Policie obvinila kvůli ROP Severozápad bývalého hejtmana i lídra kandidátky. Manipulace za miliardy?
25.07.2017
Foto: www.nuts2severozapad.cz
Popisek: Sídlo ROP Severozápad v Karlových Varech
Když letos v červnu vydali ke stíhání své dva kolegy, Josefa Novotného a Jaroslava Borku, poslanci parlamentu, dalo se očekávat, že brzy budou obviněni. A stalo se. Obří dotační skandál, který postupně decimuje politickou reprezentaci v Karlovarském a Ústeckém kraji, se táhne již několik let a před sněmovními volbami luxuje kandidátky stran, které měly v těchto krajích hlavní slovo.
Největší vrásky působí karlovarské KSČM. Jaroslav Borka se totiž stal, a to navzdory podezřením, že ovlivňoval společně s dalšími přidělování dotaci, lídrem kandidátky pro podzimní parlamentní volby. Ve svém prohlášení Borka tvrdí, že svoji práci v hodnotící komisi ROP Severozápad vždy vykonával objektivně a nestranně a že si je jistý, že jeho postup byl v souladu se zákonem. Svoji nevinu deklaruje i bývalý karlovarský hejtman za ČSSD Josef Novotný.
Dotační skandál
Policie si však myslí něco zcela jiného a její podezření se dosud vždy potvrdila. Připomeňme, že dotační skandál, týkající se Regionálního operačního programu Severozápad, se táhne již od roku 2011. V sídle tzv. Regionální Rady regionu soudržnosti Severozápad dokonce zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a dva dny nato skončil ve vazbě jeho šéf Petr Kušnierz. Což je v celé kauze klíčová osoba. Když byl totiž dva roky nato pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k pěti letům vězení a poté byl ještě odsouzen na sedm let kvůli dotačním machinacím, začal spolupracovat s policií. Prozradil ji, jak celá dotační chobotnice fungovala. Bránil se, že on jako šéf úřadu pouze naskočil do rozjetého vlaku a že nechce sedět za něco, co neudělal. Stěžoval si, že přišel o všechno, o rodinu, bydlení i práci, a lidé, jimž pomáhal, se k němu prý obrátili zády.
Fair play? Kdepak!
Zlomený Kušnierz proto vyšetřovatelům prozradil, které konkrétní projekty byly zmanipulované a k nim připojil i jména politiků, kteří se na jejich ovlivňování měli podílet. A mezi ně údajně patří právě Josef Novotný s Jaroslavem Borkou, ale také bývalý šéf karlovarské krajské organizace ČSSD a starosta Chebu Petr Navrátil či další bývalí vlivní členové ČSSD a Výboru regionální rady Tomáš Hybner a Jakub Pánik. Podle Kusnierze prý Novotný zařídil dotaci na opravu integrované střední školy v Sokolově, jejímž byl dříve ředitelem. Celkově stála oprava této školy 315 milionů korun a patřila k nejvyšším částkám, které dotační úřad ROP Severozápad proplatil. Kušnierz se dokonce přiznal, že již od počátku věděl, že peníze nezískala škola férově.
Zločinecká skupina?
Zatímco je však Borka obviněn „pouze“ z poškozování finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, Novotný je navíc podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Podle vyjádření svého advokáta Josefa Lžičaře se rozhodl proti vážnému obvinění podat stížnost. Advokát však rovnou připustil, že bude zamítnuta.
Manipulace stovek projektů
Prozatím je v kauze ROP Severozápad stíháno celkem 26 osob, mezi nimi i například bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Podle policie bylo zmanipulováno přes 500 projektů a vznikla škoda za téměř 14 miliard korun.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová