Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skutečná pravda o volbách. Všechno je jinak. Na vině jsou média, hlavně ta veřejnoprávní

komentář 29.10.2017
Skutečná pravda o volbách. Všechno je jinak. Na vině jsou média, hlavně ta veřejnoprávní

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volby 2017 slavilo vítězné ANO „ve svém“; ilustrační foto

KOMENTÁŘ Celý týden po volbách se nejrůznější komentátoři a politologové snaží vysvětlit veřejnosti, proč volby dopadly tak, jak dopadly. Tvrdí, že uspěli populisté a extrémisté, protože dosavadní tradiční strany nedokázaly voličům vysvětlit svůj program, ani prodat to, co se jim v uplynulém volebním období podařilo prosadit. Nebo že měly velmi nevýraznou kampaň. Většina z věrozvěstů, co téměř každý den okupují televizní obrazovky, se však mýlila jak před volbami, tak po nich.

Velmi zábavné bylo, jak třeba naříkali nad  propadem  tzv.  tradičních stran a varovali před koncem demokracie. Někteří novináři přitom jaksi pozapomněli, že například Česká pirátská strana  byla založena ve stejném roce jako TOP 09, tedy před osmi lety a navíc má tradici v celé Evropě. Z tohoto pohledu jde tedy o tradiční stranu. A ve stejném roce jako Piráti dokonce vzniklo i hnutí Starostové a nezávislí. 

Tradice, prolezlá korupcí

Moc se přitom nehovořilo o tom, že ony tradiční strany za sebou mají spoustu skandálů a jsou prolezlé korupcí. Tak například v Karlovarském kraji skončily mezi obviněnými v kauze rozkrádání dotací ROP Severozápad špičky dosavadní oranžovo-rudé koalice. Zcela právem se tak v tomto kraji do sněmovny nedostal z  těchto „tradičních“ stran nikdo a nadvládu nad ním převzalo ANO, když z pěti mandátů získalo tři. Většině voličů byly k smíchu velké billboardy, často nalepené na zchátralých domech v poloprázdných obcích, na nichž nevýrazná jednička kandidátky ČSSD tvrdila, že vyhlásila válku levné práci. Bohužel až poté, co z tohoto regionu odešly kvůli nízkým mzdám tisíce lidí do Prahy nebo do sousedního Německa. Spíše je oslovily četné malé plakátky s Tomio Okamurou, který sliboval stop migraci a islámu. 

Všechno je jinak

Zatímco většina levicově orientovaných médií tvrdila, že v naší zemi žádní imigranti nejsou, obyvatelé kraje na vlastní oči vidí  pravý opak. Desetinu populace tohoto regionu tvoří Vietnamci a na každém místě je patrná i přítomnost tisíců rusky hovořících přistěhovalců.  Zdejší lidé si lámou hlavu, kde vzali peníze na obrovské množství nemovitosti v ceně mnoha milionů korun a na drahá auta, s nimiž bezostyšně parkují tam, kde si to ostatní nemohou dovolit.  Nelze se ani divit, že většině tradičních politiků již nevěří ani slovo. Před minulými volbami slíbila ČSSD zdanění restitucí, ale skutek utek. O tom, že tuto stranu kvůli EET již nevolily tisíce malých živnostníků, se také v médiích příliš nemluvilo. Paradoxně přiznal pouze  Andrej Babiš, že nebýt EET, tak získal čtyřicet procent a ODS by měla jen kolem sedmi. ČSSD bez uzardění slibovala, že nepřipustí privatizaci nemocnic v žádném kraji, v Karlovarském kraji ale pronajala soukromé  firmě hned dvě.  

 

Na vině jsou média

Pro podstatnou část českých médií, především ta veřejnoprávní, je typické, že úspěšné strany označují za populistické a extrémistické. Nějak jim ale uniklo, že může být úspěšná pouze ta strana, která respektuje zájmy svých voličů, a nikoliv svých členů, potažmo bruselských úředníků. V USA, Francii či Rakousku už to někteří politici pochopili. Velmi výstižně komentuje podstatu jejich úspěchu známá novinářka Lenka Zlámalová v týdeníku Echo:„Trumpa, Macrona a Kurze spojuje to, že si příliš nelámou hlavu s tím, co o nich píší média. Ta jsou ve většině zemí  nastavena převážně levicově progesivisticky, čímž se plně míjí s většinovou společností. Všichni tři se snaží přímo získat voliče. I za cenu toho, že o nich budou psát, že jsou to populisté. Negativní ohlas  v médiích berou coby budování vlastní značky.“ Je to podobnost čistě náhodná, že v českých volbách nejvíce bodovali ti, které média pranýřovala jako populisty?

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová