Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rusové i filmaři se vracejí zpět. Návštěvnost lázní i kraje roste, nejvíce u nás. Má to i své ale…

01.09.2017
Rusové i filmaři se vracejí zpět. Návštěvnost lázní i kraje roste, nejvíce u nás. Má to i své ale…

Foto: Anna Vančová

Popisek: Karlovy Vary, u hotelu Pupp; ilustrační foto

Zatímco se populární evropské destinace, ale i některá česká města, začínají bránit nárůstu turistů, Karlovy Vary si ji pochvalují. Po hubených letech, kdy výrazně poklesla tradiční ruská klientela, se trend návštěvnosti obrátil. Letos do slavného lázeňského města přijelo o třetinu více hostů než loni a výrazně se zvýšil i počet přenocování.

Data Českého statistického úřadu ukazují pokračování zlepšující se situace již od začátku letošního roku. Karlovarský kraj zaznamenal nejvyšší procentní nárůsty návštěvnosti v rámci celé České republiky a tuto informaci potvrzují i údaje za samotné město Karlovy Vary. Z nich například vyplývá, že do  Karlových Varů přicestovalo ve druhém čtvrtletí 2017  o  dvaatřicet procent více klientů  než ve stejném období loňského roku. A co je ještě pro město důležitější,  o více než čtvrtinu vzrostl i počet přenocování.

Vedou Češi

Je velmi potěšující, že nejvíce  návštěvníků přicestovalo do Karlových Varů z České republiky,  a nejpočetnější skupinou  zahraničních hostů  jsou Němci. Ovšem nejdynamičtější, až poloviční nárůst, je zaznamenám u ruské a čínské klientely. Rusky hovořící hosté zde také  strávili nejvíce nocí a v lázních tak zůstávají vůbec nejdéle.  Průměrná délka pobytu ve zdejších ubytovacích zařízeních činí téměř osm dní. Primátor města Petr Kulhánek (KOA) si pochvaluje, že nyní jsou Vary skutečně  kosmopolitním městem a  krize, způsobená protiruskými sankcemi, pomohla vyrovnat návštěvnické portfolio.

 

Rekordní památky

Rekordní turistická návštěvnost se ovšem netýká pouze Karlových Varů, ale celého kraje. Zatímco v krizových letech 2013- 2014 jej navštívilo pouze kolem  necelých  800 tisíc turistů a lázeňských hostů, nyní již se tyto počty blíží milionu. Podíl na tom mají nejen tři  proslulá města lázeňského trojúhelníku, ale také atraktivní památky. Například na zámek Bečov, kde je vystavena druhá nejvzácnější památka u nás, Relikviář svatého Maura, loni zamířilo až 80 tisíc lidí. A doslova rekordy trhá návštěvnost malebného hradu Loket,  přesahující 130 tisíc turistů. Tu mimo jiné ovlivnilo loňské  700. výročí narození Karla IV., který jako malý na tomto hradě pobýval.

 

Ráj filmařů

Nezanedbatelný je také fakt, že jak Karlovy Vary, tak Loket, jsou oblíbeným místem filmařů z celého světa, oceňujících jejich atraktivní exteriéry. V Lokti nedávno natáčel americký režisér Ron Howard seriál Génius o životě Alberta Einsteina, v Karlových Varech zase tento týden začala natáčet hvězdně obsazený seriál  I ty jsi lidská bytost jihokorejská televize. Podle hejtmanky kraje Jany Vildumetzové (ANO 2011) toto natáčení zprostředkovala  Filmová kancelář Karlovarského kraje a filmaře dokonce finančně podpořila. 

Proč rekordy?

Zatímco  se ovšem politici  těší z nových návštěvnických rekordů, občané Karlových Varů zase až tak nadšeni nejsou. V centru lázní se začíná projevovat stejný neblahý trend, jako v jiných zahraničních turistický atraktivních lokalitách. Například v Chorvatsku nebo ve Španělsku už lidé proti „okupaci“ turisty protestují, protože v hojně navštěvovaných místech  nemohou normálně žít. Také ve Varech již v centru chybí standardní obchody a služby a ceny nemovitostí dosahují astronomických částek. Stále častěji pořádané akce s hudebními produkcemi a ohňostroji pak ruší noční klid a obrovské problémy mají  místní i s parkováním.  Domácí obyvatelé proto z centra doslova prchají a své nemovitosti prodávají zahraničním zájemcům. Ty pak celý rok zejí prázdnotou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová