Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do UNESCO společně: Karlovy Vary, Františkovy i Mariánské Lázně. To není vše, nakonec jde o společnou nominaci 11 nejkrásnějších lázní Evropy

12.09.2017
Do UNESCO společně: Karlovy Vary, Františkovy i Mariánské Lázně. To není vše, nakonec jde o společnou nominaci 11 nejkrásnějších lázní Evropy

Foto: Piráti

Popisek: Mariánské lázně

VIDEO Zapsání význačných českých a evropských lázeňských měst na seznam světového fondu kultury UNESCO… V pátek 8. září proběhla schůzka na půdě Ministerstva kultury, která koordinuje další postup v rámci nominace UNESCO pro lázeňská města. Za českou stranu nám průběh schůzky zhodnotil, Ing. Arch. Vojtěch Franta, krajský zastupitel za Piráty a místostarosta Mariánských Lázní.

Již od roku 2006 se objevují zmínky o možné nominaci českých lázeňských klenotů (Karlových Varů, Mariánských Lázních a Františkových Lázní) do světového fondu kultury - UNESCO. Nakonec byla tato nominace rozšířena i o další evropské lázně, a vznikla tak unikátní sériová nominace lázeňství 11 lázeňských měst. 

Po téměř 10 letech vyjednávání se nově zvolená krajská koalice rozhodla, že nominaci podpoří i vlastním zastupitelem, který ji bude mít na starosti a plně se soustředit na tuto zásadní záležitost pro celý Karlovarský kraj. Tato aktivní politika vyústila ve schůzku v pátek 08. 9. na půdě Ministerstva kultury, která koordinuje další postup v rámci nominace UNESCO pro lázeňská města.

Nejsložitější nominace v historii 

„Cílem dnešního jednání bylo, aby se starostové spolu se ´site managery´ domluvili na společné struktuře a cílech řízení nominace po zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o nejsložitější nominaci v historii a proto právě řízení této nominace po zápisu je velmi náročné. Spojit starosty, expertní skupiny, společné aktivity a cíle je složitý úkol a je naším velkým úspěchem, že se v tomto našla dnes společná řeč. Podání nominace plánujeme na leden roku 2018. Po dvanácti letech je zde konečně reálná šance na tento zápis do UNESCO,” popsal schůzku Vojtěch Franta, krajský pirátský zastupitel, zodpovědný za UNESCO. 

Pirát Vojtěch Franta

Konečné složení nominace, kterou tvoří 11 lázeňských nejkrásnějších lázeňských měst Evropy, je tato: Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Montecatini Terme, Spa a Vichy.

Historie nominace v datech

V roce 2006 nechal Karlovarský kraj zpracovat odborné posouzení historických center měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně za účelem jejich zařazení na tzv. Indikativní seznam lokalit, podle něhož bude Česká republika předkládat v dalších letech nominace nejvýznamnějších památek České republiky na Seznam světového dědictví UNESCO, což se ještě téhož roku stalo. 

V roce 2009 byla iniciována myšlenka transformace národní nominace na sériovou nadnárodní nominaci. V roce 2010 zpracoval Národní památkový ústav srovnávací analýzu světového lázeňského dědictví a byla vytipována další evropská lázeňská města k možné nominaci na zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Do české části nominace byly zahrnuty lázně Luhačovice.

Na konci roku 2013 byla vytvořena oficiální struktura pro přípravu nominační dokumentace. Nejvyšším orgánem se stala Mezinárodní řídící skupina (International Steering Group), vedená zástupcem Ministerstva kultury České republiky, jejímiž dalšími členy jsou zástupci jednotlivých národních ministerstev. Jí je podřízena Mezinárodní pracovní skupina (International Working Group), vedená českým koordinátorem, členy jsou národní koordinátoři. Hlavním úkolem je zajištění zpracování nominační dokumentace. V roce 2014 byl připraven Formulář 2B, takzvaný Malý pasport, který byl odeslán každým státem individuálně do Centra světového dědictví v Paříži.

 

Během roku 2015 byly zpracovávány odborné podklady pro rozhodnutí o konečném složení nominace. V dubnu roku 2016 na jednání Mezinárodní řídící skupiny v Praze bylo rozhodnuto o konečném složení nominace, kterou bude tvořit 11 lázeňských měst - Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Zároveň bylo zúčastněnými státy vysloveno přání předložit nominaci Centru světového dědictví v lednu 2018. 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Lea Vlasáková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace