Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tato žena z ANO Babiše neposlechla, i když řekla: Myslím, že je to špatně. Je to Hašek v sukních?

25.11.2017
Tato žena z ANO Babiše neposlechla, i když řekla: Myslím, že je to špatně. Je to Hašek v sukních?

Foto: Facebook

Popisek: Hejtmanka Jana Vildumetzová

Bezprostředně po volbách se několik hejtmanů dostalo do problematické situace, když byli zároveň zvoleni poslanci parlamentu. Zatímco někteří se rozhodli, že budou zastávat pouze jednu z těchto náročných funkcí, další si chtějí ponechat obě. Patří k nim i karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. Ta přitom v říjnu slíbila, že v žádném případě nebude vykonávat jak post poslankyně, tak hejtmanky. A novinářům ještě řekla: „Myslím, že je to špatně.“ Tento týden se však rozhodla, že zůstane sedět na obou židlích. A to je navíc předsedkyní Asociace krajů.

Karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová patří k nejzajímavějším postavám hnutí ANO. Do něj přestoupila z ODS a poté nabrala její kariéra na obrátkách. Ze starostky malé obce Horní Slavkov se  zakrátko vyšvihla až do funkce náměstkyně ministra vnitra.  Celá její politická kariéra je velmi zajímavá.  V roce 2002 byla zvolena zastupitelkou Horního Slavkova jako nezávislá na kandidátce Strany zelených. O šest let později se stala členkou ODS a zůstala v ní až do roku 2014. Když se tato strana začala kvůli četným skandálům potápět, vystoupila  pod záminkou, že se ODS dostatečně nevypořádala se svojí  minulostí. Rok nato  přešla do hnutí ANO 2011 a v loňských krajských volbách se již stala hejtmankou. Také ona deklarovala, že bude řídit kraj jako firmu. 

Žena, která mění dresy. A funkce...

Deník E 15 ji před časem  popsal jako ženu, která mění dresy a přiklepává si odměny: “Stejně pružně jako měnit  stranické dresy dokázala Vildumetzová  ještě jako Starostka Horního Slavkova získávat pro město dary. A největší z nich, sto tisíc korun, dostala sama, což vzbudilo pozornost médií.“ Připomíná poté, že Vildumetzová začala šéfovat odboru veřejné správy, dozoru a  kontroly, tedy pracovišti, které pár měsíců  před jejím příchodem vyzvalo slavkovské zastupitele, aby zrušilo její stotisícovou odměnu. 

Šéfa neuposlechla

Svoje rozhodnutí zůstat prozatím hejtmankou Vildumetzová zdůvodňuje tím, že ve volbách dostala sedm tisíc preferenčních hlasů, i když kandidovala z nevolitelného místa. To je ovšem sporné, protože byla umístěna na čtvrtém místě kandidátky, což je místo volitelné.  Argumentuje i tím, že od  občanů kraje dostává řadu e-mailů, v nichž ji žádají, aby neodcházela od rozdělané práce. Nic ji nebrání v tom, aby jejich prosby vyslyšela, zůstala hejtmankou a pouze rezignovala na poslanecký mandát. Tím spíše, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš jí doporučuje totéž. A její kolegyně, středočeská hejtmanka  Jaroslava Pokorná -  Jermanová, se již rozhodla místa v Poslanecké sněmovně vzdát.  

Hašek v sukních?

I když Janu Vildumetzovou řada lidí volila, drtivá většina občanů kraje nikoliv. A ti jí prostřednictvím diskusních fór posílají velmi nelichotivé vzkazy. Především upozorňují na to, že je to politická turistka, vzpomínají na některé její kauzy nebo vtipkují, že nápadně připomíná bývalého hejtmana Haška. A ti slušnější se jí ptají, co hodlá dělat na sto procent.  To ovšem některé jiné čtenáře pobavilo, protože práce poslance podle jejich názoru spočívá především v tom, že jednou za čas zmáčkne na příkaz führera tlačítko.

 

Hejtmanské pohádky?

Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA)   Vildumetzová skrývá svoje skutečné rozhodnutí za závoj pohádek. Podle něj totiž  její počínání nejspíše souvisí s tím, že o ní  Andrej Babiš  uvažuje jako o ministryni do své vlády: „Dalo by se pochopit, kdyby do konce volebního období zbýval rok a na kraji byla celá řada rozjetých projektů. Celá situace je tak pouhým prodlužujícím manévrem, který poskytne dostatek času pro skutečné rozhodnutí, které je však odvislé od jiné skutečnosti, totiž zda bude paní hejtmanka ve vládě, či nikoli. Férové by ovšem bylo říci to hned na začátku a nemlžit falešnými sliby o opuštění jedné či druhé funkce,“ sdělil Kulhánek  médiím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová