Bude to ráj na zemi? Anebo spíše zdražování, drancování a opíjení? Tragická fakta
12.07.2018
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš
Čeští politici ze všech stran nás léta zaplavují sliby o tom, jak se budeme mít dobře a jak rychle doženeme bohatší země. A platí to i o projevu premiéra Babiše, jímž ve Sněmovně usiloval o získání důvěry pro svoji vládu. Výsledek je však až na pár výjimek tristní. Mantry o nízké nezaměstnanosti, zvyšování platů či průmyslové produkce zakrývají mnoho velmi vážných problémů. Třeba to, že z naší země obřím tempem mizí úrodná půda, lesy jsou zdecimovány kůrovcem, v nemocnicích chybí personál, byty jsou již v mnoha městech drahé tak, že si je většina obyvatel nemůže dopřát, a v menších obcích a vesnicích chybí obchody, služby, i lékařská péče.
Na většině těchto problémů se špatnými rozhodnutími podílí především polistopadová politická reprezentace. Bilance patnácti vlád, které u nás od té doby rozhodovaly o věcech veřejných, je v mnoha případech velmi smutná. Od roku 2000 ubylo v České republice více než 150 tisíc hektarů zemědělské půdy. Zatímco některé plodiny z našich polí mizí, Česko je na prvním místě v EU v podílu pěstování řepky. V posledních letech u nás zežloutlo dvanáct procent polí, v ostatních zemích EU jsou to přitom necelá čtyři procenta. Kvůli fatálním chybám jsou zničeny i české lesy.
Tragická fakta
Nový ministr zemědělství Miroslav Toman, loni (ještě ve funkci prezidenta Potravinářské komory) označil za tragický fakt, že klesá potravinová soběstačnost naší země, ať už jde o mléko, vepřové maso či ovoce a zeleninu. Téměř polovina mléčných výrobků se dováží z ciziny. A týká se to i mnoha dalších potravin. Ve velkém se k nám dováží jedovatá jablka z Polska, mnohonásobně překračující limity pesticidů. Z ciziny se importuje i více než pětašedesát procent zeleniny. Příkladem jsou brambory, dříve se v Česku pěstovaly na více než sto tisících hektarech, dnes je to pouhá čtvrtina.
Nejsou lidi
Zatímco se téměř každý den objevují informace o nových rekordech v nezaměstnanosti, téměř se mlčí o tom, že není způsobená pouze ekonomickým růstem, ale i výrazným odlivem mnoha českých občanů do zahraničí, kam utekli kvůli výrazně lepším pracovním podmínkám a platům. Důsledek je drastický, v nemocnicích a ordinacích chybí více než tisíc lékařů a několik tisíc zdravotních sester. Kvůli tomu se uzavírá řada zdravotnických zařízení či ordinací. Chybějící personál je proto často nahrazován ne dostatečně kvalifikovanými silami ze zahraničí. Stejně tak u nás postrádáme tisíce řidičů či řemeslníků.
Drahé potraviny a byty
Průměrný plat se sice stále zvyšuje, ale úměrně tomu i ceny potravin, které jsou nejvyšší za posledních pět let, především pečiva, másla a vajec. V případě cen bytů došlo k rekordnímu nárůstu až o dvacet procent. Ceny nájemného ve větších měst nezřídka spolykají celý plat či penzi. Rovněž inflace dosahuje rekordních hodnot. Ještě děsivější jsou fakta o počtu exekucí, jíž v naší zemi čelí každý desátý občan, přičemž půl milionu osob má na krku více než tři. Například v Ústeckém a Karlovarském kraji zápasí s exekucemi až 18 procent dlužníků.
Tisk, drogy a alkohol
Nejde však jen o ekonomické ukazatele. Loni se Česká republika dostala mezi pět zemí, kde se nejvíce zhoršila svoboda tisku. Vinu na tom nese nejen fakt, že řadu z nich vlastní politici a ovlivňují jejich obsah, ale i ostudná skutečnost, že mnoho politiků útočí na veřejnoprávní média. Neradostné je pak evropské prvenství českých dětí, závislých na drogách a alkoholu. Lépe na tom nejsou ani dospělí. K závislostem je často dohání právě tíživá finanční situace či stres, způsobený v práci.
Vložil: Adéla Hofmanová