Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Revoluce na západě. Nezávislí rozdrtili straníky, pomohl jim hazard. A v lázních zase bodovali Piráti

08.10.2018
Revoluce na západě. Nezávislí rozdrtili straníky, pomohl jim hazard. A v lázních zase bodovali Piráti

Autor: Youtube / repro

Popisek: Antonín Jalovec

I když se i v Karlovarském kraji naplnily předvolební odhady, že zde zvítězí hnutí ANO, konečné výsledky jsou přece jenom v mnoha ohledech překvapivé. I v tomto specifickém regionu totiž s definitivní platností skončila úspěšná éra sociálních demokratů a komunistů a jejich voliče doslova vyluxovalo ANO s Piráty. Rozhodně však neplatí, že by zde ANO všude triumfovalo. Například v Chebu jej drtivě porazila Volba pro město, která získala téměř polovinu všech hlasů a celkem sedmnáct mandátů ze třiceti. Svůj famózní úspěch považuje za revoluci.

Ano 2011 skončilo na druhém místě s pouhými pěti mandáty, po dvou vybojovala KSČM, Piráti a Koalice pro Cheb a po jednom pak Hnutí 2018 a Sdružení KDU-ČSL, ODS a NK. Nejvážnější kandidát na starostu Antonín Jalovec byl sám úspěchem zaskočen: „To, co se dnes stalo v Chebu, je revoluce, úplné přepsání politické mapy, která zde fungovala dvacet pět let,“ řekl novinářům. Nicméně, je zapotřebí připomenout, že i v minulých komunálních volbách VPM vyhrála, avšak získala pouze šest mandátů ze třiceti možných. Po pěti vybojovala KSČM, ČSSD a ANO 2011.

Vítěz ignorován, starosta odvolán. Hanba!

Politická situace v Chebu byla po volbách v roce 2014 velmi dramatická. Povolení vyjednávání trvala dlouho a nakonec byla vytvořena koalice ANO, ČSSD a KSČM s tichou podporou ODS, vítězné VPM tak bylo zcela vyšachováno. Starostou se stal respektovaný Petr Nevrátil (ČSSD), kvůli podezření ze zneužívání dotaci ROP Severozápad však byl loni v březnu odvolán. Je příznačné, že za jeho odvoláním stála chebská organizace ANO, tedy hnutí v jehož čele stojí šéf, rovněž trestně stíhaný kvůli dotacím.

Teprve po odvolání Navrátila se stal starostou Antonín Jalovec z vítězné koalice VMP-Alternativa. Ve funkci ale vydržel pouze do konce loňského roku a pak se k moci vrátila opět koalice ANO, ČSSD a ODS s podporou KSČM, pod vedením starosty Zdeňka Hrkala z ANO. Již tehdy na ni veřejnost reagovala se značným znechucením, a výkřiky „Hanba" a „Fraška!“

Horké téma – hazard

Zdeněk Hrkal si přesto myslí, že na výsledku letošních voleb se výrazně podepsala vyhláška o hazardu: „My jsme se snažili vysvětlit, že se do města hazard nevrací, ale voliče to asi ovlivnilo,“ řekl Chebskému deníku. A zdá se, že hazard skutečně voliče nenechal lhostejnými. Vedení Chebu totiž nedávno změnilo vyhlášku, zakazující hazard na území města a podstatnou část zdejších obyvatel tím značně naštvalo. Ti se dokonce po delší době rozhodli vyjít do ulic a dát jasně najevo svůj nesouhlas. Radní se je marně snažili přesvědčit, že se rozhodli vyhlášku změnit kvůli penězům. Prý by museli provozovatelům kasin platit milionové škody!

Piráti v lázních

Zato voliči v Mariánských Lázní jsou s politickou situací spokojeni a znovu dali důvěru Pirátům, těsně za nimi skončilo ANO 2011 a třetí ODS. Poněkud odlišná situace nastala v okrese Sokolov, kde sice rovněž zvítězilo ANO (23,91) a druhé bylo Hnutí pro Sokolov (19,55%), ale na relativně slušný výsledek zde dosáhla ČSSD (14,93%), i když nejspíše přijde o křeslo starosty. Zato v Karlových Varech se tato kdysi mocná partaj do zastupitelstva vůbec nedostala. Také zde ji porazilo ANO (23,96%) a druzí skončili Karlovaráci (15,63%). I v tomto lázeňském městě bodovali Piráti (9,97%). Každopádně budou v okresních městech tohoto kraje jednání kolem nových koalic opět velmi náročná a jen stěží je lze nyní odhadnout.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace