Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemětřesení v Česku. To rozhodně není žádná legrace. Kdo nezažil, neuvěří

23.05.2018
Zemětřesení v Česku. To rozhodně není žádná legrace. Kdo nezažil, neuvěří

Foto: Facebook

Popisek: Epicentrum zemětřesení bylo v obci Nový Kostel

Již měsíc budí občany Karlovarského kraje během noci silné otřesy. V tomto regionu to není nic neobvyklého a odborníci veřejnost uklidňují, že toto zemětřesení nemůže způsobit větší škody. Jenže ten, kdo ho zažije na vlastní kůži, potvrdí, že to rozhodně není nic příjemného. Ostatně, zemětřesení pocítili někteří lidé až v Praze, ale také v Plzni a Teplicích.

„Šla jsem spát před půlnocí a hned, jak jsem usnula, mě vyděsil pocit, že někdo posunul moji postel. Strašně jsem se lekla, že je v bytě někdo cizí nebo že snad straší, vůbec jsem si to nedokázala vysvětlit a trvalo mi dlouho, než jsem znovu usnula. Teprve ráno, když jsem sledovala zprávy o tom, že na Karlovarsku bylo zemětřesení, se mi noční záhada vysvětlila,“ vylíčila nám poněkud strašidelné noční dobrodružství naše kolegyně Zuzana z Karlových Varů.

Kdo nezažil, neuvěří

Zážitky, které popisují na sociálních sítích obyvatelé tohoto regionu, jsou ještě mnohem horší. Líčí, že se v noci třásl celý dům, houpaly se lustry, padaly knihy či sklenice z polic a rovněž popisují pohyb postelí. Velmi často se shodují na tom, že cítili silné dunění, jako by se blížila bouřka nebo jel kolem domu tank. Filip se dokonce přiznal, že doma vnímal tak silné otřesy, že skutečně začal vážně přemýšlet, jestli nemá vlézt s dětmi raději pod stůl. Ale jak je u nás běžné, leckdo se těmto nepříjemným zážitkům vysmál. „Ještě že máme ty sociální sítě, kde se každý může dělat zajímavým, jak hrozné bylo u něj doma zemětřesení,“ reaguje na některá svědectví o pohrdavě Dana.

Mapa epicenter; Geofyzikální ústav AV ČR

Dosud nejsilnější

To, že se tentokrát nejednalo o žádnou legraci, potvrzuje i Geofyzikální ústav České akademie věd České republiky. „V noci z pondělí 21. 5. 2018 na úterý došlo ve 23:04 hodin středoevropského času v oblasti západních Čech k doposud nejsilnějšímu otřesu za poslední období. Zemětřesení o magnitudu 3,8 s epicentrem pod obcí Nový Kostel je pokračováním intenzivní rojové aktivity probíhající v posledních dvou týdnech. Podle předběžných analýz se hypocentrum zemětřesení nacházelo v hloubce 6,7 km, což je výrazně méně, než bylo v posledním období pozorováno (8 – 10 km). Malá hloubka je také důvodem, proč byl otřes, byť stejný nebo slabší než otřesy z let 2014 (magnitudo 4,3) či 2008 (magnitudo 3,8), pocítěn obyvateli nejenom v zasažené oblasti, ale také v Praze či Liberci,“ uvádí ve své tiskové zprávě Geofyzikální ústav.

Turbulentní dny

V ní zároveň připomíná, že současný roj začal již 10. května zemětřesením pod obcí Nový Kostel na Karlovarsku. Po šesti velmi turbulentních dnech, kdy vzniklo velké množství jevů v krátkém časovém intervalu s maximálními magnitudy 3,3, se aktivita v následujícím týdnu zdánlivě utišila. Poslední silný otřes z tohoto pondělí je však indikací, že roj ještě neskončil. Bohužel však jeho trvání a intenzitu nelze v současné době předpovídat. Zatímco v roce 2011 trval pouze dva týdny, na přelomu let 1985 a 1986 bezmála půl roku!

Škody prý nehrozí

Odborníci z Geofyzikálního ústavu také veřejnost ujišťují, že i když jsou nyní otřesy relativně silné, neměly by způsobovat žádné větší škody. Nahromaděná podzemní energie se totiž naštěstí neuvolňuje najednou, ale postupně jako tzv. zemětřesné roje.

Připouští ovšem škody drobnější, například trhliny ve zdech nebo padání tašek ze střech. K takovým škodám například došlo na přelomu let 1985-86, kdy byly na Chebsku naměřeny hodnoty 4,6 stupně. Tehdy se dokonce v několika případech zřítily komíny.

Vložil: Adéla Hofmanová