Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovarský kraj je konečně na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO. Díky unikátu, který se zde však nenachází

30.04.2018
Karlovarský kraj je konečně na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO. Díky unikátu, který se zde však nenachází

Autor: Facebook

Popisek: Zámek Kynžvart

Snaha hned několika lázeňských měst či Krušnohorských obcí Karlovarského kraje získat zápis na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO zatím přes veškerou snahu vychází naprázdno. Navíc je otázkou, zda ji ve finále nepoškodí některé kontroverzní počiny a rozhodnutí. Mezitím se ovšem na vysněnou listinu dostala unikátní daguerrotypie, pocházející ze zámku Kynžvart. Jde totiž o jednu z deseti nejvzácnějších fotografií na světě a podle odborníků je z nich vůbec nejzdařilejší a nejzachovalejší.

Jejím autorem není nikdo jiný než samotný vynálezce metody fotografování Louis J. M. Daguerre. V roce 1839, kdy si nechal vynález patentovat, věnoval daguerrotypií, zachycující jeho ateliér, kancléři K. M. Metternichovi, ve své době jednomu z nejvýznamnějších evropských diplomatů a politiků. Nechybělo na ní ani vlastnoruční věnování: „Panu knížeti věnuje jeho velmi pokorný a oddaný služebník Daguerre.

Jedna z deseti nejvzácnějších fotografií na světě bude brzy na zámku Kynžvart

Vzácné sbírky

Kníže Metternich měl k zámku Kynžvart velmi vřelý vztah. Rozsáhlý barokní objekt, který zdědil po svých předcích, nechal přestavit ve stylu vídeňského klasicismu. Práce byly dokončeny v roce 1939, tedy právě v době, kdy získal tento cenný dar. Ačkoliv většinu času žil ve Vídni, poslední léta svého života pobýval právě na zámku Kynžvart. Zde se mu i jeho potomkům podařilo shromáždit unikátní sbírky s množstvím vynikajících uměleckých děl a také knihovnu, která dnes patří mezi nejvýznamnější svého druhu u nás. Nachází se v ní čtyřiadvacet tisíc svazků, mimo jiné i řada vzácných prvotisků a několik tisíc uměleckých grafických listů. A za pozornost stojí i třetí nejvýznamnější egyptologická kolekce na našem území.

Katův odkaz

Naprostým unikátem je tzv. Kabinet kuriozit, patřící mezi nejstarší, veřejně přístupná muzea v Evropě. Zpočátku vznikal jako sbírka posledního chebského kata Karla Hussa. Jeho kolekce mincí, minerálu a kuriozit pak byla rozšiřována a nachází se v ní skutečně výjimečné exponáty, například cestovní hodinky krále Matyáše Korvína, kord Ludvíka XIV., hřeben a kadeř Marie Terezie, modlitební knížka její dcery, francouzské královny Marie Antoinetty, nevykouřená cigareta císaře Napoleona III., psací stůl a křeslo Alexandra Dumase staršího i s jeho poznámkami, rukopis partitury Richarda Wagnera i řada dalších rukopisů významných osobností.

Klenotnice Metternichů

Kabinet kuriozit je tak vůbec největší turistickou atrakcí celého areálu zámku Kynžvart a právě do něj byla umístěna i unikátní dageurrotypie. Bohužel ji zde však v současné době nenajdeme. V osmdesátých letech minulého století musel byl zámek Kynžvart vyklizen kvůli napadení dřevomorkou a vzácná fotografie se ocitla v Národním technickém muzeu. Když se o ní dozvěděli sběratelé z celého světa, nabízeli za ni až milion dolarů, avšak marně. V roce 2005 se stala národní kulturní památkou a na zámek Kynžvart by se měla vrátit během dvou let. Stane se nejvýznamnějším pokladem nové expozice, nazvané Klenotnice Metternichů, tím spíše, že bude vůbec první památkou UNESCO na území Karlovarského kraje.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace