Patří Vary filmařům? A jsou snobské? To budete šokováni. Novináři prozradili překvapivé informace. I díky prezidentovi
07.07.2017
Foto: KVIFF
Popisek: Festival ve Varech; letošní atmosféra
Také v případě Mezinárodního filmového festivalu platí, že je veřejnost obětí sofistikované propagandy. Veřejnoprávní média, která jinak investigativně zkoumají každý možný prohřešek mocných, jsou coby oficiální mediální partneři paralyzována autocenzurou. A platí to i o většině médií privátních. Nikdo přece nechce riskovat, že by se pořadatelům festivalu znelíbil a pro příště na MFF nezískal akreditaci. Přece jenom se však objeví pár odvážlivců, kteří si všímají nejen nablýskané tváře MFF, ale i té odvrácené.
Velmi zajímavá je publicita, kterou letošnímu MFF, věnuje server Seznam.cz. Pozoruhodný je například příspěvek Zuzany Hodkové nazvaný: „Vary patří filmařům? Ve skutečnosti je polovina města v postsovětských rukou.“ Odkazuje přitom na analýzu ruských protikorupčních aktivistů, kteří zmapovali majitele nemovitostí v Karlových Varech a zjistili, že polovinu z nich vlastní občané bývalého Sovětského svazu, nezřídka významní prominenti, politici a úředníci. Uvádí i několik konkrétních příkladů, jako jsou například luxusní hotely Carlsbad Plaza nebo Quisisana Palace.
Ještě víc než polovina
Ale podobných objektů je ve Varech mnohem více a podle našich informací patří ruským majitelům rozhodně více než polovina z nich. Ve výčtu totiž zcela chybí fakt, že ve Varech vlastní také tisíce bytů, nezřídka celé bytové domy. A u dalších nemovitostí je navíc vlastnická struktura dosti nečitelná. V této souvislosti je zajímavé připomenout, že se pořadatelé festivalu často chlubí tím, kolik peněz zde utratí oni sami i návštěvníci MFF, prý jde až o 350 milionů korun. Je ovšem otázkou, kde tyto peníze, pocházející především z dotací státních institucí a polostátní firmy ČEZ, nakonec vlastně končí. Jak se nám podařilo zjistit, řada hostů MFF je ubytována právě v hotelech, patřících ruským majitelům. V Quisisaně se například ubytoval Leoš Mareš s partnerkou a před palácem také parkuje jeho luxusní vůz. A to nemluvíme o tom, že ruským majitelům patří drtivá většina obchodů v lázeňském území.
Snobské Vary?
Dosti kuriózní je pak glosa, zveřejněná serverem Forum24.cz. Její autor Prokop Rímský chtěl vyvrátit názor prezidenta Miloše Zemana, že MFF je snobskou záležitostí. Ale prozradil spíše, jak to vlastně na festivalu vypadá ve skutečnosti. Začal příjezdem do Varů a konstatováním, že nadlidským úkolem je ve městě zaparkovat (mimochodem, sami jsme se přesvědčili, že drtivá většina zaparkovaných aut má pražskou poznávací značku). Pak popsal, jak se konečně prodral k Thermalu, aby získal vstupenku: „Přijdete k pokladně a zjistíte, že nemají jediný volný lístek. Nejen na dnešek, ale ani na zítřek. A to dokonce ani na méně atraktivní filmy (uzbecký dokument o pěstování řepky olejné na Sahaře),“ líčí své zklamání a poté i marný pokus získat lístek z nevyzvednutých rezervací: „Během deseti vteřin jsou pryč.“ Nakonec považuje za štěstí, že se do kina dostal, ale seděl na zemi. Pak ovšem nastal problém s ubytováním, které si včas nezajistil, a tak musel přespat ve svém autě. V něm se ráno celý rozlámaný probudil a šel si koupit snídani do supermarketu (o tom, jak je ve Varech draze, už jsme psali) a další film v kině příšerně unavený prospal.
Ne! Je tu punk
Svoje zážitky z festivalu uzavírá názorem, že Vary mají blízko spíše k punku než ke snobárně. Z jeho úhlu pohledu jistě ano. Pokud si návštěvník MFF vše vystojí ve frontách, vybojuje lístek, sedí na zemi, spí v autě nebo dokonce v parku, a spokojí se s bagetou, pak je to „punk“. Jenže ten samozřejmě prezident Zeman neměl na mysli. Zatímco tolik adorovaní batůžkáři projevují obdivuhodnou míru masochismu, stovky vyvolených VIP si užívají neskutečný, nemravný luxus na jejich úkor.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová