Senátor si stěžuje, že Babišova hejtmanka řídí kraj jako firmu. Podaří se ji vyvést z aňáckého bludu?
10.12.2017
Foto: Facebook
Popisek: Senátor Jan Horník
Značnou nespokojenost s tím, jak řídí vedení Karlovarského kraje oblast školství, vyjádřil senátor a krajský zastupitel Jan Horník (STAN). V otevřeném dopise, který nám zaslal, si postěžoval, že hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) dělá vše pro to, aby se stala hrobařkou krajského středního školství v regionu. Připouští ovšem, že vinu na tom nese rovněž bývalé vedení.
Jan Horník zcela odmítá zvolené silové řešení problémů v krajském středním školství. Navíc upozorňuje, že jednání zastupitelstva Karlovarského kraje, které se konalo prvního listopadu, bylo svolané mimo řádný termín. „Byla to podpásovka nejen pro mnohé krajské zastupitele, ale i pro většinu odborné a laické veřejnosti. Mnozí konečně pochopili, co to znamená řídit kraj jako firmu. Jak je vidět, hejtmanka Vildumetzová v uvádění tohoto hesla hnutí ANO do praxe, nezná bratra,“ uvedl v dopise.
Aňácký blud?
A obává se zároveň, že pokud se hejtmanku nepodaří vyvést z tohoto aňáckého bludu, tak se u krajského středního školství stane i jeho skutečnou hrobařkou. Zároveň ale připomíná, že po neuvážených krocích a též silových rozhodnutí bývalého vedení kraje pod taktovkou ODS byla tehdejším radním pro školství Řezníčkem realizována nevratná opatření, jejichž vyústěním byla likvidace škol, například v Královském Poříčí nebo v Abertamech. „Kritizované megalomanské představy o velkých integrovaných školách s tisíci studenty, kteří do nich přejdou z menších středních škol, se nenaplnily a mnohé učebny zejí prázdnotou. ISŠTE Sokolov byla za stovky milionů přestavěna na kapacitu 1150 studentů, ale dlouhodobě na škole studuje něco málo přes 700 studentů a obdobně tato megalomanie postihla částečně i Střední průmyslovou školu v Ostrově. „Kde tehdy udělali krajští politici chybu?“ ptá se Horník.
Likvidace menších škol
Podle jeho názoru zapomněli do svých plánů sociálního inženýrství zapracovat potřebu kvality vzdělávání a už se vůbec nezabývali sociálním rozměrem celého procesu. A nová garnitura krajského vedení v čele s hejtmankou Vildumetzovou a s radním pro školství Bradáčem v tom prý hodlají pokračovat. Horník také připomíná, že největším problémem karlovarského středního školství jsou krajská gymnázia, ale na ty se zatím sahat nebude, protože by to vyvolalo velké vášně a toho se vedení kraje zatím očividně velmi obává. A tak se radní nejdříve zaměřili na likvidaci menších škol, jako jsou v Toužimi, Dalovicích, Horním Slavkově, Nejdku a Lokti. Přitom tyto menší školy vytvářejí pro studenty o hodně lepší prostředí pro studium s lepšími možnostmi a v rodinném prostředí, což ve velkých více anonymních školách v podstatě není realizovatelné.
Je to cesta do pekla
Horníkova varování jsou o to vážnější, že Karlovarský kraj figuruje jako poslední v republice téměř ve všech ukazatelích vzdělanosti. „Cesta Řezníčků, Bradáčů a jim podobných není jen cestou do slepé uličky, je to cesta do pekla,“ burcuje veřejnost. Podle radního Karlovarského kraje pro oblast školství Jaroslava Bradáče jsou však navrhované úpravy nevyhnutelné a žáci budou studovat tam, kde mají nejlepší podmínky. Střední zemědělská škola v Dalovicích se má například sloučit se Střední integrovanou školou v Chebu, Střední průmyslová škola v Lokti zase s Integrovanou střední ekonomickou a technickou školou v Olomouci. Podobné slučování čeká učiliště v Horním Slavkově nebo Nejdku.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová