Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Panebože. Do Varů přijel i kardinál Duka. Obědval s Bohem nikotinu Bartoškou. Politici zase přijeli lovit hlasy, prezidentští kandidáti podpisy

06.07.2017
Panebože. Do Varů přijel i kardinál Duka. Obědval s Bohem nikotinu Bartoškou. Politici zase přijeli lovit hlasy, prezidentští kandidáti podpisy

Foto: KVIFF

Popisek: Jiří Bartoška vítá kardinála Dominika Duku

Vtipná česká písnička Všichni jsou už v Varech, která se stala festivalovým hitem již v roce 2011, neztrácí nic na své břitké aktuálnosti. Ba naopak. Zatímco před šesti lety na MFF zdaleka ještě všichni nebyli, nyní se zdá, že přijel každý, kdo v naší zemi něco znamená. V záplavě prominentů, nechyběl ani dobře naložený kardinál Dominik Duka. K Vřídlu nedorazil v civilu, ale v typickém černém obleku a s velkým zlatým křížem na krku. Chyběla mu pouze fialová kardinálská čepička.

Když jsme ho v pondělí spatřili u luxusního karlovarského hotelu, nebyli jsme si jisti, zda se ve Varech nestal zázrak, či zda nemá český kardinál dokonalého dvojníka. Nemá. Byl to skutečně on. Obědval s prezidentem MFF Jiřím Bartoškou, tentokrát venku. Barťák,  označovaný  jako  český Bůh nikotinu, je teď na čerstvém vzduchu při každé možné příležitosti, pouze  zde totiž může neomezeně kouřit. Přesto lze letos na festivalu občas spatřit výjimečný úkaz, Jiřího Bartošku bez cigarety. Je příjemným zjištěním, že zákazu kouření v restauracích se musel  podřídit i on a nutno ocenit, že jej vzorně respektuje. 

Filmový nebeský humor

Připomeňme, že to zdaleka není poprvé, co  kardinál Duka projevil své sympatie vůči filmařům. Letos v březnu například požehnal DVD s pohádkou Anděl Páně 2, která patří k největším filmovým hitům posledních let vůbec. Na křtu disku se netajil svým obdivem k tomuto snímku,  nejvíc se mu líbí, že v něm Bůh vystupuje v lidském rozměru.  Režisér Jiří Strach podle něj jako katolík dobře odhadl, kde se může trefit do vlastních řad a v jaké  poloze leží laskavý nebeský humor. Připomeňme, že Anděla Páně 1 zase požehnal  kardinál Miloslav Vlk.

 

Letos bez Klause i bez Zemana

Zatímco účast Dominika Duky na MFF je opravdu velkým překvapením, nikoho už nezaskočí  přítomnost českých politiků, i když se na rozdíl od  Václava Klause a Václava Havla MFF vyhýbá Miloš Zeman. Ostatně, Václav Klaus letos zatím také nedorazil, zato jeho manželka Livie chodí z jedné party na druhou. A také někteří členové vlády si  festival užívají se vším všudy a bez obav z vypískání napochodovali  i na červený koberec. Zahajovacího ceremoniálu se například zúčastnili vyfiknutý Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Později dorazili jeho straničtí a vládní kolegové  Michaela Marksová a  Jan Chvojka. Je ovšem na pováženou, že se sociálně demokratičtí ministři, se stále se vlichocující lidu, zúčastnili luxusní  party jisté banky. Ani letos na MFF nechyběl ministr kultury Daniel Hermann, který zde byl pracovně na zasedání Rady Státního fondu kinematografie. Asi nejvíce splynul s davem  festivalových fanoušků nepřehlédnutelný  Dominik Feri z TOP 09. 

MFF? ANO!

Vůbec nejvíce jsou ale na festivalu zastoupeni politici hnutí ANO. V doprovodu své mladší partnerky se několikrát ukázal místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Na jednu z party dorazila pražská primátorka Adriana Krnáčová, posměch módní policie vyvolala svým šíleným outfitem ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ta je ve mimochodem ve Varech doma). Samozřejmě nechyběl ani všudypřítomný velký šéf Andrej Babiš, který  se chlubil, že ho na festival pozval Jiří Bartoška, s nímž se zde také setkal. Prý ho lákal na Umu Thurman, tu ale Babiš propásnul, a tak se musel spokojit selfíčkem s karlovarskou hejtmankou Janou Vildumetzovou. Fotku z MFF, bez hvězdy,  s neznámou ženou,  ihned umístil na svůj Facebook.

 

Účasti tisíců lidí z celé země ve Varech využili ke sbírání podpisů i prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. Ten na svém Facebooku  nabádal své sympatizanty, aby ve Varech nezapomínali ani na filmy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová