Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi nad zavírací dobou o svátcích vyzráli. Nakupují u zahraniční konkurence

01.10.2018
Češi nad zavírací dobou o svátcích vyzráli. Nakupují u zahraniční konkurence

Autor: Pixabay

Popisek: Tak teď už nám fronta na banány nehrozí

To, že českou ekonomiku drží nad vodu především až úchylná touha lidí neustále nakupovat, potvrzuje i právě uplynulý sváteční víkend. Mnoho Čechů se nehodlalo smířit s tím, že by volno opět neprožili nakupováním. A když obchodníkům policejní stát nařídil, že musí alespoň některé dny zavřít chrámy konzumu, jejich zákazníci berou útokem nákupní centra v blízkém pohraničí.

Na vlastní oči jsme se o tom mohli přesvědčit v sousedním Sasku. Jindy poloprázdné supermarkety se zaplnily českými zákazníky, kteří jsou již na první pohled jasně identifikovatelní svým chováním. Obvyklé je vzájemné okřikování naštvaných manželů a otců, že jejich polovičky či potomci chtějí utrácet za zbytečné věci (protože jsou prý „u nás v Lídlu“ stejně levnější) a fňukání děcek, která si nesměla koupit žádné z lákadel (mimochodem, od místních se liší také tím, že mají stále v ruce mobilní telefon). Ale především Čechy odlišují nákupní vozíky, narvané pracími prášky, toxickými cukrovinkami a uzeninami.

To nejhorší dětem!

Mimochodem, při podrobnějším studiu jejich složení to s údajně lepší kvalitou zahraničních potravin ve srovnání s našimi nevypadá až tak zázračně, jak nás naši politici přesvědčují. Bonbony, sušenky, čokoládové krémy či mléčné výrobky jsou stejně jako u nás nadopované škodlivým palmovým tukem a sladidly, uzeniny zase konzervanty a mražené ryby vodou. Je skutečně trestuhodné, že některé výrobky pro nejmenší spíše připomínají chemikálie než potraviny. I v sousedních zemích často platí zásada: to nejhorší dětem! Za pozornost stojí také fakt, že regály s nekonečným množstvím cukrovinek jsou mnohem rozsáhlejší než zóny s ovocem a zeleninou. Jak u nás, tak v cizině. Ostatně, u pokladen všude číhající sladkosti a cigarety, platí k osvědčeným obchodním trikům.

Jednička v počtu supermarketů

Přímo úměrně skutečnosti, že se Česko stalo středoevropskou jedničkou v počtu supermarketů, figuruje naše země i v jiných neslavných žebříčcích, ať už jde o obezitu, počty kuřáků či alkoholiků. Počet obézních osob u nás patří k nejvyšším v rámci celé Evropské unie. Nejzávažnější přitom je, že obézní je již čtvrtina dětí a nelze pochybovat o tom, že na tom nese podstatnou vinu stále větší touha nakupovat. Stačí sledovat děti, které jdou ze školy. Jejich cesta velmi často vede do prvního obchodu v blízkosti, kde uspokojí svoji závislost na sladkém. Obzvláště poté, co ve školní jídelně nesnědí oběd, připravený podle zásad racionálního stravování a v kantýně, regulované podle pamlskové vyhlášky, jim rovněž příliš nechutná.

Víc nákupů, víc dluhů

Českou posedlost nakupováním jednoznačně potvrzují i další fakta. Hospodářský růst u nás táhne nikoliv produktivita, ale především spotřeba domácností (!) a stoupající apetit Čechů nakupovat víc a víc. „Zásluhu“ na tom má výrazný růst platů a penzí na straně jedné a klesající míra úspor na té druhé. Čeští obchodníci si mnou ruce, protože tržby v obchodech v posledních pěti letech stále rostou. Statistiky přitom zdaleka nezachycují všechny útraty. Třeba ty, které Češi v dnech, kdy u nás musí být obchody zavřené, odevzdají  zahraniční konkurenci. Kromě supermarketů, také v cizích, především čínských e-schopech, kde  nechají miliardy korun. A ještě jedno zajímavé číslo. Kromě zvyšujících se útrat za nakupování neustále roste i zadluženost českých domácností, za poslední dva roky o bilion korun!

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace