Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vymydlený, vyšampónovaný vítěz, který si hraje na temný středověk… A nudí k smrti. A to nám tvrdili, že letos je soutěž ve Varech silná

10.07.2017
Vymydlený, vyšampónovaný vítěz, který si hraje na temný středověk… A nudí k smrti. A to nám tvrdili, že letos je soutěž ve Varech silná

Foto: KVIFF

Popisek: Křižáček: Delegace k filmu ve Varech, vpravo režisér, vlevo Karel Roden

FOTO I kritici a filmoví odborníci prchali z jeho promítání, přesto český film Křižáček zvítězil na 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Film se do běžné distribuce chystá teprve v srpnu, ale již nyní to vypadá, že půjde o film sice ověnčený prestižní cenou, ale diváky nudící.

Zkušení odcházeli po minutách, snílci po hodině

Ano, Karlovy Vary mají být především o umění, má se zde ctít hlavně poctivé filmové řemeslo a porota bude mít jiný pohled na film, než běžný divák, ale pokud i lidé z branže kroutí hlavou, něco není možná v pořádku. „Z projekce pro profesionály jich dost odešlo; zkušení po deseti minutách, snílci po hodině, kdy pochopili, že jiné už to nebude,“ informuje v článku kritička Mirka Spáčilová a to napovídá, že film bude asi pěkně silná káva, když jej nedokázali „dokoukat“ ani profesionálové. Z promítání se ve Varech odchází celkem běžně, z nabídky filmů jich je mnoho typicky festivalových a pro diváky, lačnící po zábavě, coby příliš velké umění neskousnutelných, pokud ale film nezvládnou ani kolegové z branže, je to pozoruhodné.

 

Záběr z filmu: Podívejte se pořádně na ruce herců - mají čisté nehty, což ve středověku prostě nepřicházelo v úvahu

Křižáček jako umění pro umění

Letošní ročník se poněkud vymyká, v hlavní soutěži se totiž objevily filmy, které jsou zábavné a kvalitní zároveň. O to větším překvapením bylo to, že vyhrál film typicky festivalový a umělecký a podle názoru mnohých k neukoukání nudný. „Vary zažily roky, kdy byla festivalová soutěž plná Křižáčků, tedy filmů ve stylu umění pro umění.

Naopak letos právě a pouze český Křižáček, středověká road movie s Karlem Rodenem v hlavní roli, zatím působí mezi ostatními snímky jako výkřik z jiného světa,“ informuje Mirka Spáčilová pro iDnes. Objev ve stylu kultovního filmu Markéta Lazarová od Vláčila se tedy nekoná.

 

Pro srovnání: Středověk podle Vláčila, opus magnum, Markéta Lazarová

Road movie v pomalém rytmu

Film Křižáček v hlavní roli s Karlem Rodenem vypráví příběh rytíře, který se vydá po stopách svého uprchlého synka a v podtitulu si nese přízvisko středověká road movie, přesto ale příliš akce nečekejte: „Rytíř se ve stopě ztraceného synka pohybuje mechanicky od bodu A přes bod B do bodu C, od uhlíře přes poustevníka po krčmářku, jízdou velmi pozvolnou. Pokud se kůň dá do cvalu, je to jen klamná známka změny. Herectví se potlačuje, všichni nosí nezúčastněný výraz, jenž se odráží i na tvářích diváků,“ stojí v recenzi Mirky Spáčilové pro Dnes. Režisér Kadrnka přibližuje „děj“ filmu takto: „Křižáček je volnou adaptací epické básně Jaroslava Vrchlického Svojanovský Křižáček. Pracuje s nepřítomností chlapce, a hlavně s dopady této absence na otce. Film se předlohy v mnohých ohledech věrně drží, v dalších ji překonává a dále rozvíjí.“

 

A ještě jedno srovnání, snímek ze skvělého aktuálního britského seriálu Last Kingdom, který se také odehrává v temném středověku - podívejte se opět na nehty hlavního hrdiny, kterého hraje Alexander Dreymon

 

Báseň zábavnější než film

Ačkoliv jde o adaptaci básně, zdá se, že překvapivě je báseň sama zábavnější a akčnější než film sám: „Filmař Václav Kadrnka učinil svým divákům tu spornou službu, že příběh zbavil prakticky všeho dobrodružného, výpravného a samozřejmě i té trochy vtipu, která v něm tu a tam byla. Kadrnka Vrchlického příval slov vyměnil za pár úsečných promluv z úst postav, po většinu času vypráví jen obrazem. I ten je však strohý, vzdálený Vrchlického bohatým popisům,“ stojí v recenzi filmu na Lidovkách.

A to je možná škoda. Báseň o tom, jak si malý chlapec splete farářovo kázání, sbalí si dětské hračky coby zbroj, vydá se do světa, by mohla skýtat mnoho zábavných, ale i dojemných momentů, středověku navzdory.

 

Václav Kadrnka s cenou

Bude se divák bavit?

Poněkud jinak zní zpráva od České televize, která se podílela na výrobě filmu: „Podobně jako básně nečte každý čtenář, ani tento film nevyhledá každý divák. Cílem filmařů ani nebylo točit film pro široké vrstvy publika, ale minimalistický, vysoce estetický film, který je nutné ocenit už pro odvahu pustit se do tak specifického projektu.“ Film získal kromě ocenění také peněžitou prémii 25 000 dolarů, dostane se do řady mezinárodních soutěží, konečné slovo bude mít ale divák. Od 3. srpna bude film v běžné distribuci. Pokud jste ale zvědaví už nyní, můžete jej už nyní shlédnout na přehlídce filmů z festivalu Šary Vary, a to příští týden. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková