Skutečná pravda o volbách. Všechno je jinak. Na vině jsou média, hlavně ta veřejnoprávní
komentář
29.10.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby 2017 slavilo vítězné ANO „ve svém“; ilustrační foto
KOMENTÁŘ Celý týden po volbách se nejrůznější komentátoři a politologové snaží vysvětlit veřejnosti, proč volby dopadly tak, jak dopadly. Tvrdí, že uspěli populisté a extrémisté, protože dosavadní tradiční strany nedokázaly voličům vysvětlit svůj program, ani prodat to, co se jim v uplynulém volebním období podařilo prosadit. Nebo že měly velmi nevýraznou kampaň. Většina z věrozvěstů, co téměř každý den okupují televizní obrazovky, se však mýlila jak před volbami, tak po nich.
Velmi zábavné bylo, jak třeba naříkali nad propadem tzv. tradičních stran a varovali před koncem demokracie. Někteří novináři přitom jaksi pozapomněli, že například Česká pirátská strana byla založena ve stejném roce jako TOP 09, tedy před osmi lety a navíc má tradici v celé Evropě. Z tohoto pohledu jde tedy o tradiční stranu. A ve stejném roce jako Piráti dokonce vzniklo i hnutí Starostové a nezávislí.
Tradice, prolezlá korupcí
Moc se přitom nehovořilo o tom, že ony tradiční strany za sebou mají spoustu skandálů a jsou prolezlé korupcí. Tak například v Karlovarském kraji skončily mezi obviněnými v kauze rozkrádání dotací ROP Severozápad špičky dosavadní oranžovo-rudé koalice. Zcela právem se tak v tomto kraji do sněmovny nedostal z těchto „tradičních“ stran nikdo a nadvládu nad ním převzalo ANO, když z pěti mandátů získalo tři. Většině voličů byly k smíchu velké billboardy, často nalepené na zchátralých domech v poloprázdných obcích, na nichž nevýrazná jednička kandidátky ČSSD tvrdila, že vyhlásila válku levné práci. Bohužel až poté, co z tohoto regionu odešly kvůli nízkým mzdám tisíce lidí do Prahy nebo do sousedního Německa. Spíše je oslovily četné malé plakátky s Tomio Okamurou, který sliboval stop migraci a islámu.
Všechno je jinak
Zatímco většina levicově orientovaných médií tvrdila, že v naší zemi žádní imigranti nejsou, obyvatelé kraje na vlastní oči vidí pravý opak. Desetinu populace tohoto regionu tvoří Vietnamci a na každém místě je patrná i přítomnost tisíců rusky hovořících přistěhovalců. Zdejší lidé si lámou hlavu, kde vzali peníze na obrovské množství nemovitosti v ceně mnoha milionů korun a na drahá auta, s nimiž bezostyšně parkují tam, kde si to ostatní nemohou dovolit. Nelze se ani divit, že většině tradičních politiků již nevěří ani slovo. Před minulými volbami slíbila ČSSD zdanění restitucí, ale skutek utek. O tom, že tuto stranu kvůli EET již nevolily tisíce malých živnostníků, se také v médiích příliš nemluvilo. Paradoxně přiznal pouze Andrej Babiš, že nebýt EET, tak získal čtyřicet procent a ODS by měla jen kolem sedmi. ČSSD bez uzardění slibovala, že nepřipustí privatizaci nemocnic v žádném kraji, v Karlovarském kraji ale pronajala soukromé firmě hned dvě.
Na vině jsou média
Pro podstatnou část českých médií, především ta veřejnoprávní, je typické, že úspěšné strany označují za populistické a extrémistické. Nějak jim ale uniklo, že může být úspěšná pouze ta strana, která respektuje zájmy svých voličů, a nikoliv svých členů, potažmo bruselských úředníků. V USA, Francii či Rakousku už to někteří politici pochopili. Velmi výstižně komentuje podstatu jejich úspěchu známá novinářka Lenka Zlámalová v týdeníku Echo:„Trumpa, Macrona a Kurze spojuje to, že si příliš nelámou hlavu s tím, co o nich píší média. Ta jsou ve většině zemí nastavena převážně levicově progesivisticky, čímž se plně míjí s většinovou společností. Všichni tři se snaží přímo získat voliče. I za cenu toho, že o nich budou psát, že jsou to populisté. Negativní ohlas v médiích berou coby budování vlastní značky.“ Je to podobnost čistě náhodná, že v českých volbách nejvíce bodovali ti, které média pranýřovala jako populisty?
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová