Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici před volbami slibují ráj, ale na životně důležitou věc zapomněli. Kvůli nim hrozí katastrofální nedostatek vody. Konec blahobytu v Čechách

21.06.2017
Politici před volbami slibují ráj, ale na životně důležitou věc zapomněli. Kvůli nim hrozí katastrofální nedostatek vody. Konec blahobytu v Čechách

Autor: Pixabay

Popisek: Sucho, ilustrační foto

Čeští politici se chlubí, jak nízkou máme nezaměstnanost a jak se stále zvyšuje hrubý domácí produkt. Jenže jejich zcela nekoncepční rozhodování může mít pro naši zemi fatální důsledky. Zatímco exhibují při otvírání dálnic a průmyslových zón, zcela zanedbali otázku tak strategické suroviny, jakou je voda. Řešit ji začali až v okamžiku, kdy už se projevuje její katastrofální nedostatek.

Mnohem zodpovědněji se chovají naši sousedé na Slovensku. Přesto, že mají oproti nám velmi bohaté zásoby podzemní vody, vláda premiéra Fica zakázala již před třemi lety její vývoz. Jedním z impulsů byl pokus vyvážet vodu ze zdejších zdrojů potrubím do Polska. I když Slováci v současné době využívají jen část bohatých zásob této cenné tekutiny, premiér Fico argumentoval, že tomu tak nemusí být vždy a že tyto zásoby nejsou nevyčerpatelné.

 

Hrozivá bilance

Jeho názor plně potvrzuje situace u nás. Někdejší bohaté zdroje podzemní vody se každým rokem hrozivě snižují a jejich nedostatek se projevuje již na dvou třetinách území republiky, především kvůli stále většímu suchu. Několik regionů je proto zcela závislých na podzemních vodách, protože povrchové vody se  zde již vyčerpaly. Více než polovinu  z nich přitom spotřebuje energetický průmysl, překvapivě pouze kolem dvou procent připadá na zemědělskou produkci.

 

Zemědělské sucho

Je nesporné, že prožíváme jedno z největších období sucha v naší historii. Kritická je situace na jižní Moravě, kde  již hrozí přeměna dříve úrodné půdy na polopoušť a začínají zde také usychat stromy v lesích.  Značný nedostatek vody pociťují zemědělci v okresech Znojmo, Hodonín, Mikulov a Břeclav, v Čechách pak jde především o  Lounsko nebo Rakovnicko. Podle renomovaného experta, profesora Zdeňka Žaluda,  prožíváme nejsušší periodu posledního půltisíciletí. Je to především důsledek klimatických změn, k hlavním příčinám sucha u nás patří teplé zimy bez sněhu a fakt, že se s rostoucími teplotami vypařuje mnohem více vody. Vyšší teploty rovněž  způsobují, že vegetace se začíná probouzet již o měsíc dříve, než jsme zvyklí a vysává  tak  vodu z půdy. 

Pět minut po dvanácté

V této souvislosti profesor Žalud připomíná, že vědci na hrozící sucho a nedostatek vody upozorňují desítky  let, bohužel však marně. A  varuje,  že náprava škod, pokud bude vůbec možná, bude stát obrovské finanční částky. Ty už se mimochodem projevují nyní, stát vyplácí miliardové kompenzace za neúrodu nebo za škody, způsobené kůrovcem v lesích. Teprve nyní, pět minut po dvanácté, se  tímto fatálním problémem  konečně  začali zabývat někteří politici, dosud pro ně nepředstavoval prioritu. 

Konec blahobytu

Na neblahou skutečnost, že je problém s nedostatkem vody v Česku vážný, tento týden upozorňují v rámci projektu „Týden vody“ i veřejnoprávní média. Český rozhlas například cituje ministra životního prostředí Richarda Brabce, který říká: „Všichni na vlastní kůži pociťujeme, že vodní blahobyt již skončil.“ Jeho slova výmluvně dokumentují mapy sucha, na nichž jsou na první pohled patrné, že na většině území naší republiky je situace velmi vážná.  V některých městech a obcích už lidem přestala téci voda z kohoutků. Těm už konec blahobytu nastal...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace