Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senátor si stěžuje, že Babišova hejtmanka řídí kraj jako firmu. Podaří se ji vyvést z aňáckého bludu?

10.12.2017
Senátor si stěžuje, že Babišova hejtmanka řídí kraj jako firmu. Podaří se ji vyvést z aňáckého bludu?

Foto: Facebook

Popisek: Senátor Jan Horník

Značnou nespokojenost s tím, jak řídí vedení Karlovarského kraje oblast školství, vyjádřil senátor a krajský zastupitel Jan Horník (STAN). V otevřeném dopise, který nám zaslal, si postěžoval, že hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) dělá vše pro to, aby se stala hrobařkou krajského středního školství v regionu. Připouští ovšem, že vinu na tom nese rovněž bývalé vedení.

Jan Horník zcela odmítá zvolené silové řešení problémů v krajském středním školství. Navíc upozorňuje, že jednání zastupitelstva Karlovarského kraje, které se konalo prvního listopadu, bylo svolané mimo řádný termín. „Byla to podpásovka nejen pro mnohé krajské zastupitele, ale i pro většinu odborné a laické veřejnosti. Mnozí konečně pochopili, co to znamená řídit kraj jako firmu. Jak je vidět, hejtmanka Vildumetzová v uvádění tohoto hesla hnutí ANO do praxe, nezná bratra,“ uvedl v dopise. 

Aňácký  blud?

A obává se zároveň, že pokud se hejtmanku nepodaří vyvést z tohoto aňáckého bludu, tak se u krajského středního školství stane i jeho skutečnou hrobařkou. Zároveň ale připomíná, že po neuvážených krocích a též silových rozhodnutí bývalého vedení kraje pod taktovkou ODS byla tehdejším radním pro školství Řezníčkem realizována nevratná opatření, jejichž vyústěním byla likvidace škol, například v Královském Poříčí nebo v Abertamech. „Kritizované megalomanské představy o velkých integrovaných školách s tisíci studenty, kteří do nich přejdou z menších středních škol, se nenaplnily a mnohé učebny zejí prázdnotou. ISŠTE Sokolov byla za stovky milionů přestavěna na kapacitu 1150 studentů, ale dlouhodobě na škole studuje něco málo přes 700 studentů a obdobně tato megalomanie postihla částečně i Střední průmyslovou školu v Ostrově. „Kde tehdy udělali krajští politici chybu?“ ptá se  Horník. 

Likvidace menších škol

Podle jeho názoru zapomněli do svých plánů sociálního inženýrství zapracovat potřebu kvality vzdělávání a už se vůbec nezabývali sociálním rozměrem celého procesu. A nová garnitura krajského vedení v čele s hejtmankou Vildumetzovou a s radním pro školství Bradáčem v tom prý hodlají pokračovat. Horník také připomíná, že největším problémem karlovarského středního školství jsou krajská gymnázia, ale na ty se zatím sahat nebude,  protože by to vyvolalo velké vášně  a toho se vedení kraje zatím očividně velmi obává. A tak se radní nejdříve zaměřili na likvidaci menších škol, jako jsou v Toužimi, Dalovicích, Horním Slavkově, Nejdku a Lokti. Přitom tyto menší školy vytvářejí pro studenty o hodně lepší prostředí pro studium s lepšími možnostmi  a v rodinném prostředí, což ve velkých více anonymních školách v podstatě není realizovatelné.

 

Je to cesta do pekla

Horníkova varování jsou o to vážnější, že Karlovarský kraj figuruje jako poslední v republice téměř ve všech ukazatelích vzdělanosti. „Cesta Řezníčků, Bradáčů a jim podobných není jen cestou do slepé uličky, je to cesta do pekla,“ burcuje veřejnost.  Podle radního Karlovarského kraje pro oblast školství Jaroslava Bradáče jsou však navrhované úpravy nevyhnutelné a žáci budou studovat tam, kde mají nejlepší podmínky. Střední zemědělská škola v Dalovicích se má například sloučit se Střední integrovanou školou v Chebu, Střední průmyslová škola v Lokti zase s Integrovanou  střední ekonomickou a technickou školou v Olomouci. Podobné slučování čeká učiliště v Horním Slavkově nebo Nejdku. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová