Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Také v Karlovarském kraji výrazně klesla nezaměstnanost, práci přesto hledají tisíce lidí. Zaměstnavatelé jsou nepoučitelní, mizerně platí

17.06.2017
Také v Karlovarském kraji výrazně klesla nezaměstnanost, práci přesto hledají tisíce lidí. Zaměstnavatelé jsou nepoučitelní, mizerně platí

Foto: stavbykarlovarska.cz

Popisek: Úřad práce Karlovy Vary

Karlovarský kraj již tradičně patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností a nejnižší průměrnou mzdou. Přesto i zde se v poslední době výrazně snížil počet lidí bez práce, a dokonce klesl na historické minimum. Ale v jednotlivých okresech kraje panují dosti výrazné rozdíly. Zatímco na Chebsku se počet nezaměstnaných osob snížil na pouhé dvě a půl procenta, na Sokolovsku je bez práce přes šest procent obyvatel. Karlovarsko se pak se čtyřmi procenty pohybuje kolem celostátního průměru.

Rekordně nízkou nezaměstnanost navíc ovlivňuje začátek sezónních prací, čemuž odpovídá i aktuální pestrá nabídka volných míst včetně brigád a krátkodobých pracovních poměrů. Z mnoha možností si mohou v kraji, plném lázeňských zařízení, sanatorií a hotelů, vybírat kuchaři, číšníci, servírky či recepční a pokojské. Přesto krajská pobočka Úřadu práce eviduje přes devět tisíc uchazečů o zaměstnání, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku však klesl jejich počet o 3826 osob. Je zajímavé, že počet žen, které hledají práci, je zhruba stejný, jako počet mužů. V evidenci karlovarského Úřadu práce je také více než tisíc osob se zdravotním postižením, což je přibližně dvanáct procent. Naopak příznivý je počet mladých lidí bez práce, na nezaměstnanosti v regionu se podílejí přibližně třemi procenty. Zůstává ovšem otázkou, zda to není ovlivněno skutečností, že práci našli jinde.

Tvrdá konkurence

Na výrazném poklesu nezaměstnanosti se totiž podílí fakt, že odtud řada lidí odchází do Německa či dalších sousedních zemí. Zahraniční zaměstnavatelé jsou velmi aktivní a pracovníky některých dělnických profesí nebo řidiče zde hledají dokonce přímo na pracovištích. Dalším faktorem je boom různých obchodních areálů a průmyslových zón. V kraji se například rozbujely lékárny, v nichž za výhodnou cenu skupují léky cizinci. A v souvislosti s tím je zde velká poptávka po lékárnících. Také tu velmi citelně chybějí lékaři a sestry, z nichž mnozí také odešli do zahraničí. Přes značný nedostatek některých profesí jsou zdejší zaměstnavatelé nepoučitelní, především co se platů týče. Tak například za pozici recepční v mezinárodním hotelu požadují znalost tří jazyků, ale za to nabízejí mzdu pouze kolem šestnácti tisíc. Stejně mizerně jsou na tom s platy pokojské. To si vyučená prodavačka v obchodním řetězci vydělá víc.

Ostatně pozice prodavačů a prodavaček začíná být královsky placená. V kraji se v obchodní sféře nabízejí stovky míst a třeba manažeři prodejen si přijdou na velmi slušný plat, od třiceti do padesáti tisíc. Podobně je pestrá nabídka v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. Zdravotní sestry dosáhnou až na plat kolem třiceti tisíc, lékařům nabízejí zaměstnavatelé mzdy od čtyřiceti tisíc. Mizerné však stále zůstávají mzdy v oblasti sociálních služeb. A z nabídky volných míst vyplývá, že praktiky žádnou šanci uplatnit se v Karlovarském kraji nemají lidé tvůrčích profesí v oblasti kultury nebo médií. Mnoho z nich proto utíká hledat příležitost do Prahy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová