Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Temné pozadí karlovarského festivalu. V pořádající nadaci sedí dva obvinění politici a její zřizovatel figuruje v kauze Beretta

15.06.2017
Temné pozadí karlovarského festivalu. V pořádající nadaci sedí dva obvinění politici a její  zřizovatel figuruje v kauze Beretta

Autor: KVIFF

Popisek: Grandhotel Pupp: Vedle Thermalu tvoří nejdůležitější zázemí festivalu, právě zde bydlí zahraniční hvězdy

Dění kolem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se těší mimořádné přízni médií. Ta veřejnoprávní namísto toho, aby plnila funkci hlídacího psa, fungují coby hlavní mediální partneři, a ostatním, především bulvárním, slouží MFF jako zdroj skandálních informací. Jen výjimečně si někteří novináři všimnou toho, že se v pozadí festivalu děje leccos podivného.

Je až zarážející, co  vše v případě MFF prochází  bez povšimnutí. Téměř nikdo se například nevěnuje skutečnosti, že spoluzakladatelem pořádající Nadace Film-Festival je privátní společnost, vlastnící  Grandhotel Pupp. Kolem tohoto legendárního luxusního  karlovarského hotelu, se přitom v posledních letech děje leccos podivného. Léta se spekuluje, kdo je vlastně jeho majitelem. Donedávna to byla švýcarská investiční banka M.M. Warburg s anonymními akciemi. Za jejich vlastníky se mohli  skrývat původní čeští majitelé Puppu ze zkrachovalé firmy Porcela Plus. Takové podezření  zveřejnil  například server lidovky.cz.

 

Za sto milionů na lustr

A tento server upozornil také na vážné problémy, týkající se akcionářů Puppu. Někteří majoritní držitelé akcií si stěžovali, že většinoví majitelé hotelu zadržují zisk přes sto milionů korun a nevyplácí jim dividendy. Kvůli  akciím byla dokonce podána i žaloba, kterou letos začal projednávat pražský soud. Na jednoho z českých vlastníků  několika  kusů  akcií Puppu totiž tlačil jistý albánský podnikatel, přezdívaný Bojan, aby je prodal a přestal se o dění v hotelu zajímat. Neváhal prý použít drsné metody a na akcionáře vytasil i pistoli. Když mu nakonec slíbil, že akcie prodá za sto milionů, Albánec mu podle textu obžaloby vyhrožoval, že za sto milionů ho pověsí na lustr za koule a vystřílí na něj celý zásobník. Podle lidovek.cz v celé šokující kauze figuruje i jeden z bývalých spoluvlastníků Puppu, vlivný pražský advokát. Jméno Puppu se dokonce objevilo ve známé kauze vynášení policejních informací Beretta.

 

Zarážející sestava

Je také velmi zajímavé, že  během jediného roku byl Grandhotel Pupp prodán hned dvakrát. V roce 2016  kyperské společnosti PND Kyresyan, ta jej v naprosté tichosti letos prodala  skupině finančníka Pavla Hubáčka. Přesto v Nadaci Film-Festival nadále působí lidé, dříve spojení s Porcelou Plus, například  místopředseda správní rady Vlastimil Argman.  Rovněž někteří další členové nadace,  třeba bývalá karlovarská primátorka Veronika Vlková,  měli k Porcele Plus blízko.

Zarážející je rovněž, že v Nadaci Film-Festival stále figurují dva politici, obvinění v kauze machinací s dotacemi  ROP Severozápad: bývalý karlovarský hejtman Josef Novotný a bývalý náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner.  Ten je dokonce členem dozorčí rady. Veřejnoprávní média ovšem spíše řeší, která hvězda nebo hvězdička letos na festival přijede.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace