FOTO Křišťálová noc se odehrávala i v Karlových Varech. Zdejší nacisté vypálili nádhernou synagogu a ukradli majetek slavných rodin
11.11.2018
Foto: Facebook
Popisek: Karlovarská synagoga (vpravo) byla Židovskou obcí vybudována v nejluxusnější Sadové ulici. O Křišťálové noci byla zapálena a vypleněna a rok nato zbourána.
FOTOGALERIE V letošním roce, plném osmičkových výročí, nelze zapomenout ani na jedno obzvláště smutné, které připadá na tento týden. Před osmdesáti lety se v nacistickém Německu, a k němu nedlouho předtím připojených Sudetech, odehrála jedna z nejostudnějších událostí, Křišťálová noc. Za téměř pohádkovým názvem se však skrývá hrůzný protižidovský pogrom. Jedním z míst, kde se uskutečnila štvanice na obyvatele židovského původu, byly i Karlovy Vary. Právě v tomto bohatém městě působilo mnoho významných židovských rodin, disponujících obrovským majetkem, který se později stal kořistí nacistů.
Karlovarští pamětníci těchto strašlivých okamžiků popisovali, že v noci z devátého na desátého listopadu byli z domu židovských obyvatel města vyváděné celé rodiny a v otevřených vozech byly dopraveny na zdejší gestapo. Kolemstojící zfanatizovaný dav na ně během cesty pokřikoval různé urážky. Poté byla většina z nich umístěna do vazby s tím, že jde o jejich ochranu, protože jinak by jim venku hrozilo lynčování. Mimochodem, v souvislosti s těmito událostmi lze lépe pochopit, proč je současná německá politická reprezentace tak přísná vůči jakýmkoliv projevům nesnášenlivosti. Nakonec byli zadržení vykázáni za hranice Německa s tím, že pokud by se vrátili, hrozila by jim jistá smrt. Násilné deportace řada z těchto lidí nepřežila a mnozí z nich spáchali sebevraždu.
Hrůzná svědectví
Podle dalších svědectví chtěli někteří karlovarští obyvatelé německého původu nechat házet své židovské spoluobčany do ohně hořící synagogy v Sadové ulici, což se tehdy naštěstí nepodařilo. Většina z nich ale později skončila v ohni koncentračních táborů. Tato hrůzná fakta dodnes zaznívají na pietních setkání členů karlovarské Židovské obce. Jednoho z nich se zúčastnila i bývalá karlovarská rodačka Dora Pešková, dnes žijící v Praze. Té se naštěstí podařilo s rodinou z města utéci ještě před podepsáním Mnichovské dohody, ale vzpomínala, jak již tehdy bylo hodně karlovarských obchodů vytlučeno a označováno nápisem „Juden raus“. V galerii mimochodem najdete originální zprávy nacistického řádení z Policejního ředitelství...
A právě podle rozbitých výloh se Křišťálová noc jmenuje. Kromě toho byly rabovány i další židovské objekty, například školy, nemocnice či dokonce hřbitov. To však byl „pouhý“ začátek drastického pronásledování všech obyvatel židovského původu a holocaustu nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě, a jak dokazuje současné dění, prakticky nikdy nepřestalo.
Chvályhodný počin
Je proto velmi chvályhodné, že Karlovarské muzeum vydalo u příležitosti 80. výročí Křišťálové noci speciální publikaci svého historika Lukáše Svobody, nazvanou „Křišťálová noc a historie Židů v Karlovarském kraji“, popisující, jak probíhaly pogromy nejen v Karlových Varech, ale také v Mariánských a Františkových Lázní, Sokolově, Chebu, Hroznětíně či Kynšperku. I v těchto městech dříve žila početná židovská komunita.
Je však málo známé, že Židé měli v Karlových Varech problémy od nepaměti. Například ve středověku měli zákaz v lázeňském městě trvale bydlet. Později zde mohli působit jako obchodníci až po dobu pěti měsíců, což vyvolávalo odpor zdejší konkurence. Stejně tak měli zákaz bydlet v Jáchymově. Ti, kteří zákaz trvalého pobytu porušili, byli z města vyhoštěni. Teprve v polovině 19. století se do Karlových Varů natrvalo přistěhovalo množství židovských rodin, které přispěly k prudkému rozvoji a bohatství města. Koncem roku 1880 již v lázních žilo přes tisíc obyvatel židovského původu, působila zde největší Židovská obec v Čechách a dokonce se zde konaly světové sionistické kongresy.
Vložil: Adéla Hofmanová