Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš prozradil, kdo se skrývá za záhadným Juliem Šumanem. Vyrušil ho při jídle. Vybuchne další předvolební bomba?

komentář 11.10.2017
Babiš prozradil, kdo se skrývá za záhadným Juliem Šumanem. Vyrušil ho při jídle. Vybuchne další předvolební bomba?

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

KOMENTÁŘ Již několik měsíců se v českých politických kuloárech spekuluje, kdo se skrývá za anonymním twitterovým účtem Julius Šuman, který postupně zveřejňuje různé dokumenty a nahrávky, týkající se několika závažných kauz Andreje Babiše. Zatímco se aktéry tohoto výbušného zdroje informací, hýbajícího naší politickou scénou, marně snaží odhalit média a policisté, samotný Babiš má již jasno.

„Vy jste Šuman. A vy jste taky Šuman,“ napadl na předvolebním mítinku svého hnutí ANO 2011 v Chebu dva známé české investigativní novináře, Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka. Oba se totiž předvolební akce zúčastnili, aby se Babiše zeptali na jeho stanovisko k dalším dokumentům, které skupina Šuman zveřejnila. Babiš poté dokonce na svém twitterovém účtu zveřejnil jejich fotografie s následujícím textem: „Konečně přišel Šuman a představil se. Trošku otravoval, nemohl jsem se v klidu najíst.“ Na snímku je Babiš zachycen na předvolební akci v Karlovarském kraji v momentě, kdy obědvá společně se zdejší hejtmankou Janou Vildumetzovou (ANO).

Důkaz z banky?

Slonková se vzápětí k obvinění vyjádřila na serveru Neovlivni.cz a zdůraznila, že ji a Kubíka Babiš nařkl bez důkazů, poté co se na účtu Julius Šuman objevily údajné dokumenty z banky HSBC o tom, jak byla financována výstavba Čapího hnízda. Z nich vyplývá, že když farma Čapí hnízdo žádala tuto zahraniční banku o půjčku, uváděla, že je vlastněna Andrejem Babišem, což Babiš dosud opakovaně popíral.

Tak kdo?

Slonková v této souvislosti připomněla, koho všeho již Babiš obvinil, že se skrývá za Šumanem. V květnu se například nechal slyšet, že není vyloučeno, že za tímto účtem stojí jeho političtí oponenti. Poté zase ukázal na ministra vnitra Chovance s tím, že nahrávky pořídila agentura z Plzně, spolupracující s tajnou službou, spadající pod ministerstvo vnitra. Když v médiích vypukla kauza Čapí hnízdo,  nařkl z toho svého bývalého náměstka Lukáše Wagenknechta, podle něj jde o nemocného člověka, který na něj posílá udavačské maily do Bruselu. O všech svých kauzách stále tvrdí, že jsou účelově zmanipulované kampaně s cílem jej poškodit před volbami, nebo že jde o plánované akce, jejichž záměrem je kriminalizace jeho osoby.

Vybuchne předvolební bomba?

Zatímco Babiš tedy prozatím pouze střílí naslepo a bez důkazů obviňuje řadu lidí včetně toho, že zveřejňuje jejich fotografie, redaktor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný naznačil, že již skutečně ví, kdo za skupinou Julius Šuman stojí, a tento týden zveřejnil článek s titulkem „Zveřejníme podrobnosti o účtu Šuman“. V textu Spurný tvrdí, že se redakci podařilo spojit s lidmi, kteří v daných chvílích účet ovládali, a má prý několik podložených směrů, odkud informace, zveřejněné na účtu, pocházejí. Leccos přitom již naznačuje: „Andrej Babiš je politikem, který je podezřelý z kdečeho. Využívání politiky ke zbohatnutí, uplácení jiných politiků, lží, střetů zájmu. Ale i tenhle muž má právo na spravedlivý proces a neměl by být souzen skrze pochybný anonymní konspirační účet. Je mimo pochyby, že Babišovi na cestě ke zbohatnutí pomáhali neférově politici už od přelomu tisíciletí; a pomáhali mu i teď koaliční partneři ze současné vlády. Bez jejich hlasů a schválených norem by Babišovy firmy nedosáhly na tak vysoké dotace. Neodbytně se potom nabízí spekulace: nakolik je účet Šuman využívaný lidmi, podnikateli a politiky, kteří by v otevřeném a férovém procesu nemohli svědčit, protože by ohrozili sami sebe?“

Výsledky mají být zveřejněny v příštím vydání Respektu, tedy před volbami. Bude tak napínavé sledovat, zda těsně předtím vybuchne další předvolební bomba.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová