Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Za pár dnů začíná filmový festival. Jeho hosty čeká šok a město ostuda. Babišovo dílo zkázy?

12.06.2017
Za pár dnů začíná filmový festival. Jeho hosty čeká šok a město ostuda. Babišovo dílo zkázy?

Autor: karlovy-vary.cz

Popisek: Pohled na karlovarský hotel Thermal s bazénem

Už desítky let je hlavním dějištěm Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech hotel Thermal. Pro potřeby této významné kulturní události byl v sedmdesátých letech minulého století vybudován a celá léta mu velmi dobře slouží. V parných červencových dnech býval jednou z jeho nejoblíbenějších částí i hotelový bazén s fantastickou vyhlídkou na lázeňské centrum. Teď ale čeká hosty filmového festivalu doslova šok.

Od okamžiku, kdy o Thermalu začal rozhodovat ministr financí Andrej Babiš, se totiž z unikátního bazénového komplexu stal otřesně zdevastovaný areál. Když jej před rokem a půl nechalo tehdejší vedení Thermalu vypustit, řada odborníků varovala, že to bude počátek jeho zkázy, tím spíš, že k vypuštění vody došlo v zimě. A jejich chmurné vize se bohužel stoprocentně naplnily.

Děsivý pohled

Pohled na atraktivní a ještě donedávna dobře udržovaný areál, kde se celou sezónu koupali lázeňští hosté z celého světa a v malém přilehlém bazénku dováděly děti, je nyní opravdu děsivý. Několik televizních štábů zachytilo jeho současný stav. Všude leží tisíce střepů a odpadky, skleněné výplně jsou rozbité, na mnoha místech se rozpadají dlaždice i obložení stěn bazénu, které nyní ‘zdobí‘ obrovské graffiti. Štáb České televize zdokumentoval, že bazén před den nikdo nehlídá. Vedení společnosti Thermal-F tvrdí, že objekt v noci hlídá bezpečnostní agentura, a ta také nese odpovědnost za vzniklé škody. Ta se ovšem zatím odmítá k celé záležitosti vyjádřit. Přestože je celý areál oplocen, lze dovnitř stále bez problémů proniknout, a vandalové tak evidentně bez problémů činí.

Sliby chyby

Krajské listy se kauze Thermalu věnují od samého začátku. V této souvislosti připomínáme, že po nezdařené privatizaci patří hotel stále státu a spadá do kompetence ministerstva financí. Poté co byl bazén loni v lednu vypuštěn, slíbilo vedení společnosti Thermal-F, že jej zakonzervuje, a pak nechá opravit. Jeho vypuštění vysvětlovalo tím, že se propadlo hospodaření hotelu a nejsou prostředky na to, aby mohl být bazén v zimě temperován, ani na jeho potřebné opravy. V unikátním areálu totiž bylo možné koupat se i v zimě, což zvyšovalo jeho nespornou atraktivitu. Navíc byla část vody léčivá.

Reklama na léto v Thermalu by byla. A dál?

Reklama na léto v Thermalu

Cílená devastace?

Kritici tohoto fatálního rozhodnutí jsou přesvědčeni, že jde o cílenou devastaci. Už v roce 2015 se nechal ministr financí Andrej Babiš slyšet, že areál bazénu s velmi lukrativním pozemkem nabídne k prodeji, nejlépe arabskému šejkovi, což vyvolalo obrovský poprask. Jenže se přihlásil jediný zájemce, a tak byl prodej především díky protestům veřejnosti zrušen. Ta navíc iniciovala, aby se stal celý komplex hotelu Thermal kulturní památkou, což však nedávno ministerstvo kultury odmítlo. Toto kontroverzní rozhodnutí vedení hotelu přivítalo, protože mu výrazně usnadní generální opravu Thermalu, která má být odstartována již letos. Se záchranou bazénu prozatím ale nepočítá.

Léto v Thermalu...

Namísto toho společnost Thermal-F zásobuje média tiskovými zprávami a pochvaluje si, jak se hotelu daří: „Doba pozitivních změn, tak by se dal charakterizovat rok 2017, ve kterém slaví karlovarská ikona, hotel Thermal, 40 let od svého otevření,“ uvádí mimo jiné. Zpráva je doplněna propagační fotografii s názvem „Léto v Thermalu“. Podle ní budou hoteloví hosté nejspíš letní dny trávit na betonovém logu, namísto aby se mohli vykoupat v nejkrásnějším bazénu v zemi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace