Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU ignoruje miliony občanů, zamlčuje studie, hazarduje se zdravím. A u nás se kolem toho tiše našlapuje

17.12.2017
EU ignoruje miliony občanů, zamlčuje studie, hazarduje se zdravím. A u nás se kolem toho tiše našlapuje

Autor: Youtube / repro

Popisek: Pesticid s glyfosátem, na příklad Roundup, je v Evropě nejrozšířenější; ilustrační foto

V milosrdném stínu migračních kvót přijal Evropský parlament dvě velmi závažná rozhodnutí. Nedávno prodloužil o pět let licenci na používání kontroverzního herbicidu glyfosátu, přestože může podle výzkumů způsobovat rakovinu. A nevyslyšel ani snahu poslanců z výboru pro zdraví, aby byla zrušena výjimka, umožňující používání nebezpečných fosfátů v oblíbeném kebabu, protože tyto přídavné látky jsou spojovány s fatálním poškozováním zdraví. Většina hlasujících tak ignorovala princip předběžné opatrnosti, a to pod záminkou, že se čeká na výsledky nové odborné studie.

Kauza glyfosátu přitom zavání velkým skandálem. O jeho definitivní zákaz totiž žádalo EU více než milión evropských občanů. Jejich prosby ovšem nevyslyšeli jimi zvolení zástupci z 18 zemí  včetně Česka,  proti bylo 9 členských státu a jeden se zdržel hlasování. Rozhodující slovo přitom mělo Německo, které svými hlasy prodloužení licence zajistilo.  A to přesto, že v otázce tohoto nebezpečného herbicidu není jednotná ani německá vláda. Koneckonců se to týká i České republiky. Například europoslanec za Karlovarský kraj  Pavel Poc (ČSSD) výsledek hlasování na svém twitteru komentoval slovy, že mezi státy, co zklamaly evropské občany, patři bohužel i Česká republika.  Poc navíc vyjádřil podezření, že jsou umlčovány studie, dokazující  karcinogenitu glyfosátu nebo jsou manipulovány! 

Zelená pro kebab

A  Pavlu Pocovi se rovněž nelíbí, že Evropský parlament neschválil námitku proti používání fosfátů  v kebabech. Podle Poce může být na používání  takové  látky v potravinách udělena výjimka pouze, když se na základě vědeckých výzkumů dokáže, že nepředstavuje ohrožení pro spotřebitele. „A ty důkazy zatím nemáme,“ upozorňuje europoslanec. A je dokonce přesvědčen, že v této záležitosti EU postupuje nelegálně. Přesto fosfáty v kebabech dostaly zelenou. Zatímco v čerstvém mase se vyskytovat vůbec nesmí, v mražených polotovarech, z nichž se vyrábí právě tolik populární kebaby, gyros či vinné klobásy, ano. A to se podle statistik v EU každý den sní až 500 tun kebabu.  

Tiché našlapování

Na rizika, spojená s vysokou konzumací fosfátů (ale i fosforu) ve stravě, upozorňuje i Státní zdravotní ústav (!). Ten dokonce konstatuje, že celkem tiše našlapujeme kolem faktu, je u nás jejich příjem  příliš vysoký.  A v souvislosti s tím odkazuje na velmi vážná zjištění vědců. Například, že zvýšený obsah fosforu je ukazatelem úmrtnosti  u osob s chronickým onemocněním ledvin. V USA je zase zvýšená potřeba fosforu a fosfátů v potravinách spojována s vyšším výskytem kardiovaskulárních onemocnění.

 

Hranice zvýšené mortality

Z rozsáhlé epidemiologické studie vyplývají opravdu alarmující závěry. U osob, které konzumují více než 1400 mg fosforu za den, byla zjištěna souvislost mezi touto dávkou a zvýšeným úmrtím. A toto hraniční množství se týká až třetiny populace. To, že překročit tuto rizikovou hranici není vůbec těžké, mimo jiné dokazuje analýza, podle níž se v jediném obědě ze školní jídelny nachází až  490 mg fosforu. Jenže, fosfor  je navíc přirozeně obsažen v řadě dalších potravin a pokrmů, například v pečivu, cukrovinkách, sýrech,  mléku, vejcích, mase a masných výrobcích a různých oblíbených nápojích, například colových. Jedním z nejbohatších zdrojů fosforu je sója. Hlavní problém však spočívá v tom, že se do potravin a pokrmů přidávají fosfáty ve stále větší míře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace