Politici před volbami slibují ráj, ale na životně důležitou věc zapomněli. Kvůli nim hrozí katastrofální nedostatek vody. Konec blahobytu v Čechách
21.06.2017
Foto: Pixabay
Popisek: Sucho, ilustrační foto
Čeští politici se chlubí, jak nízkou máme nezaměstnanost a jak se stále zvyšuje hrubý domácí produkt. Jenže jejich zcela nekoncepční rozhodování může mít pro naši zemi fatální důsledky. Zatímco exhibují při otvírání dálnic a průmyslových zón, zcela zanedbali otázku tak strategické suroviny, jakou je voda. Řešit ji začali až v okamžiku, kdy už se projevuje její katastrofální nedostatek.
Mnohem zodpovědněji se chovají naši sousedé na Slovensku. Přesto, že mají oproti nám velmi bohaté zásoby podzemní vody, vláda premiéra Fica zakázala již před třemi lety její vývoz. Jedním z impulsů byl pokus vyvážet vodu ze zdejších zdrojů potrubím do Polska. I když Slováci v současné době využívají jen část bohatých zásob této cenné tekutiny, premiér Fico argumentoval, že tomu tak nemusí být vždy a že tyto zásoby nejsou nevyčerpatelné.
Hrozivá bilance
Jeho názor plně potvrzuje situace u nás. Někdejší bohaté zdroje podzemní vody se každým rokem hrozivě snižují a jejich nedostatek se projevuje již na dvou třetinách území republiky, především kvůli stále většímu suchu. Několik regionů je proto zcela závislých na podzemních vodách, protože povrchové vody se zde již vyčerpaly. Více než polovinu z nich přitom spotřebuje energetický průmysl, překvapivě pouze kolem dvou procent připadá na zemědělskou produkci.
Zemědělské sucho
Je nesporné, že prožíváme jedno z největších období sucha v naší historii. Kritická je situace na jižní Moravě, kde již hrozí přeměna dříve úrodné půdy na polopoušť a začínají zde také usychat stromy v lesích. Značný nedostatek vody pociťují zemědělci v okresech Znojmo, Hodonín, Mikulov a Břeclav, v Čechách pak jde především o Lounsko nebo Rakovnicko. Podle renomovaného experta, profesora Zdeňka Žaluda, prožíváme nejsušší periodu posledního půltisíciletí. Je to především důsledek klimatických změn, k hlavním příčinám sucha u nás patří teplé zimy bez sněhu a fakt, že se s rostoucími teplotami vypařuje mnohem více vody. Vyšší teploty rovněž způsobují, že vegetace se začíná probouzet již o měsíc dříve, než jsme zvyklí a vysává tak vodu z půdy.
Pět minut po dvanácté
V této souvislosti profesor Žalud připomíná, že vědci na hrozící sucho a nedostatek vody upozorňují desítky let, bohužel však marně. A varuje, že náprava škod, pokud bude vůbec možná, bude stát obrovské finanční částky. Ty už se mimochodem projevují nyní, stát vyplácí miliardové kompenzace za neúrodu nebo za škody, způsobené kůrovcem v lesích. Teprve nyní, pět minut po dvanácté, se tímto fatálním problémem konečně začali zabývat někteří politici, dosud pro ně nepředstavoval prioritu.
Konec blahobytu
Na neblahou skutečnost, že je problém s nedostatkem vody v Česku vážný, tento týden upozorňují v rámci projektu „Týden vody“ i veřejnoprávní média. Český rozhlas například cituje ministra životního prostředí Richarda Brabce, který říká: „Všichni na vlastní kůži pociťujeme, že vodní blahobyt již skončil.“ Jeho slova výmluvně dokumentují mapy sucha, na nichž jsou na první pohled patrné, že na většině území naší republiky je situace velmi vážná. V některých městech a obcích už lidem přestala téci voda z kohoutků. Těm už konec blahobytu nastal...
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová