Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi nad zavírací dobou o svátcích vyzráli. Nakupují u zahraniční konkurence

01.10.2018
Češi nad zavírací dobou o svátcích vyzráli. Nakupují u zahraniční konkurence

Autor: Pixabay

Popisek: Tak teď už nám fronta na banány nehrozí

To, že českou ekonomiku drží nad vodu především až úchylná touha lidí neustále nakupovat, potvrzuje i právě uplynulý sváteční víkend. Mnoho Čechů se nehodlalo smířit s tím, že by volno opět neprožili nakupováním. A když obchodníkům policejní stát nařídil, že musí alespoň některé dny zavřít chrámy konzumu, jejich zákazníci berou útokem nákupní centra v blízkém pohraničí.

Na vlastní oči jsme se o tom mohli přesvědčit v sousedním Sasku. Jindy poloprázdné supermarkety se zaplnily českými zákazníky, kteří jsou již na první pohled jasně identifikovatelní svým chováním. Obvyklé je vzájemné okřikování naštvaných manželů a otců, že jejich polovičky či potomci chtějí utrácet za zbytečné věci (protože jsou prý „u nás v Lídlu“ stejně levnější) a fňukání děcek, která si nesměla koupit žádné z lákadel (mimochodem, od místních se liší také tím, že mají stále v ruce mobilní telefon). Ale především Čechy odlišují nákupní vozíky, narvané pracími prášky, toxickými cukrovinkami a uzeninami.

To nejhorší dětem!

Mimochodem, při podrobnějším studiu jejich složení to s údajně lepší kvalitou zahraničních potravin ve srovnání s našimi nevypadá až tak zázračně, jak nás naši politici přesvědčují. Bonbony, sušenky, čokoládové krémy či mléčné výrobky jsou stejně jako u nás nadopované škodlivým palmovým tukem a sladidly, uzeniny zase konzervanty a mražené ryby vodou. Je skutečně trestuhodné, že některé výrobky pro nejmenší spíše připomínají chemikálie než potraviny. I v sousedních zemích často platí zásada: to nejhorší dětem! Za pozornost stojí také fakt, že regály s nekonečným množstvím cukrovinek jsou mnohem rozsáhlejší než zóny s ovocem a zeleninou. Jak u nás, tak v cizině. Ostatně, u pokladen všude číhající sladkosti a cigarety, platí k osvědčeným obchodním trikům.

Jednička v počtu supermarketů

Přímo úměrně skutečnosti, že se Česko stalo středoevropskou jedničkou v počtu supermarketů, figuruje naše země i v jiných neslavných žebříčcích, ať už jde o obezitu, počty kuřáků či alkoholiků. Počet obézních osob u nás patří k nejvyšším v rámci celé Evropské unie. Nejzávažnější přitom je, že obézní je již čtvrtina dětí a nelze pochybovat o tom, že na tom nese podstatnou vinu stále větší touha nakupovat. Stačí sledovat děti, které jdou ze školy. Jejich cesta velmi často vede do prvního obchodu v blízkosti, kde uspokojí svoji závislost na sladkém. Obzvláště poté, co ve školní jídelně nesnědí oběd, připravený podle zásad racionálního stravování a v kantýně, regulované podle pamlskové vyhlášky, jim rovněž příliš nechutná.

Víc nákupů, víc dluhů

Českou posedlost nakupováním jednoznačně potvrzují i další fakta. Hospodářský růst u nás táhne nikoliv produktivita, ale především spotřeba domácností (!) a stoupající apetit Čechů nakupovat víc a víc. „Zásluhu“ na tom má výrazný růst platů a penzí na straně jedné a klesající míra úspor na té druhé. Čeští obchodníci si mnou ruce, protože tržby v obchodech v posledních pěti letech stále rostou. Statistiky přitom zdaleka nezachycují všechny útraty. Třeba ty, které Češi v dnech, kdy u nás musí být obchody zavřené, odevzdají  zahraniční konkurenci. Kromě supermarketů, také v cizích, především čínských e-schopech, kde  nechají miliardy korun. A ještě jedno zajímavé číslo. Kromě zvyšujících se útrat za nakupování neustále roste i zadluženost českých domácností, za poslední dva roky o bilion korun!

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace