Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Revoluce na západě. Nezávislí rozdrtili straníky, pomohl jim hazard. A v lázních zase bodovali Piráti

08.10.2018
Revoluce na západě. Nezávislí rozdrtili straníky, pomohl jim hazard. A v lázních zase bodovali Piráti

Foto: Youtube / repro

Popisek: Antonín Jalovec

I když se i v Karlovarském kraji naplnily předvolební odhady, že zde zvítězí hnutí ANO, konečné výsledky jsou přece jenom v mnoha ohledech překvapivé. I v tomto specifickém regionu totiž s definitivní platností skončila úspěšná éra sociálních demokratů a komunistů a jejich voliče doslova vyluxovalo ANO s Piráty. Rozhodně však neplatí, že by zde ANO všude triumfovalo. Například v Chebu jej drtivě porazila Volba pro město, která získala téměř polovinu všech hlasů a celkem sedmnáct mandátů ze třiceti. Svůj famózní úspěch považuje za revoluci.

Ano 2011 skončilo na druhém místě s pouhými pěti mandáty, po dvou vybojovala KSČM, Piráti a Koalice pro Cheb a po jednom pak Hnutí 2018 a Sdružení KDU-ČSL, ODS a NK. Nejvážnější kandidát na starostu Antonín Jalovec byl sám úspěchem zaskočen: „To, co se dnes stalo v Chebu, je revoluce, úplné přepsání politické mapy, která zde fungovala dvacet pět let,“ řekl novinářům. Nicméně, je zapotřebí připomenout, že i v minulých komunálních volbách VPM vyhrála, avšak získala pouze šest mandátů ze třiceti možných. Po pěti vybojovala KSČM, ČSSD a ANO 2011.

Vítěz ignorován, starosta odvolán. Hanba!

Politická situace v Chebu byla po volbách v roce 2014 velmi dramatická. Povolení vyjednávání trvala dlouho a nakonec byla vytvořena koalice ANO, ČSSD a KSČM s tichou podporou ODS, vítězné VPM tak bylo zcela vyšachováno. Starostou se stal respektovaný Petr Nevrátil (ČSSD), kvůli podezření ze zneužívání dotaci ROP Severozápad však byl loni v březnu odvolán. Je příznačné, že za jeho odvoláním stála chebská organizace ANO, tedy hnutí v jehož čele stojí šéf, rovněž trestně stíhaný kvůli dotacím.

Teprve po odvolání Navrátila se stal starostou Antonín Jalovec z vítězné koalice VMP-Alternativa. Ve funkci ale vydržel pouze do konce loňského roku a pak se k moci vrátila opět koalice ANO, ČSSD a ODS s podporou KSČM, pod vedením starosty Zdeňka Hrkala z ANO. Již tehdy na ni veřejnost reagovala se značným znechucením, a výkřiky „Hanba" a „Fraška!“

Horké téma – hazard

Zdeněk Hrkal si přesto myslí, že na výsledku letošních voleb se výrazně podepsala vyhláška o hazardu: „My jsme se snažili vysvětlit, že se do města hazard nevrací, ale voliče to asi ovlivnilo,“ řekl Chebskému deníku. A zdá se, že hazard skutečně voliče nenechal lhostejnými. Vedení Chebu totiž nedávno změnilo vyhlášku, zakazující hazard na území města a podstatnou část zdejších obyvatel tím značně naštvalo. Ti se dokonce po delší době rozhodli vyjít do ulic a dát jasně najevo svůj nesouhlas. Radní se je marně snažili přesvědčit, že se rozhodli vyhlášku změnit kvůli penězům. Prý by museli provozovatelům kasin platit milionové škody!

Piráti v lázních

Zato voliči v Mariánských Lázní jsou s politickou situací spokojeni a znovu dali důvěru Pirátům, těsně za nimi skončilo ANO 2011 a třetí ODS. Poněkud odlišná situace nastala v okrese Sokolov, kde sice rovněž zvítězilo ANO (23,91) a druhé bylo Hnutí pro Sokolov (19,55%), ale na relativně slušný výsledek zde dosáhla ČSSD (14,93%), i když nejspíše přijde o křeslo starosty. Zato v Karlových Varech se tato kdysi mocná partaj do zastupitelstva vůbec nedostala. Také zde ji porazilo ANO (23,96%) a druzí skončili Karlovaráci (15,63%). I v tomto lázeňském městě bodovali Piráti (9,97%). Každopádně budou v okresních městech tohoto kraje jednání kolem nových koalic opět velmi náročná a jen stěží je lze nyní odhadnout.

Vložil: Adéla Hofmanová