Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z drsného Rapla se stane ještě drsnější. Herecká hvězda se ale zase nezahřeje

07.02.2018
Z drsného Rapla se stane ještě drsnější. Herecká hvězda se ale zase nezahřeje

Foto: ČT / Facebook

Popisek: Hynek Čermák opět jako Rapl. Dvojka se začala natáčet v listopadu 2017; nyní se natáčení přesunulo do Varů

FOTO Kriminální seriál České televize Rapl diváky lákal na drsné Krušné hory a ještě drsnějšího vyšetřovatele Kuneše. Nakonec byl ještě drsnější než reklama, především co se slovníku, plného vulgarit jeho hlavních aktérů, týče. Jako většina kriminálek u diváků zabodoval, a tak se veřejnoprávní ČT rozhodla, že natočí pokračování první řady. Svůj plán začala naplňovat již loni a díky tomu se v Krušných horách opět objevili filmaři. Tentokrát si vyhlédli také luxusní zákoutí Karlových Varů.

Hlavní představitel vyšetřovatele Kuneše  Hynek Čermák se při natáčení Rapla nechal slyšet, že podmínky byly příliš tvrdé a že natáčet až patnáct hodin denně na horách ve sněhu,  mrazu, bez teplého jídla a daleko od civilizace, vůbec není snadné.  Pokračovat ve stejných podmínkách odmítl. Dokonce si postěžoval, že se role Kuneše podepsala  na jeho zdraví. Totéž přiznává i režisér Jan Pachl, který prozradil, že práce v horách  byla občas náročnější,  například když bylo venku mínus šestnáct. „To jsem měl pak navíc na nohách omrzliny“, přiznal se.

 

Hynek Čermák a režisér Jan Pachl. První klapka padla v listopadu

Kuneš se zase  nezahřeje

Možná právě proto se druhá řada Rapla přesouvá spíše do měst, například do Prahy, Ústí nad Labem, Mostu a Děčína, kde  rovněž není problém nalézt dost drsné exteriéry.  Výjimkou bude několik scén, odehrávajících se v  Karlových Varech, které se začaly natáčet tento týden.  A  vzhledem k tomu, že je zde zrovna na tento termín ohlášen prozatím největší mráz letošní zimy,  Hynek  Čermák, mimochodem nejobsazovanější současná herecká hvězda současnosti, se zase příliš nezahřeje, protože natáčení bude probíhat především venku. Zajímavé je, že kvůli  tomu bude  několik dnů výrazně omezen provoz v nejluxusnější části Varů, například v ulicích Krále Jiřího, Sadové nebo  Petra Velikého, kde jsou umístěny   nejdražší hotely, sanatoria a byty. Většina z nich patří cizincům, především rusky hovořícím. Možná právě proto se právě tady část děje  tohoto českého thrilleru bude odehrávat. Tentokrát jsou totiž jednotlivé epizody zaměřeny na tématiku pašování lidí a obchodu s lidským masem.

 

Filmaři v závějích

Mimochodem, právě těchto malebných, historických  zákoutí slavných lázní využila Česká televize před časem i pro seriál Já, Mattoni.  Režisér Rapla Jan Pachl   učinil totéž a romantickou atmosféru Karlových Varů v období adventu zachytil v novém  detektivním filmu podle románu Marie Poledňákové  Ten, kdo tě miloval. V hlavní roli si v ní opět zahrál Hynek Čermák. Jeho postava jej loni zavedla i do zasněženého Božího Daru, kde byl štáb zrovna v době, kdy byla tato pohádkově vyhlížející obec zasypána půlmetrovými závějemi sněhu.

 

Zvědaví turisté

Celý region ovšem z častých návštěv filmařů prosperuje. Především proto, že řada turistů je zvědavá na místa, kde se natáčejí seriály i další filmy. Dříve to platilo především o Karlových Varech, kde vznikly desítky tuzemských i zahraničních snímků. Filmaři si v poslední době oblíbili také historický Loket, jehož autentické exteriéry loni použili  pro nový seriál  o Albertu Einsteinovi. Před tím se zde natáčeli například Rafťáci nebo ruský velkofilm Tankisté.

 

Hynek Čermák v jedničce, na snímku, která jeho postavu komplet vystihuje

Z úspěchu seriálu ČT Já, Mattoni dokonce těží i zdevastovaná obec Kyselka. Návštěvnost ve zdejším nově zrekonstruovaném Muzeu Mattoni po jeho odvysílání prudce stoupla. A totéž platí o podobně zdevastovaném Jáchymově. Ve zdejší radnici byla totiž v první řadě Rapla umístěna  pobočka   kriminální  policie, kde úřadoval major Kuneš. Bez zájmu zvědavců nezůstala ani věznice v Ostrově, či jedna ze zdejších  podzemních štol.

Vložil: Adéla Hofmanová