Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie obvinila kvůli ROP Severozápad bývalého hejtmana i lídra kandidátky. Manipulace za miliardy?

25.07.2017
Policie obvinila kvůli ROP Severozápad bývalého hejtmana i lídra kandidátky. Manipulace za miliardy?

Autor: www.nuts2severozapad.cz

Popisek: Sídlo ROP Severozápad v Karlových Varech

Když letos v červnu vydali ke stíhání své dva kolegy, Josefa Novotného a Jaroslava Borku, poslanci parlamentu, dalo se očekávat, že brzy budou obviněni. A stalo se. Obří dotační skandál, který postupně decimuje politickou reprezentaci v Karlovarském a Ústeckém kraji, se táhne již několik let a před sněmovními volbami luxuje kandidátky stran, které měly v těchto krajích hlavní slovo.

Největší vrásky působí karlovarské KSČM. Jaroslav Borka se totiž stal, a to navzdory podezřením, že ovlivňoval společně s dalšími přidělování dotaci, lídrem kandidátky pro podzimní parlamentní volby. Ve svém prohlášení Borka tvrdí, že svoji práci v hodnotící komisi ROP Severozápad vždy vykonával objektivně a nestranně a že si je jistý, že jeho postup byl v souladu se zákonem. Svoji nevinu deklaruje i bývalý karlovarský hejtman za ČSSD Josef Novotný. 

Dotační skandál

Policie si však myslí něco zcela jiného a její podezření se dosud vždy potvrdila. Připomeňme, že dotační skandál, týkající se Regionálního operačního programu Severozápad, se táhne již od roku 2011. V sídle tzv. Regionální Rady regionu soudržnosti Severozápad dokonce zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a dva dny  nato  skončil ve vazbě jeho šéf Petr Kušnierz. Což je v celé kauze klíčová osoba. Když byl totiž dva roky nato pravomocně odsouzen  za přijímání úplatků k pěti letům vězení a poté  byl ještě odsouzen na sedm let kvůli dotačním machinacím,  začal spolupracovat s policií.  Prozradil ji, jak celá dotační chobotnice fungovala. Bránil se, že on jako šéf úřadu pouze naskočil do  rozjetého vlaku a že nechce sedět za něco, co neudělal. Stěžoval si, že přišel o všechno, o rodinu, bydlení i práci, a lidé, jimž pomáhal, se k němu prý obrátili zády. 

Fair play? Kdepak!

Zlomený Kušnierz proto vyšetřovatelům prozradil, které konkrétní projekty byly zmanipulované a k nim připojil i jména politiků, kteří se na jejich ovlivňování měli podílet. A mezi ně  údajně patří právě Josef Novotný s Jaroslavem Borkou, ale také bývalý šéf karlovarské krajské organizace ČSSD a starosta Chebu  Petr Navrátil či další  bývalí vlivní členové ČSSD a Výboru regionální rady Tomáš Hybner a Jakub Pánik. Podle Kusnierze prý Novotný zařídil dotaci na opravu integrované střední školy v Sokolově, jejímž byl dříve ředitelem. Celkově stála oprava této školy 315 milionů korun a patřila k nejvyšším částkám, které dotační úřad ROP Severozápad proplatil. Kušnierz se dokonce přiznal, že již od počátku věděl, že peníze nezískala škola férově. 

Zločinecká skupina?

Zatímco je však Borka obviněn „pouze“ z poškozování finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, Novotný je navíc podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Podle vyjádření svého advokáta Josefa Lžičaře se rozhodl proti vážnému obvinění podat stížnost. Advokát však rovnou připustil, že bude zamítnuta.

Manipulace stovek projektů

Prozatím je v kauze ROP Severozápad stíháno celkem 26 osob, mezi nimi i například bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Podle policie bylo zmanipulováno přes  500 projektů a vznikla škoda za téměř 14 miliard korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace