Útok na Babišovu hejtmanku, nebo skandální podvod? Personální detektivka na pokračování
28.06.2017
Foto: youtube.com
Popisek: Vítězslav Janků
Když letos v dubnu jmenovalo vedení Karlovarského kraje do funkce ředitele Krajské správy a údržby silnic Vítězslava Janků, radní si pochvalovali, že vybrali toho nejlepšího. Nový šéf podle nich prokázal kvalifikaci, podloženou dlouholetými odbornými zkušenostmi v silničním hospodářství. Jenže jeho kvalifikaci vzápětí někteří lidé vážně zpochybnili. I když byli odpovědní zástupci kraje upozorněni, že v tomto případě zdaleka není vše v pořádku, nijak na to nereagovali.
Proto se na ně v otevřeném dopise obrátil Petr Pastrňák z Prahy. V něm mimo jiné uvádí: „Vedení Karlovarského kraje zvolilo do vedení organizace Krajské správy a údržby silnic pana Vítězslava Janků, který již několikrát předložil v předcházejících zaměstnáních padělaný diplom o ukončeném vysokoškolském magisterském vzdělání, tento dokument pak předložil i do výběrového řízení na ředitele KSUSKK. Tento zfalšovaný diplom o ukončeném vysokoškolském vzdělání též předložil na Komoře autorizovaných inženýrů, kde opět neprávem získal titul autorizovaného inženýra. Žádáme vás, vážení zastupitelé, o okamžité odvolání tohoto člověka z pozice ředitele. Vážená paní hejtmanko, dle platného zákona je Vaší zákonnou povinností podání trestního oznámení pro zfalšování a neoprávněnost užívání titulu a s tím spojených i dalších povinnosti a práv.“
Politický útok?
Na základě vážného podezření ředitel Janků na svoji funkci tento týden rezignoval, ale jakékoliv provinění odmítá. Nechal se slyšet, že jde o politický útok na hejtmanku Janu Vildumetzovou (ANO), a médiím sdělil, že mu vedení kraje slíbilo, že pokud bude vše v pořádku, jeho rezignaci nepřijme. Zda je Jankův diplom v pořádku či nikoliv, nyní zjišťuje vedení ČVUT. V případě, že by byl padělán, mělo by to pro dosavadního ředitele velmi vážné následky, znamenalo by to totiž trestní stíhání. Zatímco on sám tvrdí, že má vysokoškolský diplom z ČVUT, Pastrňák zaslal médiím kopii vyjádření děkana Dopravní fakulty ČVUT Miroslava Svítka, v němž konstatuje, že diplom Vítězslava Janků z roku 2003, který mu byl zaslán k posouzení, nebyl vydán ČVUT!
Vyjádření děkana Dopravní fakulty ČVUT:

Bártův muž
Není od věci připomenout, že Vítězslav Janků se v médiích zviditelnil jako tzv. Bártův muž. V době, kdy byl Vít Bárta v čele Věcí veřejných, měl Janků na starosti výstavbu silnic a dálnic v Královéhradeckém kraji. Významná funkce tehdy vyvolala podezření, že souvisí s jeho politickou činností, mluvčí ŘSD Jan Rýdl uvedl, že tomu tak není a že rozhodující byly jeho odborné znalosti a zkušenosti. Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) však kritizoval, že za jeho působení se zpomalily přípravy dlouho plánované rekonstrukce průtahu městem. „Ztratili jsme tam rok,“ řekl v rozhovoru pro idnes.cz. Pak zase Janků působil ve funkci náměstka ve Správě a údržbě silnic Jihomoravského kraje, odkud loni po vzájemné dohodě odešel. Letos měl našlápnuto na post šéfa Střediska správy a údržby úseku dálnice D11, nakonec ale skončil v Karlovarském kraji.
Zatímco dříve byl členem Věcí veřejných, když se tato strana rozpadla, začal se angažovat v Úsvitu Tomio Okamury. Za Úsvit dokonce kandidoval na post primátora Hradce Králové. Server idnes.cz před časem upozornil, že jeho firma Creato dostala od Úsvitu 600 000 korun za kampaň v Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Janků tvrdil, že zakázku získal, protože byl nejlevnější.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová