Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Máte důchod na krku? Nechte si poslat výpis a zaplňte včas bílá místa. Rukověť budoucího penzisty

21.01.2018
Máte důchod na krku? Nechte si poslat výpis a zaplňte včas bílá místa. Rukověť budoucího penzisty

Autor: Pixabay

Popisek: Není nutné čekat a případné nesrovnalosti řešit včas

Nesrovnalosti v úředních údajích se vyplatí vždy řešit včas. Zvlášť pokud jde o důchodové pojištění. Je proto dobré vědět, že existuje možnost ověřit si údaje, které pro budoucí starobní důchod eviduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a má na ni nárok každý občan bez ohledu na věk. Jednou za rok může zdarma požádat o zaslání takzvaného informativního osobního listu důchodového pojištění. Na žádost občanů jich ČSSZ v loňském roce rozeslala přes sto tisíc.

Ti, co jsou vlastníky datové schránky, mohou mít přehled o svém „důchodovém kontu“ také online, a to prostřednictvím služby ePortálu ČSSZ. Za loňský rok ČSSZ eviduje 18 502 přístupů k této službě a prostřednictvím ePortálu si o sestavení informativního osobního listu důchodového pojištění požádalo 4 573 lidí.

K čemu všemu výpis slouží

Výpis „důchodového konta“ obsahuje přehled a součet odpracovaných let, popřípadě náhradních dob pojištění, například dobu evidence na úřadu práce, a také přehled výdělků a vyloučených dob (třeba dočasné pracovní neschopnosti) od roku 1986. Díky němu si mohou lidé snadno ověřit, zda v evidenci ČSSZ mají opravdu všechny doklady o své pracovní minulosti. Součástí výpisu je také informace o dobách neevidovaných, tzn. o obdobích, ke kterým ČSSZ v evidenci žádný doklad nemá. Případné nesrovnalosti v evidovaných dobách zaměstnání a výdělcích je pak možné řešit včas. Informace, jak případná „bílá místa“ v přehledu dob pojištění doložit, kde získat chybějící doklady, kdy a jak je do evidence ČSSZ předat, podají buď pracovníci na OSSZ nebo telefonické informační lince 800 050 248.

Pomůže i s výpočtem důchodu

Výpis je určen především pro informaci a kontrolu. Údaje uvedené ve výpisu lze využít i k předběžnému informativnímu výpočtu výše starobního důchodu, protože právě tyto údaje je třeba dosadit do důchodové kalkulačky ČSSZ, která slouží ke zjištění orientační výše starobního důchodu. Vlastníkům datových schránek orientační výši spočítá ePortál ČSSZ, k tomu slouží jedna z jeho online služeb.

Možnosti o výpis požádat

Pro účely žádosti je možné použít tiskopis, který je k dispozici na webových stránkách ČSSZ, lze však požádat i formou vlastnoručně podepsaného dopisu. Žádost musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno, příjmení, rodné příjmení a adresu, na kterou má být přehled zaslán. Žádost se zasílá buď na adresu ČSSZ, odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5, lze ji zaslat i e-mailem podepsaným zaručeným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny ČSSZ: nebo datovou zprávou zaslanou do datové schránky ČSSZ ID: 49kaiq3. Žádat o něj je možné jednou za kalendářní rok. ČSSZ má na jeho vyhotovení 90  dnů od doručení žádosti, zpravidla jej však zasílá dříve, to záleží na počtu žádostí v daném období vzhledem ke kapacitě pracovníků úřadu. 

Krátce před důchodem už žádat nemusíte

ČSSZ zasílá, aniž by lidé museli žádat, od roku 2015 vybraným předdůchodovýcm ročníkům jejich přehled dob důchodového pojištění. Téměř 100 tisíc zásilek obdrželi vloni muži narození roku 1956 a ženy narozené v roce 1959.  I letos plánuje ČSSZ zaslat přehledy dob důchodového pojištění. Má jich být na 99 tisíc a budou se týkat mužů, narozených v roce 1957 a žen ročníku 1960.

Zdroj: ČSSZ

Vložil: Jana Maisnerová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace