Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká účast na MFF: Úspěch, nebo fiasko? Skandální Daliborek, zpocený Roden, vypočítavý Svěrák. A ještě ty husy před divadlem

08.07.2017
Česká účast na MFF: Úspěch, nebo fiasko? Skandální Daliborek, zpocený Roden, vypočítavý Svěrák. A ještě ty husy před divadlem

Foto: KVIFF

Popisek: Karel Roden vstupuje na červený koberec

Bohužel, ani letos se čeští filmaři na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech nepředvedli v nejlepší kondici. Pár filmů, které zde představili, vyvolaly veliké rozpaky. A dosti výmluvné je, že je zcela zastínily staré filmové skvosty, například legendární Obchod na korze, odměněný Oscarem, nebo nestárnoucí komedie Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii?

Jako velká senzace se očekával nový dokument režiséra Víta Klusáka Svět podle Daliborka. Masivní „píár“ kampaň slibovala závažný a výbušný dokument, věnující se problematice neonacismu,  prostřednictvím portrétu výstředního českého nácka, který nesnáší Romy, Židy, uprchlíky, ani homosexuály.  Jenže po karlovarské premiéře nadšení rychle opadlo. Zatímco publikum nadšeně tleskalo vestoje (což ovšem ve Varech není nijak překvapivé, protože zde se tleská i té největší hovadině), většina filmových kritiků (což naopak překvapivé je), Klusákův opus strhala.

 

Placený výkon, naaranžované scény?

Marek Douša z Reflexu dokonce pojal podezření, zda nešlo o první Klusákův hraný film, tím spíše, že byli jeho protagonisté honorováni. A to vzápětí tvrdil i hlavní hrdina, který se bránil,  že veškeré neonacistické výroky a scény po něm údajně chtěl režisér Klusák. Ten ale v rozhovoru pro Britské listy zase řekl, že si Dalibor smlouvu vyžádal a že nahrané scény prý nakonec ve filmu chyběly. Také zdůrazňoval, že Dalibor dopředu věděl, jaký názor má na neonacismus a že s ním jednal na rovinu.  Brání se rovněž proti nařčení, že Dalibora vylíčil jako idiota.

 

Daliborek vs. Babiš

Velmi zajímavý byl okamžik, kdy se Klusák bezelstně přiznal k tomu, že bylo těžké nějakého neonacistu najít. Nelze se tak zbavit pocitu, že šlo z jeho strany o předem promyšlený kalkul, najít nácka za každou cenu, předhodit ho publiku a vyvolat náležité pohoršení.  Naštěstí u nás neonacistů moc není a mnohem vážnějším nebezpečím jsou pro naši společnost postoje některých politiků. Ale  ať už byly scény Klusákova dokumentu naaranžované nebo ne,  každopádně  vyvolal pozornost a  vášnivé polemiky. Škoda jen, že podobný skandál nevzbudil na MFF film o Andreji Babišovi, nazvaný Selský rozum. Ale čemu se divit? Vždyť kontroverzní postavu české politické scény pozval prezident Bartoška jako „velmi důležitou personu“. A tak to schytal Daliborek. 

Zpocený Roden

S nadšením se nesetkal ani jediný český snímek v hlavní soutěži MFF,  středověká „road movie“ Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Břitká recenzentka Mirka Spáčilová ho dokonce označila za nejlínější film letošního MFF a prozradila, že z projekce pro novináře část z nich postupně mizela. Podle Terezy Spáčilové nezachrání příběh o středověkém rytíři, hledajícím svého syna, ani zpocený Karel Roden, ani atraktivní italské lokace a cynicky dodává: „Kde nic není, ani smrt nebere.“ Martina Vacková má však jiný názor a konstatuje, že Křižáček přichází v době, kdy si česká kina podmanily české romantické filmy a rodinné komedie, a tak  tento film znamená režijní odvahu a v kvantitativně silně se rozvíjející české kinematografii klade staronovou otázku, zda je lepší točit  esoterické umění pro poučené milovníky filmu, anebo divácké hity. 

Vypočítavý Svěrák

Vůbec nejvíce ale stojí za pozornost vypočítavé  taktizování Jana Svěráka s jeho novým snímkem Po strništi bos. Ten si v Karlových Varech  udělal promotion na účet MFF, ale film zde nepromítl. Česká televize kvůli němu dokonce přivezla do Varů i živé husy a bezohledně je umístila na trávník před památkově chráněnou budovou Karlovarského městského divadla. Svěrák se nechal slyšet, že s premiérou čeká na vhodný okamžik. Filmový kritik Kamil Fila jeho rozhodnutí kritizoval s tím, že Svěráka odmítli v Cannes a Vary jsou mu už málo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace