Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Moudrá sdružení, plná ještě moudřejších lidí´končívají… Společně pro Česko. Drahoš vyráží do regionů jako Babiš

12.04.2018
´Moudrá sdružení, plná ještě moudřejších lidí´končívají… Společně pro Česko. Drahoš vyráží do regionů jako Babiš

Foto: Facebook

Popisek: Jiří Drahoš, na snímku pro změnu v Brně

Metody, které se osvědčily Andreji Babišovi, začal využívat i bývalý kandidát na prezidentskou funkci Jiří Drahoš. Ten již tento týden navštíví nejzápadnější kraj naší republiky, když ve čtvrtek zavítá na Sokolovsko. Jedná se o první výjezd v rámci aktivit spolku Společně pro Česko. Tematicky bude věnovaný exekucím a sociálnímu bydlení.

Profesor Drahoš  přijede  i do Chodova a poté se setká se studenty sokolovského gymnázia. Součástí programu bude  také  debata ve zdejším   kulturním domě, moderovaná známým hercem, spisovatelem a moderátorem Alešem Cibulkou. Ten  mimochodem pochází z Karlovarského kraje, dětství prožil právě v Chodově. 

Společnost potřebuje novou vizi 

Jiří Drahoš své pokračování ve veřejné sféře zdůvodňuje tím, že když loni kandidoval na prezidenta, rozhodně mu nešlo pouze o funkci samotnou.  „Šlo mi rovněž o to upozorňovat na témata, která by měla hlava státu přinášet do veřejné debaty, a tím přispívat k jejich řešení. Naše společnost potřebuje novou vizi, která bude navazovat na odkaz roku 1989. Vizi založenou na slušnosti, poctivosti, obraně demokracie a proevropském směřování země. V současnosti sice žijeme v propojeném světě a využíváme špičkové technologie, ale někdy zapomínáme na pravý smysl těchto převratných změn – zlepšení života nás všech,“ uvádí Jiří Drahoš na svém webu.

Společně pro Česko

A právě z tohoto důvodu  podle něj bylo rozhodnuto  založit spolek Společně pro Česko, který bude tuto vizi prosazovat a pomáhat při řešení problémů trápících naši společnost. Vychází přitom z toho, že žijeme v úspěšné zemi, jejíž občané nemusejí mít obavy z budoucnosti, v zemi se silnými lidskými příběhy a solidární společností. „Někteří politici se nás sice neustále snaží přesvědčit o opaku, ale i proto je důležité se tomuto uměle vyvolávanému strachu nekompromisně postavit a posilovat sebevědomí lidí,“ uvádí Jiří Drahoš. Mezi důležité aktivity spolku  bude patřit  vytváření expertních skupin, které se věnují jednotlivým tématům, s ambicí přinést konkrétní návrh řešení, například v podobě novely zákona či jiných legislativních opatření. Jiří Drahoš ovšem zdůrazňuje, že půjde o spolek striktně nadstranický, který chce řešení důležitých problémů  prosazovat napříč politickým spektrem.

Podobnost čistě náhodná?

Součástí  jeho činnosti  budou  také veřejné akce a diskuze v jednotlivých regionech, při nichž  budou za přítomnosti odborníků, místních osobností a aktivních občanů nastolena palčivá témata daných lokalit, která jsou prý  politiky často opomíjena či přímo ignorována, což ale není tak docela pravda. Příští týden se chystá na návštěvu Karlovarského kraje Andrej Babiš a ten se jistě bude také notorickými  problémy občanů tohoto kraje, jako je například vysoký počet exekucí, zabývat. Počtem exekucí, které připadají na každého pátého zdejšího občana,  je tento region na druhém místě v naší zemí. Hůř už je na tom pouze sousední Ústecký kraj.

Andrej Babiš se pro změnu chystá do Varů...

Jde o Senát?

Je tedy spíše otázkou, zda činnost Drahošova spolku spíše nesouvisí s jeho záměrem kandidovat do Senátu. A zamýšlí se nad ním i někteří komentátoři: „Zatímco kandidaturu Jiřího Drahoše do Senátu je třeba označit či ohodnotit jako logický krok, nad založením jeho sdružení Společně pro Česko je naopak nutno nechápavě zavrtět hlavou. Z minulosti je totiž více než patrné, že chce-li někdo v Česku něco změnit, musí se obrnit a vyrazit na tvrdou politickou zteč do první linie. Tam se rozhoduje. Moudrých sdružení, plných ještě moudřejších lidí, jsme tu měli za posledních pětadvacet let několik. Ve svých začátcích měly tyto pokusy mnohdy masovou podporu (například výzva Děkujeme, odejděte), nakonec se však rozpadly na prach a za chvíli po nich neštěkl ani pes,“ píše například Jiří Štefl na serveru Reflex. cz.

Vložil: Adéla Hofmanová