Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politruk Sloup dostal vysvědčení. Skoro samé pětky. Vzniklo proti němu hnutí

02.07.2013
Politruk Sloup dostal vysvědčení. Skoro samé pětky. Vzniklo proti němu hnutí

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Václav Sloup, náměstek hejtmana, krajský radní pro školství

Skandál kolem jmenování bývalého politruka pohraniční stráže náměstkem hejtmana pro oblast školství neutichá. Václav Sloup čelí neustálému tlaku na své odstoupení a nyní dokonce dostal vysvědčení za svoji práci. Posbíral skoro samé pětky a závěrečný verdikt zní - neprospěl. Výsledkem boje proti jeho působení ve funkci je dokonce nové politické hnutí.

Aktéři iniciativy „Nechceme politruka pohraničníků za náměstka hejtmana pro školství Karlovarského kraje“ tento týden předali vedení Karlovarského kraje vysvědčení, které kontroverznímu politikovi vystavili. Dospěli totiž k názoru, že je nejvyšší čas zhodnotit jeho působení ve funkci. A tak jej oznámkovali, jak je v rezortu školství běžné. Za dějiny dvacátého století dostal pětku, stejně jako za svoji morálku, odbornost, komunikaci s veřejností nebo vztah k občanské společnosti.  Za předmět „demagogie“ však naopak obdržel jedničku.

K jednotlivým známkám členové hodnotícího sboru uvedli i zdůvodnění. Nedostatečná je podle nich jeho odbornost, titul JUDr. získaný na vysoké škole SNB totiž nerespektují. Propadl i v oblasti mezinárodních vztahů, především za svůj návrh postavit znovu železnou oponu. Závěrečný verdikt zní "neprospěl" a komise nedoporučuje, aby se pokusil o reparát.

Sloup převálcoval ROP

Jakkoliv by se mohlo zdát, že jde o pouhou studentskou recesi, kauza Sloup nadále velmi vážně ovlivňuje jednání krajských zastupitelů. Na nedávném zasedání, kdy se mělo konečně rozhodnout, zda kraj uhradí pokuty v rámci ROPu, nakonec toto zásadní téma válcovala problematika Sloupova působení v čele rezortu školství. Zástupci Alternativy a TOP 09 tvrdě kritizovali jeho stav a neexistující koncepci.

Jiří Kotek (Alternativa) pak opakovaně navrhl Sloupovo odvolání z několika vážných důvodů, například, že Sloup veřejně oslavuje bývalý totalitní režim, odmítají s ním jednat zástupci největších zaměstnavatelů v kraji, občané proti němu demonstrují a podepisují petice apod.

Zase vydržel!

Atmosféra na zastupitelstvu byla natolik zmatená, že Sloupa ve funkci nakonec omylem nepodpořil nikdo (ani on sám sebe), zatímco pro jeho odvolání bylo čtrnáct zastupitelů. Tím, že ale nešlo o většinu, však svoji funkci opět ustál. Má za sebou totiž pevně semknutou koalici KSČM a ČSSD, která ovládá Karlovarský kraj. Sloupův stranický kolega Jaroslav Borka jej opakovaně hájí. „Je to člověk, který se ničeho nedopustil, nebyl trestně stíhán a jako politruk navíc působil ve složité době studené války,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. Borka se navíc podivuje, že Sloupa kritizují zástupci stran, které stojí po krk v žumpě. A zastupitelka Eva Valjentová (KSČM) se dokonce M. Balatkovi (Alternativa) za složitou formulaci návrhu na usnesení, týkajícího se působení Sloupa ve funkci, vysmála. „Z vašeho slohového  cvičení je vidět, že jste studoval před rokem 89,“ řekla mu ironicky.

Žijeme pro Vary

Iniciátoři petice za odvolání Sloupa se však nevzdávají a svoji práci nyní dokonce zúročují v novém politickém hnutí, nazvaném Žijeme pro Vary. Jeho cíl ParlamentnímListům.cz prozradil Dominik Jandl: „Jedním z výrazných znaků tohoto vývoje je podle nás odliv mladých nadaných a schopných lidí z města, kde nemají šanci najít uplatnění. I proto se na projektu podílejí zejména mladší osobnosti, neboť cítíme, že jejich zájmy nejsou v komunální politice v krajské metropoli příliš zohledněny. Věříme, že řada záležitostí by se dala řešit lepšími způsoby. A právě prosazování „nového“, či lépe řečeno alternativního pohledu na řešení věcí veřejných, který mezi mnoha občany dlouhodobě rezonuje, je naším cílem.“

Hana Čechová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová