Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skončí Vary jako Benátky? Kvůli návalům barbarů se v tomto krásném městě už nedá normálně žít

15.07.2017
Skončí Vary jako Benátky? Kvůli návalům barbarů se v tomto krásném městě už nedá normálně žít

Autor: KVIFF

Popisek: Karlovy Vary v době festivalu nabobtnají o desetitisíce lidí

Obyvatelé některých turisticky atraktivních měst se začínají bouřit proti obrovským návalům turistů. Kvůli jejich potřebám i bezohlednému chování se v nich totiž už nedá normálně žít, a tak z nich utíkají. Platí to například pro turistické hity, jakými jsou Florencie a Benátky, ale také pro Prahu a Karlovy Vary. Namísto toho, aby radní turistické nájezdy do těchto měst regulovali, všemožně je podporují. V případě Varů paradoxně považují za největší úspěch zdejšího Mezinárodního filmového festivalu jeho rekordní návštěvnost.

Desetitisíce hostů, kteří přijeli do Karlových Varů v období Mezinárodního filmového festivalu, připravily peklo nejen domácím občanům, ale i jim samotným. Relativně malé Vary s pouhými padesáti tisíci obyvateli,  nejsou vůbec zařízeny na to, aby do nich během jediného týdne zavítaly další desítky tisíc lidí. Bez problémů zvládnou akreditované návštěvníky festivalu, jejichž počet se pohybuje kolem třinácti tisíc, ale množství dalších, co na MFF přijedou pouze ze zvědavosti jako na Matějskou pouť, už zde způsobují vážné potíže. Zdaleka přitom nejde pouze o nedostatek kapacit v kinech (která jsou pak celý rok prázdná) či bezohledné rušení nočního klidu a způsobený nepořádek.

 

Okupace auty

Jedním z největších problémů je absolutní nedostatek parkovacích míst. Městská policie řešila kvůli  nesprávnému parkování v době MFF stovky prohřešků. Domácí rezidenti z toho byli nepříčetní, trable s parkováním  mají i mimo festival, ale v době jeho konání už nemohli zaparkovat vůbec. „Vary byly okupovány auty z celé republiky. Já potřebuji svoje auto k práci, a protože jsem neměl večer kde zaparkovat, ztratil jsem denně hodinu. Navíc jsem se kvůli rámusu z festivalového baru týden nevyspal,“ postěžoval si nám Robert, bydlící v centru.

Předražené obchody a restaurace

Kritizuje rovněž, že turistickému byznysu je podřízeno celé lázeňské území, kde už neexistují ´normální´ obchody, ani žádné služby. Do předražených restaurací, na něž v době konání MFF upozornila i řada dalších médií, vůbec nechodí. Ceny v některých obchodech jsou doslova šokující. Krabička ovoce se zde například prodává za několik stovek. A tak z centra města raději zdejší starousedlíci utíkají pryč, do klidnějších čtvrtí. To je však ještě ta lepší varianta. Horší je, když se rozhodnou odejít z Varů úplně, což má pro město fatální důsledky, protože kromě snížených příspěvků od státu stále více pociťuje i nedostatek pracovních sil, potřebných právě v oblasti lázeňství a cestovního ruchu. 

Nájezdy barbarů

Vary se tak začínají stále více podobat Benátkám, naštěstí jenom v době hlavní sezóny. Zato Benátky čelí nájezdu novodobých barbarů, masově okupujících památky, neustále. Zdejší obyvatelé se dokonce rozhodli nedávno vyrazit do ulic s velikými transparenty, žádajícími pomoc. Mnoho z nich ale bydlení v Benátkách raději vzdalo, protože se zde život zcela podřizuje turistice. Podobně jako Karlovy Vary, mají i Benátky již pouhých  padesát tisíc obyvatel.   

Zatímco ale čeští politici, opakující mantry o neustálé  potřebě růstu, pouze pasivně přihlížejí vylidňování turistických center,  jejich italští kolegové pochopili, že už musí začít něco dělat.  Italský ministr kultury oznámil, že vypracovává plány, jak situaci, způsobenou turistickým boomem, zvládnout.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace