Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude to ráj na zemi? Anebo spíše zdražování, drancování a opíjení? Tragická fakta

12.07.2018
Bude to ráj na zemi? Anebo spíše zdražování, drancování a opíjení? Tragická fakta

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

Čeští politici ze všech stran nás léta zaplavují sliby o tom, jak se budeme mít dobře a jak rychle doženeme bohatší země. A platí to i o projevu premiéra Babiše, jímž ve Sněmovně usiloval o získání důvěry pro svoji vládu. Výsledek je však až na pár výjimek tristní. Mantry o nízké nezaměstnanosti, zvyšování platů či průmyslové produkce zakrývají mnoho velmi vážných problémů. Třeba to, že z naší země obřím tempem mizí úrodná půda, lesy jsou zdecimovány kůrovcem, v nemocnicích chybí personál, byty jsou již v mnoha městech drahé tak, že si je většina obyvatel nemůže dopřát, a v menších obcích a vesnicích chybí obchody, služby, i lékařská péče.

Na většině těchto problémů se špatnými rozhodnutími podílí především polistopadová politická reprezentace. Bilance patnácti vlád, které u nás od té doby rozhodovaly o věcech veřejných, je v mnoha případech velmi smutná. Od roku 2000 ubylo v České republice více než 150 tisíc hektarů zemědělské půdy. Zatímco některé plodiny z našich polí mizí, Česko je na prvním místě v EU v podílu pěstování řepky. V posledních letech u nás zežloutlo dvanáct procent polí, v ostatních zemích EU jsou to přitom necelá čtyři procenta. Kvůli fatálním chybám jsou zničeny i české lesy.

Tragická fakta

Nový ministr zemědělství Miroslav Toman, loni (ještě ve funkci prezidenta Potravinářské komory) označil za tragický fakt, že klesá potravinová soběstačnost naší země, ať už jde o mléko, vepřové maso či ovoce a zeleninu. Téměř polovina mléčných výrobků se dováží z ciziny. A týká se to i mnoha dalších potravin. Ve velkém se k nám dováží jedovatá jablka z Polska, mnohonásobně překračující limity pesticidů. Z ciziny se importuje i více než pětašedesát procent zeleniny. Příkladem jsou brambory, dříve se v Česku pěstovaly na více než sto tisících hektarech, dnes je to pouhá čtvrtina.

Nejsou lidi

Zatímco se téměř každý den objevují informace o nových rekordech v nezaměstnanosti, téměř se mlčí o tom, že není způsobená pouze ekonomickým růstem, ale i výrazným odlivem mnoha českých občanů do zahraničí, kam utekli kvůli výrazně lepším pracovním podmínkám a platům. Důsledek je drastický, v nemocnicích a ordinacích chybí více než tisíc lékařů a několik tisíc zdravotních sester. Kvůli tomu se uzavírá řada zdravotnických zařízení či ordinací. Chybějící personál je proto často nahrazován ne dostatečně kvalifikovanými silami ze zahraničí. Stejně tak u nás postrádáme tisíce řidičů či řemeslníků.

Drahé potraviny a byty

Průměrný plat se sice stále zvyšuje, ale úměrně tomu i ceny potravin, které jsou nejvyšší za posledních pět let, především pečiva, másla a vajec. V případě cen bytů došlo k rekordnímu nárůstu až o dvacet procent. Ceny nájemného ve větších měst nezřídka spolykají celý plat či penzi. Rovněž inflace dosahuje rekordních hodnot. Ještě děsivější jsou fakta o počtu exekucí, jíž v naší zemi čelí každý desátý občan, přičemž půl milionu osob má na krku více než tři. Například v Ústeckém a Karlovarském kraji zápasí s exekucemi až 18 procent dlužníků.

Tisk, drogy a alkohol

Nejde však jen o ekonomické ukazatele. Loni se Česká republika dostala mezi pět zemí, kde se nejvíce zhoršila svoboda tisku. Vinu na tom nese nejen fakt, že řadu z nich vlastní politici a ovlivňují jejich obsah, ale i ostudná skutečnost, že mnoho politiků útočí na veřejnoprávní média. Neradostné je pak evropské prvenství českých dětí, závislých na drogách a alkoholu. Lépe na tom nejsou ani dospělí. K závislostem je často dohání právě tíživá finanční situace či stres, způsobený v práci.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace