Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České pohraničí se mění v Las Vegas. Obcím, prosperujícím z kasin, se však nebývale daří

21.10.2018
České pohraničí se mění v Las Vegas. Obcím, prosperujícím z kasin, se však nebývale daří

Foto: pokerzive.cz

Popisek: V jednom z kasin v Dolním Dvořišti byla nedávno zprovozněna luxusní pokerová herna

Každý, kdo překročí hranice z Německa nebo Rakouska, s překvapením zaznamená, jak se mění zdevastované české pohraničí. Vedle otřesných tržišť a obřích logistických areálů se zde rozrůstají přepychová kasina. Například hraniční přechod Dvorní Dvořiště už připomíná malé Las Vegas, tím spíše, že se zdejší nepřehlédnutelné objekty ve svém názvu pyšní i nápisem „American“.

Není pro nás nijak skvělou vizitkou, že se k nám nezanedbatelná část cizinců přijíždí levně opít, nakoupit drogy, fejky (kopie originálních značek), užít si s prostitutkami či holdovat hazardu. Tato skutečnost je však tiše tolerovaným tabu, stát, města a obce totiž jak z tržišť, tak z hazardu, nebývale prosperují. Již léta například patří k nejbohatším obcím u nás Potůčky na Karlovarsku, které zbohatly z pronájmů pozemků převážně asijským trhovcům. Jenže to zde nikde není vidět, kvůli rozsáhlému a nevzhlednému tržišti vypadají Potůčky nevábně a téměř nic již nepřipomíná podobu malebné horské vísky z minulého století. Ale pro místní obyvatele znamená příliv milionů do obecní pokladny, že se dočkali alespoň kanalizace, plynofikace a vodovodu. Bohužel však místní radní vynaložili značnou částku na vybudování krytého bazénu, jehož provoz je značně ztrátový, a tak je již více než dva roky zavřený. Nenašel se ani zájemce o jeho pronájem.

Mnohem bohatší než Praha

Zatímco příhraniční místa západních a severních Čechách stále hyzdí asijská tržiště, na jihu země je nahrazují chrámy hazardu, kasina, kam jezdí utrácet především zahraniční zákazníci z Německa a Rakouska. Některé zdejší obce tak pro změnu zbohatly z existence herního průmyslu a disponují částkami, o nichž mohou jinde pouze snít. Příkladem jsou Chvalovice na Znojemsku, o nichž se už vtipkuje, že „nevědí, kam s prachama“. Zatímco v roce 2016 připadal na jednoho obyvatele Chvalovic roční příjem do obecní pokladny přes 230 tisíc korun, v Praze šlo o pouhých 55 tisíc korun. Chvalovice tak nebývale prosperují a dobře se mají i místní lidé, jimž obec poskytuje různé dotace, například na rekonstrukce rodinných domů, bytů, na studium dětí, léky, zdravotnické potřeby apod.

Ráj Rakušanů

Velmi podobná je situace v Dolním Dvořišti v blízkosti rakouských hranic. Místo, s donedávna špatnou pověstí, se v poslední době stalo oblíbeným rájem pro mnoho Rakušanů, holdujícím ruletě nebo pokeru. Je to do jisté míry překvapivé, protože v Rakousku rozhodně není o kasina nouze. I v tomto případě platí, že na rozrůstajícím se herním průmyslu profituje obecní kasa, do níž ročně přitékají značné částky. Jenom za loňský rok to bylo šedesát milionů! Díky jim zde mohou stavět byty, sportovní areály, opravovat školu, školku, komunikace a kanalizaci.

Oproti dřívějším letům, kdy v Dvořišti fungovaly nevěstince a herny, místním lidem kasina, umístěná na okraji, většinou nevadí. Jejich klienti se chovají diskrétně, své okolí nijak neruší a dříve vysoká kriminalita se radikálně snížila. Nemluvě o tom, že v těchto podnicích našla řada místních lidí výhodné zaměstnání.

Dobrá zpráva nakonec

Dobrou zprávou také je, že v Čechách díky novému loterijnímu zákonu a s ním související expanzi kasin pro movitou zahraniční klientelu, postupně ubývají obskurní herny, v nichž často sociálně slabí lidé prohrávali své sociální dávky. Svého času u nás připadal jeden výherní automat na přibližně osmdesát osob, nyní už jde „pouze“ o  1500 osob na jedno zařízení. Každopádně však patří Česká republika mezi pět evropských zemí s nejvyšším počtem hracích zařízení v přepočtu na obyvatele.

Vložil: Adéla Hofmanová