Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

FOTO Křišťálová noc se odehrávala i v Karlových Varech. Zdejší nacisté vypálili nádhernou synagogu a ukradli majetek slavných rodin

11.11.2018
FOTO Křišťálová noc se odehrávala i v Karlových Varech. Zdejší nacisté vypálili nádhernou synagogu a ukradli majetek slavných rodin

Autor: Facebook

Popisek: Karlovarská synagoga (vpravo) byla Židovskou obcí vybudována v nejluxusnější Sadové ulici. O Křišťálové noci byla zapálena a vypleněna a rok nato zbourána.

FOTOGALERIE V letošním roce, plném osmičkových výročí, nelze zapomenout ani na jedno obzvláště smutné, které připadá na tento týden. Před osmdesáti lety se v nacistickém Německu, a k němu nedlouho předtím připojených Sudetech, odehrála jedna z nejostudnějších událostí, Křišťálová noc. Za téměř pohádkovým názvem se však skrývá hrůzný protižidovský pogrom. Jedním z míst, kde se uskutečnila štvanice na obyvatele židovského původu, byly i Karlovy Vary. Právě v tomto bohatém městě působilo mnoho významných židovských rodin, disponujících obrovským majetkem, který se později stal kořistí nacistů.

Karlovarští pamětníci těchto strašlivých okamžiků popisovali, že v noci z devátého na desátého listopadu byli z domu židovských obyvatel města vyváděné celé rodiny a v otevřených vozech byly dopraveny na zdejší gestapo. Kolemstojící zfanatizovaný dav na ně během cesty pokřikoval různé urážky.  Poté byla většina z nich umístěna do vazby s tím,  že jde o jejich ochranu, protože jinak by  jim venku hrozilo lynčování. Mimochodem, v souvislosti s těmito událostmi lze lépe pochopit, proč je současná německá politická reprezentace tak přísná vůči jakýmkoliv projevům nesnášenlivosti. Nakonec byli zadržení  vykázáni za hranice Německa s tím, že pokud by se vrátili, hrozila by jim jistá smrt. Násilné deportace řada z těchto lidí nepřežila a mnozí z nich spáchali sebevraždu.

Hrůzná svědectví

Podle dalších svědectví chtěli někteří karlovarští obyvatelé německého původu nechat házet své židovské spoluobčany do ohně hořící synagogy v Sadové ulici, což se tehdy naštěstí nepodařilo. Většina z nich ale později skončila v ohni koncentračních táborů. Tato hrůzná fakta dodnes zaznívají na pietních setkání členů karlovarské Židovské obce. Jednoho z nich se zúčastnila i bývalá karlovarská rodačka Dora Pešková, dnes žijící v Praze. Té se naštěstí podařilo s rodinou z města utéci ještě před podepsáním Mnichovské dohody, ale vzpomínala, jak již tehdy bylo hodně karlovarských obchodů vytlučeno a označováno nápisem „Juden raus“. V galerii mimochodem najdete originální zprávy nacistického řádení z Policejního ředitelství...

A právě podle rozbitých výloh se Křišťálová noc jmenuje. Kromě toho byly rabovány i další židovské objekty, například školy, nemocnice či dokonce hřbitov. To však byl „pouhý“ začátek drastického pronásledování všech obyvatel židovského původu a holocaustu nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě, a jak dokazuje současné dění, prakticky nikdy nepřestalo.

Chvályhodný počin

Je proto velmi chvályhodné, že Karlovarské muzeum vydalo u příležitosti 80. výročí Křišťálové noci speciální publikaci svého historika Lukáše Svobody, nazvanou „Křišťálová noc a historie Židů v Karlovarském kraji“, popisující, jak probíhaly pogromy nejen v Karlových Varech, ale také v Mariánských a Františkových Lázní, Sokolově, Chebu, Hroznětíně či Kynšperku. I v těchto městech dříve žila početná židovská komunita.

Je však málo známé, že Židé měli v Karlových Varech problémy od nepaměti. Například ve středověku měli zákaz v lázeňském městě trvale bydlet. Později zde mohli působit jako obchodníci až po dobu pěti měsíců, což vyvolávalo odpor zdejší konkurence. Stejně tak měli zákaz bydlet v Jáchymově. Ti, kteří zákaz trvalého pobytu porušili, byli z města vyhoštěni. Teprve v polovině 19. století se do Karlových Varů natrvalo přistěhovalo množství židovských rodin, které přispěly k prudkému rozvoji a bohatství města. Koncem roku 1880 již v lázních žilo přes tisíc obyvatel židovského původu, působila zde největší Židovská obec v Čechách a dokonce se zde konaly světové sionistické kongresy.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace