Karlovarský kraj je konečně na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO. Díky unikátu, který se zde však nenachází
30.04.2018
Foto: Facebook
Popisek: Zámek Kynžvart
Snaha hned několika lázeňských měst či Krušnohorských obcí Karlovarského kraje získat zápis na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO zatím přes veškerou snahu vychází naprázdno. Navíc je otázkou, zda ji ve finále nepoškodí některé kontroverzní počiny a rozhodnutí. Mezitím se ovšem na vysněnou listinu dostala unikátní daguerrotypie, pocházející ze zámku Kynžvart. Jde totiž o jednu z deseti nejvzácnějších fotografií na světě a podle odborníků je z nich vůbec nejzdařilejší a nejzachovalejší.
Jejím autorem není nikdo jiný než samotný vynálezce metody fotografování Louis J. M. Daguerre. V roce 1839, kdy si nechal vynález patentovat, věnoval daguerrotypií, zachycující jeho ateliér, kancléři K. M. Metternichovi, ve své době jednomu z nejvýznamnějších evropských diplomatů a politiků. Nechybělo na ní ani vlastnoruční věnování: „Panu knížeti věnuje jeho velmi pokorný a oddaný služebník Daguerre.

Jedna z deseti nejvzácnějších fotografií na světě bude brzy na zámku Kynžvart
Vzácné sbírky
Kníže Metternich měl k zámku Kynžvart velmi vřelý vztah. Rozsáhlý barokní objekt, který zdědil po svých předcích, nechal přestavit ve stylu vídeňského klasicismu. Práce byly dokončeny v roce 1939, tedy právě v době, kdy získal tento cenný dar. Ačkoliv většinu času žil ve Vídni, poslední léta svého života pobýval právě na zámku Kynžvart. Zde se mu i jeho potomkům podařilo shromáždit unikátní sbírky s množstvím vynikajících uměleckých děl a také knihovnu, která dnes patří mezi nejvýznamnější svého druhu u nás. Nachází se v ní čtyřiadvacet tisíc svazků, mimo jiné i řada vzácných prvotisků a několik tisíc uměleckých grafických listů. A za pozornost stojí i třetí nejvýznamnější egyptologická kolekce na našem území.
Katův odkaz
Naprostým unikátem je tzv. Kabinet kuriozit, patřící mezi nejstarší, veřejně přístupná muzea v Evropě. Zpočátku vznikal jako sbírka posledního chebského kata Karla Hussa. Jeho kolekce mincí, minerálu a kuriozit pak byla rozšiřována a nachází se v ní skutečně výjimečné exponáty, například cestovní hodinky krále Matyáše Korvína, kord Ludvíka XIV., hřeben a kadeř Marie Terezie, modlitební knížka její dcery, francouzské královny Marie Antoinetty, nevykouřená cigareta císaře Napoleona III., psací stůl a křeslo Alexandra Dumase staršího i s jeho poznámkami, rukopis partitury Richarda Wagnera i řada dalších rukopisů významných osobností.
Klenotnice Metternichů
Kabinet kuriozit je tak vůbec největší turistickou atrakcí celého areálu zámku Kynžvart a právě do něj byla umístěna i unikátní dageurrotypie. Bohužel ji zde však v současné době nenajdeme. V osmdesátých letech minulého století musel byl zámek Kynžvart vyklizen kvůli napadení dřevomorkou a vzácná fotografie se ocitla v Národním technickém muzeu. Když se o ní dozvěděli sběratelé z celého světa, nabízeli za ni až milion dolarů, avšak marně. V roce 2005 se stala národní kulturní památkou a na zámek Kynžvart by se měla vrátit během dvou let. Stane se nejvýznamnějším pokladem nové expozice, nazvané Klenotnice Metternichů, tím spíše, že bude vůbec první památkou UNESCO na území Karlovarského kraje.
Vložil: Adéla Hofmanová