Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politruk Sloup dostal vysvědčení. Skoro samé pětky. Vzniklo proti němu hnutí

02.07.2013
Politruk Sloup dostal vysvědčení. Skoro samé pětky. Vzniklo proti němu hnutí

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Václav Sloup, náměstek hejtmana, krajský radní pro školství

Skandál kolem jmenování bývalého politruka pohraniční stráže náměstkem hejtmana pro oblast školství neutichá. Václav Sloup čelí neustálému tlaku na své odstoupení a nyní dokonce dostal vysvědčení za svoji práci. Posbíral skoro samé pětky a závěrečný verdikt zní - neprospěl. Výsledkem boje proti jeho působení ve funkci je dokonce nové politické hnutí.

Aktéři iniciativy „Nechceme politruka pohraničníků za náměstka hejtmana pro školství Karlovarského kraje“ tento týden předali vedení Karlovarského kraje vysvědčení, které kontroverznímu politikovi vystavili. Dospěli totiž k názoru, že je nejvyšší čas zhodnotit jeho působení ve funkci. A tak jej oznámkovali, jak je v rezortu školství běžné. Za dějiny dvacátého století dostal pětku, stejně jako za svoji morálku, odbornost, komunikaci s veřejností nebo vztah k občanské společnosti.  Za předmět „demagogie“ však naopak obdržel jedničku.

K jednotlivým známkám členové hodnotícího sboru uvedli i zdůvodnění. Nedostatečná je podle nich jeho odbornost, titul JUDr. získaný na vysoké škole SNB totiž nerespektují. Propadl i v oblasti mezinárodních vztahů, především za svůj návrh postavit znovu železnou oponu. Závěrečný verdikt zní "neprospěl" a komise nedoporučuje, aby se pokusil o reparát.

Sloup převálcoval ROP

Jakkoliv by se mohlo zdát, že jde o pouhou studentskou recesi, kauza Sloup nadále velmi vážně ovlivňuje jednání krajských zastupitelů. Na nedávném zasedání, kdy se mělo konečně rozhodnout, zda kraj uhradí pokuty v rámci ROPu, nakonec toto zásadní téma válcovala problematika Sloupova působení v čele rezortu školství. Zástupci Alternativy a TOP 09 tvrdě kritizovali jeho stav a neexistující koncepci.

Jiří Kotek (Alternativa) pak opakovaně navrhl Sloupovo odvolání z několika vážných důvodů, například, že Sloup veřejně oslavuje bývalý totalitní režim, odmítají s ním jednat zástupci největších zaměstnavatelů v kraji, občané proti němu demonstrují a podepisují petice apod.

Zase vydržel!

Atmosféra na zastupitelstvu byla natolik zmatená, že Sloupa ve funkci nakonec omylem nepodpořil nikdo (ani on sám sebe), zatímco pro jeho odvolání bylo čtrnáct zastupitelů. Tím, že ale nešlo o většinu, však svoji funkci opět ustál. Má za sebou totiž pevně semknutou koalici KSČM a ČSSD, která ovládá Karlovarský kraj. Sloupův stranický kolega Jaroslav Borka jej opakovaně hájí. „Je to člověk, který se ničeho nedopustil, nebyl trestně stíhán a jako politruk navíc působil ve složité době studené války,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. Borka se navíc podivuje, že Sloupa kritizují zástupci stran, které stojí po krk v žumpě. A zastupitelka Eva Valjentová (KSČM) se dokonce M. Balatkovi (Alternativa) za složitou formulaci návrhu na usnesení, týkajícího se působení Sloupa ve funkci, vysmála. „Z vašeho slohového  cvičení je vidět, že jste studoval před rokem 89,“ řekla mu ironicky.

Žijeme pro Vary

Iniciátoři petice za odvolání Sloupa se však nevzdávají a svoji práci nyní dokonce zúročují v novém politickém hnutí, nazvaném Žijeme pro Vary. Jeho cíl ParlamentnímListům.cz prozradil Dominik Jandl: „Jedním z výrazných znaků tohoto vývoje je podle nás odliv mladých nadaných a schopných lidí z města, kde nemají šanci najít uplatnění. I proto se na projektu podílejí zejména mladší osobnosti, neboť cítíme, že jejich zájmy nejsou v komunální politice v krajské metropoli příliš zohledněny. Věříme, že řada záležitostí by se dala řešit lepšími způsoby. A právě prosazování „nového“, či lépe řečeno alternativního pohledu na řešení věcí veřejných, který mezi mnoha občany dlouhodobě rezonuje, je naším cílem.“

Hana Čechová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace