Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bartoškův skutečný týden neklidu. Nekonečné fronty, všudypřítomný byznys a děsivý nepořádek na festivalu

05.07.2017
Bartoškův skutečný týden neklidu. Nekonečné fronty, všudypřítomný byznys a děsivý nepořádek na festivalu

Foto: KVIFF

Popisek: James Newton Howard dirigoval zahajovací koncert, kde uniknout ušlapání bylo skutečné umění

Dlouholetí fanoušci Mezinárodního filmového festivalu jsou rok od roku zklamanější. Z někdejší, byť méně okázalé, báječné oslavy filmového umění se postupně stává přebujelý cirkus, v němž jde o obrovský byznys, na kterém se snaží parazitovat kdekdo. Pro mnohé účastníky už je neúnosné, že musí na vstupenky vystát dlouhé fronty, probojovávat se na vlastní nebezpečí do kinosálů či na koncerty. Pokud se ocitnou v mnohatisícovém davu, modlí se, aby se nic nestalo a někdo je při případné panice neušlapal. V neposlední řadě pocítí festivalové kšeftování ve své peněžence.

„Odjíždím  z Varů strašně zklamaná,“ prozradila nám bývalá Karlovaračka Iva, která patří k mnoha mladým lidem, co z Varů utekli za prací do Prahy. A do rodného města se pravidelně vracejí právě kvůli filmovému festivalu. Její vášní je filmová hudba, a tak se letos obzvláště těšila na koncert filmové hudby, který dirigoval slavný skladatel James Newton Howard. „Když koncert pozdě večer konečně začal, vůbec jsme se nemohli dostat k Thermalu. To bylo peklo. Děsila jsem se, aby nás někdo neušlapal. Na všechno se musí vystát strašné fronty nebo dělat kšefty mobilním operátorům. Získat lístek do kina je téměř nemožné, nic z toho, co byste chtěli vidět, prostě neuvidíte. Možná nějakou slátaninu nebo multikulti-propagandu. Vůbec se nedivím, že největší úspěch má u publika padesát let starý skvělý film Obchod na korze. Ten jsem naštěstí viděla nedávno,“ vypráví nám Iva.

 

Skutečný děs

Vadí jí také, jak je ve Varech vše předražené. „U Thermalu jsem si koupila třetinku džusu,  malý sendvič a stálo mě to 165 korun. Tím jsem vyčerpala svůj denní limit hned ráno,“  postěžovala si. Zavzpomínala na dobu, kdy patřila k  tzv. batůžkářům. „To jsem si ještě festival parádně užila a viděla několik skvělých filmů, na které dodnes vzpomínám. Teď mám dojem, že je to hlavně o mejdanech a o pití. Když jsem šla v neděli ráno po kolonádě, chtělo se mi fakt zvracet z toho nepořádku. To je skutečný děs,“ rozčiluje se Iva a pochvaluje si, že je ráda, že už ve Varech nebydlí: „Tady se už nedá normálně žít.“  Pryč  z předražené lázeňské zóny, plné prázdných bytů, se stěhují i její rodiče.

 

Mejdan roku

Vzhledem k tomu, že se na karlovarském festivalu pohybujeme mnoho let, musíme jí bohužel dát za pravdu. Je například skutečně děsivé, v jak velké míře se na této akci holduje alkoholu a to za přímé podpory pořadatelů a  státních sponzorů. A stejně je téměř neuvěřitelné, jaký byznys se kolem MFF točí. Ostatně, posuďte sami. Stačí nahlédnout do doprovodného  programu MFF. Hned ráno se vám nabízí  káva Nespresso, poté si můžete zajít relaxovat na pláž Vodafone nebo do ČEZ Energy zóny, opít se ve Finlandia Kokos Baru, vyzkoušet si zubní pasty (!) Profimed, navštívit BMW  Lounge před Císařskými lázněmi či  Tatra zónu, nechat se zmalovat neonovými barvami  v Innogy pointu, pak si dopřát další kávu v  Benzina Stop Café, nechat se nalíčit v Douglas Beauty Studiu, dopřát si osvěžující drink v MALL.cz Parku, spárovat si minerální vodu s vínem ve stanu Korunní, ochutnat  šampaňské  filmových hvězd v Moët Lounge Baru, pivo Lobkowitz v Hlavním stanu a nakonec se dorazit se v Barracuda  Cocktail Baru. 

Rychleji do hlavy

Aby toho alkoholu náhodou nebylo málo, rozhodli se někteří kšeftaři, že alkoholem, speciálně známou Becherovkou, obohatí také zmrzlinu. Když prý člověk tuto zmrzlinu líže, tak mu jde  alkohol rychleji do hlavy. Nelze se tak divit, že nejčastější reakce veřejnosti na karlovarský festival zní: „To zas bude ve Varech „nablito“. A nebo vtipkují, že se Bartoškovi opravdu konečně podařil ten „týden neklidu“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová