Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství Umy Thurman. Kdo je „rodinný přítel“? Podle Hřebejka tajný milenec. A Festivalový deník o tom, jak se Tarantino pokusil zabít svou múzu

01.07.2017
Tajemství Umy Thurman. Kdo je „rodinný přítel“? Podle Hřebejka tajný milenec. A Festivalový deník o tom, jak se Tarantino pokusil zabít svou múzu

Foto: KVIFF

Popisek: Uma Thurman na červeném koberci v pátek večer

FOTO Prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška prohlásil včera večer letošní 52. ročník oficiálně za zahájený. Krátce předtím předal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii skladateli Jamesi Newtonu Howardovi, jenž složil hudbu pro víc než stovku filmů, včetně nedávného hitu, Fantastických zvířat. Dále pak přišly na řadu letošní nejzářivější hvězdy; Cenu prezidenta festivalu dostala ´múza´ Tarantinových filmů i samotného režiséra Pulp Fiction a Kill Bill Uma Thurman, která poděkovala i divákům, „díky nimž můžeme dělat práci, kterou milujeme“ a před prezidentem Bartoškou dokonce poklekla.

Což mohlo být způsobeno i výškou – Uma měří 183 centimetrů plus deseticentimetrové štekle, to nezvládá ani poměrně vysoký Bartoška, na to by museli pozvat nějakého basketbalistu… Další oceněný, letošní oscarový vítěz za drama Místo u moře, Casey Affleck, zase připomněl, že festivaly jako ten karlovarský jsou „báječnou příležitost sdílet umění, na které jsme hrdí“.

Na slavnostní ceremonii, již zahájily „trpící hlasy“ zpěvaček, karlovarský symfonický orchestr a grafika inspirovaná horory, navázala projekce upřímné romantické komedie s názvem Pěkně blbě, který udělal vyloženě radost novinářům, před samotným festivalem si se zvukomalebným názvem pohrávali v titulcích. No, my taky. A protože ´ladies first´, budeme se dnes věnovat Umě Thurman. (A také proto, že tradičně začátek festivalu je mimořádně nabitý hvězdami zahraniční i naší provenience, zatímco tak pondělkem počínaje mají již společenští redaktoři ´suchou sezónu´: Zahraniční hvězdy zmizí a tuzemské se okoukají. Takže si to pěkně rozdělíme.)    

Uma Thurman přivezla děti a ještě někoho

Málokterá hvězda bere na takové akce, jako je filmový festival, svoje děti. Hollywoodská star s sebou vzala všechny tři. Dokonce s nimi pózovala na červeném koberci. Jenže její doprovod čítal ne tři, ale hned čtyři lidi. Mayu Thurman-Hawke, osmnáctiletou dceru, kterou má s hercem Ethanem Hawkem, patnáctiletého Levona Roana Thurman-Hawke, syna, jež porodila nedlouho předtím, než se manželství se Ethanem rozpadlo a čtyřletou Lunu Thurman-Busson, jejíž otec je francouzský multimilionář Arpad Busson, bývalý Umin snoubenec. S tím je na nože, ještě donedávna spolu bojovali o opatrovnictví Luny a přitom se pralo hodně špinavé prádlo, Uma ale nakonec dceru vyhrála. Ten čtvrtý je „rodinný přítel“, jak nám sdělili organizátoři MFF ze sekce VIP, která se stará právě o hvězdy. Kdybychom byli naočkovaní nedávným Hřebejkovým filmem, prvním z trilogie Zahradnictví s názvem právě Rodinný přítel, mohli bychom si myslet bůhví co. Ale protože Maye je již osmnáct, jaké to prostě a jednoduše může být její boy friend, že.

Uma Thurman s dětmi, záhadný muž nejvíce vpravo

Uma dorazila již ve středu v noci

A bulvár jí byl v patách. Hvězda přiletěla soukromým letadlem ve středu v noci, její děti za mámou dorazily ve čtvrtek odpoledne, a Afflecka s partnerkou, herečkou Florianou Lima přivezl festivalový vůz okolo sedmé hodiny večer. Bulvár dále zjistil, že předevčírem vyrazila ven v ostře růžové pláštěnce (pršelo) a ke všemu nenalíčená. Některé weby jí vyčítají, že se chová chladně a nefotí se s fanoušky, nebo alespoň ne tolik, kolik by podle jejich představ měla…

Uma Thurman vyráží od Puppu, kde je ubytovaná. Pak ji naloží festivalový bourák a odveze ty dva kilometry k Thermalu na červený koberec.

A co bylo dál? Pak se vydala na večeři do vyhlášené restaurace Embassy s prezidentem festivalu Bartoškou a hollywoodským kolegou Casseym Affleckem. Uma si dala, jak píše vždy dobře informovaný Blesk, tataráček z červené řepy s rukolou, následně měla španělskou zeleninovou polévku gazpacho a jako hlavní chod byly lišky na smetaně. K tomu popíjela bílé víno a vodu. Malá dcera Umy Luna si během ní ovšem raději hrála na chodbě restaurace se synem majitelky. Večeře se prý nesla ve velice uvolněném duchu a trvala asi tři hodiny. „Opět jsem se přesvědčil, že čím větší hvězda, tím normálnější člověk,“ popsal to Jiří Bartoška. První odcházel oscarový Casey Affleck s Florianou, až asi hodinu po něm nejprve odešel syn Umy a až za ním sama herečka.

Největší letošní hvězda dorazila...

Nicméně, co se červeného koberce týče, zde sklidila jen a jen pochvaly: „Oblékla světlé šaty a vypadala zkrátka úchvatně. Na rudém koberci dlouho pózovala přítomným fotografům,“ píše Blesk a dodává: Uma umí! I když… Tak úplně nechápu módní guru Františku, která Umu barvitě popsala tako: „Charismatická třtina Holywoodu Uma Thurman byla pomníkem minimalismu.“ No, podívejte se sami. Jedno se musí festivalu nechat. Na své stránky dávají krásné fotky.

Festivalový deník píše o natáčení Kill Billa: Bylo brutální

„V sobotu v Letňáku v půl jedenácté večer uvidíte živou Umu Thurman, která si tu uvede oba díly svého mistrovského opusu Kill Bill. Měli byste předem vědět, že vznik čtyřhodinové ságy režiséra Quentina Tarantina provázelo pár komplikovaných a obtížných situací,“ uvádí deník.

Uma zdraví fanoušky

A popisuje: „Uma Thurman dostala v dubnu 2000 ke třicetinám jistě spoustu krásných darů. Jeden z nich se však vymykal. Byl to scénář k filmu Kill Bill. Američan Quentin Tarantino svou krajanku a kamarádku obsadil už do slavného díla Pulp Fiction: Historky z podsvětí, tentokrát ovšem herečce nabídl hlavní roli. Uma přijala. Natáčet se přesto hned nezačalo, a to kvůli hereččině těhotenství. Řada lidí Tarantinovi radila, ať ji přeobsadí. Jelikož však režisér napsal scénář své múze (jak Umu často nazývá) přímo na tělo, neváhal filmování o rok posunout. Na jaře 2002, tři měsíce po narození syna Levona Roana, se Uma začala připravovat na roli Nevěsty. Její součástí byl i náročný fyzický trénink. Ranní cvičení se pravidelně střídalo s během, následoval intenzivní strečink, aby byla schopná dělat roznožky. Samozřejmostí byl dril bojových kopů do stran nebo kopů s otočkou. „Oni vás přinutí, abyste jich udělali minimálně šedesát,“ řekla Uma.“

Nemám páru, čí róbu si oblékla, nebo takzvaně ´vynesla´na ten tepich, ale podle mne vypadá úžasně 

„Podle slavné herečky to bylo nejbrutálnější cvičení na boky, jaké si většina lidí dokáže byť jen představit. Pro co největší autentičnost bojových scén Tarantino najal mistra čínského kung-fu, ikonu čínské kinematografie Yuena Woo-pinga. S přípravou na samurajské souboje pak pomáhal Japonec Sonny Čiba; ten ve filmu také ztvárnil roli výrobce mečů Hanzóa Hattoriho, skutečné historické osobnosti z 16. století. Vivica A. Fox, představitelka nájemné vražedkyně Vernity Green, jedné z úhlavních sokyň Nevěsty, si prý připadala jako v přípravě na olympiádu. I ona byla pro svou roli nucena trénovat tři měsíce, osm hodin denně. Její legendární kuchyňská bitka s Nevěstou za to ovšem stála,“ stojí v sobotním Festivalovém deníku, jehož šéfredaktorkou je filmová novinářka Veronika Bednářová z Reflexu.

Kill Uma?

Ale to ještě není vše: „Jedna ze složek přípravy spočívala v jazykové průpravě; v rámci role se Uma musela naučit japonsky. Součástí byla zároveň i poměrně přísná dieta, při níž představitelka Nevěsty mnohdy hladověla. Herečka často jedla vařenou krůtu, již se později nebála expresivně označit za blaf. Další z hlavních nepřítelkyň filmové Nevěsty, Francouzka Julie Dreyfus, vzpomínala, jak Uma během tréninkového martyria kojila malého syna. V souvislosti s náročností přípravy měl Tarantino – slovy hlavní protagonistky – film nazvat spíš Kill Uma. Kupříkladu za pasáží, v níž Nevěsta porazí (lépe řečeno ve většině případů pozabíjí) členy gangu Crazy 88, by si tak diváci neměli představovat čistě um tvůrců filmových triků, ale i tvrdou a komplexní přípravu samotné Umy Thurman. V nejkomplikovanějších scénách blonďatou herečku zastupovala novozélandská kaskadérka Zoë Bell. Ta třeba při natáčení jedné ze scén doopravdy dokázala samurajským mečem rozpůlit baseballový míček.

Dublérka si při filmování zároveň narazila žebra a zpřetrhala vazy v zápěstí. Ze zranění se zotavovala celý rok. Někdo v téhle kultovní akční podívané vidí především mix čínských kung-fu filmů a japonských samurajských soubojů přerůstajících až do spaghetti westernu. Americký týdeník The Village Voice zase snímek označil za „zřejmě nejsurovější film, který kdy byl americkým studiem natočen“. My fanoušci ovšem víme, že se Uma svým nezaměnitelným charismatem a tvrdou prací přičinila o vznik filmu, který nestárne. Až se filmová Nevěsta po rozbití rakve holýma rukama prohrabe několika metry hlíny, měli by diváci v Letním kině myslet i na to, že to nebylo to nejtěžší, co Umu Thurman při natáčení ságy Kill Bill potkalo,“ končí zajímavé povídání, po jehož přečtení se na trhák Kill Bill budeme dívat úplně jinak…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová