Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento politik má pravdu. Mnozí lidé se nemají dobře. Žijí od výplaty k výplatě a dluží miliardy

komentář 23.10.2017
Tento politik má pravdu. Mnozí lidé se nemají dobře. Žijí od výplaty k výplatě a dluží miliardy

Foto: Vit Hassan

Popisek: Lubomír Zaorálek ve volebním štábu ČSSD

KOMENTÁŘ Členové vládní koalice se stále chlubí, že jejich vláda patří k nejúspěšnějším, a stále dokola omílají, že máme nejnižší nezaměstnanost a výrazně rostou platy. Ačkoliv svou politikou spíše přispěli k tomu, že se z Česka stala země montoven a otrocké práce, chlubí se výsledky, na nichž téměř žádnou zásluhu nemají. Naopak. Z naší země mizí kvůli nízkým platům vzdělaní lidé, především lékaři a vědci, a nahrazuje je nekvalifikovaná pracovní síla z východu. A lidé, žijící na venkově, by měli dostávat cenu za hrdinství.

V předvolebních debatách nezaznělo téměř nic, co by stálo za pozornost. Politici většinou opakovali stále dokola, co jim nařídili jejich poradci, ostatně na různé debaty dorazili se svými „spin doktory“. Mimo jiné to dokazuje reportáž deníku Blesk, který rovněž uspořádal jednu z tzv. superdebat. Popsal, jak tiskoví mluvčí a p.r. poradci přivezli svým šéfům podklady, a dokonce je na místě povzbuzovali.

Žijí od výplaty k výplatě

Jedním z mála výroků, jenž stál v inflaci předvolebních debat za pozornost, bylo bezelstné vyjádření lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka, který přiznal, že se sice daří státu a bohatým firmám, ale ne všem lidem, a že často žijí od výplaty k výplatě. Vycházel přitom z osobních zkušeností z předvolebních mítinků. Zaorálek si také všiml, že podstatně lépe se mají obyvatelé velkých měst než menších obcí a, především venkova. Bohužel však jeho procitnutí přišlo příliš pozdě. Za dobu koaliční vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL se totiž situace na venkově výrazně změnila k horšímu.

Život pro otrlé

Stačí se podívat například do obcí v pohraničí. Jejich návštěva znamená pro leckoho, kdo žije mimo, šok. Opuštěné a chátrající domy a provozovny, zavřené obchody a restaurace. A kvůli různým nařízením vlády bude brzy ještě hůř, když lidé kvůli narůstající byrokracii a EET přijdou také o lékaře a lékárny. Již nyní je jejich úbytek ve venkovských oblastech alarmující, do roku 2020 má být navíc pětina praktických lékařů starší 65 let, jejich průměrný věk je již nyní 54 let. A ti mladší stále častěji odcházejí za lepšími podmínkami do zahraničí. Při stávce lékařů, která se konala minulý týden, doktoři varovali, že se v nejbližší době zavřou stovky ordinací. V současnosti už není lékárna v 83 obcích s více než dvěma tisíci obyvateli.

Tisíce lidí v exekuci dluží miliardy

Skutečnost, že mnozí lidé v Česku živoří, dokazuje i řada jiných indicií. Tak například v Karlovarském kraji, tradičně považovaném za jeden z nejchudších regionů u nás, přesáhl počet lidí, kteří se dostali do exekuce, již čtyřicet tisíc a dohromady dluží více než jedenáct miliard! V přepočtu jde o téměř třináct procent obyvatelstva kraje. Ale alarmující je i počet exekucí v celé České republice. Týkají se již více než 830 tisíc osob, přičemž vymahatelnost dluhů klesá a pohybuje se pouze někde kolem dvaceti až třiceti procent.

Nejméně chudých v EU?

Těsně před volbami přitom zveřejnil Eurostat analýzu, podle níž v Česku žije nejméně chudých z celé Evropské unie. Zatímco v EU je podle této analýzy ohroženo chudobou kolem šestnácti procent populace, u nás je to údajně necelých devět procent. Na hranici chudoby se ocitne každý, kdo má příjem, nepřesahující 8841 korun měsíčně. Mnozí lidé se nad statistikou Eurostatu ovšem dobře pobavili. Zatímco bohaté Německo má podle ní kolem patnácti procent chudých, kupní síla je v této zemi o tři čtvrtiny vyšší než u nás.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace