbitých výloh se Křišťálová noc jmenuje. Kromě toho byly rabovány i další židovské objekty, například školy, nemocnice či dokonce hřbitov. To však byl „pouhý“ začátek drastického pronásledování všech obyvatel židovského původu a holocaustu nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě, a jak dokazuje současné dění, prakticky nikdy nepřestalo.

Chvályhodný počin

Je proto velmi chvályhodné, že Karlovarské muzeum vydalo u příležitosti 80. výročí Křišťálové noci speciální publikaci svého historika Lukáše Svobody, nazvanou „Křišťálová noc a historie Židů v Karlovarském kraji“, popisující, jak probíhaly pogromy nejen v Karlových Varech, ale také v Mariánských a Františkových Lázní, Sokolově, Chebu, Hroznětíně či Kynšperku. I v těchto městech dříve žila početná židovská komunita.

Je však málo známé, že Židé měli v Karlových Varech problémy od nepaměti. Například ve středověku měli zákaz v lázeňském městě trvale bydlet. Později zde mohli působit jako obchodníci až po dobu pěti měsíců, což vyvolávalo odpor zdejší konkurence. Stejně tak měli zákaz bydlet v Jáchymově. Ti, kteří zákaz trvalého pobytu porušili, byli z města vyhoštěni. Teprve v polovině 19. století se do Karlových Varů natrvalo přistěhovalo množství židovských rodin, které přispěly k prudkému rozvoji a bohatství města. Koncem roku 1880 již v lázních žilo přes tisíc obyvatel židovského původu, působila zde největší Židovská obec v Čechách a dokonce se zde konaly světové sionistické kongresy.

Vložil: Adéla Hofmanová