Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Také v Karlovarském kraji výrazně klesla nezaměstnanost, práci přesto hledají tisíce lidí. Zaměstnavatelé jsou nepoučitelní, mizerně platí

17.06.2017
Také v Karlovarském kraji výrazně klesla nezaměstnanost, práci přesto hledají tisíce lidí. Zaměstnavatelé jsou nepoučitelní, mizerně platí

Autor: stavbykarlovarska.cz

Popisek: Úřad práce Karlovy Vary

Karlovarský kraj již tradičně patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností a nejnižší průměrnou mzdou. Přesto i zde se v poslední době výrazně snížil počet lidí bez práce, a dokonce klesl na historické minimum. Ale v jednotlivých okresech kraje panují dosti výrazné rozdíly. Zatímco na Chebsku se počet nezaměstnaných osob snížil na pouhé dvě a půl procenta, na Sokolovsku je bez práce přes šest procent obyvatel. Karlovarsko se pak se čtyřmi procenty pohybuje kolem celostátního průměru.

Rekordně nízkou nezaměstnanost navíc ovlivňuje začátek sezónních prací, čemuž odpovídá i aktuální pestrá nabídka volných míst včetně brigád a krátkodobých pracovních poměrů. Z mnoha možností si mohou v kraji, plném lázeňských zařízení, sanatorií a hotelů, vybírat kuchaři, číšníci, servírky či recepční a pokojské. Přesto krajská pobočka Úřadu práce eviduje přes devět tisíc uchazečů o zaměstnání, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku však klesl jejich počet o 3826 osob. Je zajímavé, že počet žen, které hledají práci, je zhruba stejný, jako počet mužů. V evidenci karlovarského Úřadu práce je také více než tisíc osob se zdravotním postižením, což je přibližně dvanáct procent. Naopak příznivý je počet mladých lidí bez práce, na nezaměstnanosti v regionu se podílejí přibližně třemi procenty. Zůstává ovšem otázkou, zda to není ovlivněno skutečností, že práci našli jinde.

Tvrdá konkurence

Na výrazném poklesu nezaměstnanosti se totiž podílí fakt, že odtud řada lidí odchází do Německa či dalších sousedních zemí. Zahraniční zaměstnavatelé jsou velmi aktivní a pracovníky některých dělnických profesí nebo řidiče zde hledají dokonce přímo na pracovištích. Dalším faktorem je boom různých obchodních areálů a průmyslových zón. V kraji se například rozbujely lékárny, v nichž za výhodnou cenu skupují léky cizinci. A v souvislosti s tím je zde velká poptávka po lékárnících. Také tu velmi citelně chybějí lékaři a sestry, z nichž mnozí také odešli do zahraničí. Přes značný nedostatek některých profesí jsou zdejší zaměstnavatelé nepoučitelní, především co se platů týče. Tak například za pozici recepční v mezinárodním hotelu požadují znalost tří jazyků, ale za to nabízejí mzdu pouze kolem šestnácti tisíc. Stejně mizerně jsou na tom s platy pokojské. To si vyučená prodavačka v obchodním řetězci vydělá víc.

Ostatně pozice prodavačů a prodavaček začíná být královsky placená. V kraji se v obchodní sféře nabízejí stovky míst a třeba manažeři prodejen si přijdou na velmi slušný plat, od třiceti do padesáti tisíc. Podobně je pestrá nabídka v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. Zdravotní sestry dosáhnou až na plat kolem třiceti tisíc, lékařům nabízejí zaměstnavatelé mzdy od čtyřiceti tisíc. Mizerné však stále zůstávají mzdy v oblasti sociálních služeb. A z nabídky volných míst vyplývá, že praktiky žádnou šanci uplatnit se v Karlovarském kraji nemají lidé tvůrčích profesí v oblasti kultury nebo médií. Mnoho z nich proto utíká hledat příležitost do Prahy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace