Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude to ráj na zemi? Anebo spíše zdražování, drancování a opíjení? Tragická fakta

12.07.2018
Bude to ráj na zemi? Anebo spíše zdražování, drancování a opíjení? Tragická fakta

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

Čeští politici ze všech stran nás léta zaplavují sliby o tom, jak se budeme mít dobře a jak rychle doženeme bohatší země. A platí to i o projevu premiéra Babiše, jímž ve Sněmovně usiloval o získání důvěry pro svoji vládu. Výsledek je však až na pár výjimek tristní. Mantry o nízké nezaměstnanosti, zvyšování platů či průmyslové produkce zakrývají mnoho velmi vážných problémů. Třeba to, že z naší země obřím tempem mizí úrodná půda, lesy jsou zdecimovány kůrovcem, v nemocnicích chybí personál, byty jsou již v mnoha městech drahé tak, že si je většina obyvatel nemůže dopřát, a v menších obcích a vesnicích chybí obchody, služby, i lékařská péče.

Na většině těchto problémů se špatnými rozhodnutími podílí především polistopadová politická reprezentace. Bilance patnácti vlád, které u nás od té doby rozhodovaly o věcech veřejných, je v mnoha případech velmi smutná. Od roku 2000 ubylo v České republice více než 150 tisíc hektarů zemědělské půdy. Zatímco některé plodiny z našich polí mizí, Česko je na prvním místě v EU v podílu pěstování řepky. V posledních letech u nás zežloutlo dvanáct procent polí, v ostatních zemích EU jsou to přitom necelá čtyři procenta. Kvůli fatálním chybám jsou zničeny i české lesy.

Tragická fakta

Nový ministr zemědělství Miroslav Toman, loni (ještě ve funkci prezidenta Potravinářské komory) označil za tragický fakt, že klesá potravinová soběstačnost naší země, ať už jde o mléko, vepřové maso či ovoce a zeleninu. Téměř polovina mléčných výrobků se dováží z ciziny. A týká se to i mnoha dalších potravin. Ve velkém se k nám dováží jedovatá jablka z Polska, mnohonásobně překračující limity pesticidů. Z ciziny se importuje i více než pětašedesát procent zeleniny. Příkladem jsou brambory, dříve se v Česku pěstovaly na více než sto tisících hektarech, dnes je to pouhá čtvrtina.

Nejsou lidi

Zatímco se téměř každý den objevují informace o nových rekordech v nezaměstnanosti, téměř se mlčí o tom, že není způsobená pouze ekonomickým růstem, ale i výrazným odlivem mnoha českých občanů do zahraničí, kam utekli kvůli výrazně lepším pracovním podmínkám a platům. Důsledek je drastický, v nemocnicích a ordinacích chybí více než tisíc lékařů a několik tisíc zdravotních sester. Kvůli tomu se uzavírá řada zdravotnických zařízení či ordinací. Chybějící personál je proto často nahrazován ne dostatečně kvalifikovanými silami ze zahraničí. Stejně tak u nás postrádáme tisíce řidičů či řemeslníků.

Drahé potraviny a byty

Průměrný plat se sice stále zvyšuje, ale úměrně tomu i ceny potravin, které jsou nejvyšší za posledních pět let, především pečiva, másla a vajec. V případě cen bytů došlo k rekordnímu nárůstu až o dvacet procent. Ceny nájemného ve větších měst nezřídka spolykají celý plat či penzi. Rovněž inflace dosahuje rekordních hodnot. Ještě děsivější jsou fakta o počtu exekucí, jíž v naší zemi čelí každý desátý občan, přičemž půl milionu osob má na krku více než tři. Například v Ústeckém a Karlovarském kraji zápasí s exekucemi až 18 procent dlužníků.

Tisk, drogy a alkohol

Nejde však jen o ekonomické ukazatele. Loni se Česká republika dostala mezi pět zemí, kde se nejvíce zhoršila svoboda tisku. Vinu na tom nese nejen fakt, že řadu z nich vlastní politici a ovlivňují jejich obsah, ale i ostudná skutečnost, že mnoho politiků útočí na veřejnoprávní média. Neradostné je pak evropské prvenství českých dětí, závislých na drogách a alkoholu. Lépe na tom nejsou ani dospělí. K závislostem je často dohání právě tíživá finanční situace či stres, způsobený v práci.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace