Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kandidátku komunistů povede poslanec parlamentu, který čelí podezření z manipulací s dotacemi. Je to záruka volebního úspěchu?

07.06.2017
Kandidátku komunistů povede poslanec parlamentu, který čelí podezření z manipulací s dotacemi. Je to záruka volebního úspěchu?

Autor: archiv

Popisek: Volby - ilustrační foto

Vedení KSČM v Karlovarském kraji patrně sází na to, že mnozí politici, kteří čelili různým vážným podezřením, při volbách překvapivě výrazně uspěli. Jinak si nelze vysvětlit skutečnost, že poslance Jaroslava Borku postavilo do čela své kandidátky pro parlamentní volby v Karlovarském kraji. Sociální demokraté jsou soudnější a svého bývalého lídra Petra Navrátila, jenž se kvůli dotacím v ROP Severozápad rovněž dostal do obtíží, raději stáhla.

Karlovarská ČSSD se kvůli evropským dotacím ocitla ve velmi prekérní situaci. A to ještě může považovat za velké štěstí, že její bývalý hejtman Josef Novotný, jenž v kauze ROP Severozápad figuruje mezi čtyřiadvaceti obviněnými, před časem tuto stranu opustil. Jeho stranickým bratrům totiž vadilo, že zároveň zastával funkci hejtmana a poslance parlamentu, a vyzvali ho, aby jednu z nich opustil. Novotný sice určitou dobu výzvám vzdoroval, ale nakonec rezignoval nejen na post hejtmana, ale i člena ČSSD. Nyní mu ale, podobně jako dalšímu poslanci parlamentu Jaroslavu Borkovi, hrozí, že bude Poslaneckou sněmovnou vydán ke stíhání. V úterý jí to doporučil Mandátový a imunitní výbor.

Obviněná elita

Jak Novotný tak Borka tvrdí, že jsou nevinní a podle nich jde v případě ROP Severozápad o vykonstruovanou kauzu.Totéž ovšem tvrdí všichni obvinění. Mezi nimi je několik dalších bývalých nebo současných vlivných členů ČSSD, kromě Petra Navrátila i bývalý náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner, bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký a bývalí náměstci hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák. V této souvislosti je zajímavé, že Pánik a Navrátil přerušili poté, co byli obviněni, svoje členství v ČSSD, ale nyní jsou již zpět. A společně s Miloslavem Čermákem zůstávají i nadále členy zastupitelstva kraje.

Napínavý souboj

Pokud zůstane Borka i přes vážná podezření v čele kandidátky KSČM, bude volební souboj v tomto kraji opravdu velmi napínavý a zajímavý. V posledních letech zde ve volbách suverénně vítězila KSČM nebo ČSSD, v roce 2013 jejich suverénní pozici ale ohrozilo hnutí ANO. Jeho kandidátku povede současný ministr dopravy Dan Ťok, což je velmi překvapivé stejně jako fakt, že současná hejtmanka Jana Vildumetzová je až na čtvrtém místě. Všichni politici totiž před volbami v tomto kraji slibovali dostavbu rychlostní silnice R6 a v podstatě na to všichni doplatili. Dostat ČSSD zpět na výsluní se pokusí současná poslankyně parlamentu Markéta Wernerová, ODS pak její dlouholetý člen a bývalý poslanec Jan Bureš. Dvojkou ODS je ředitel chebského divadla Jan Svoboda. V čele dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se pokusí probojovat do Sněmovny karlovarský starosta Petr Kulhánek. Starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák pro změnu povede kandidátku Pirátů.

Již nyní ale zdejší občané na kandidátky reagují dost podrážděně a zlobí se, že jim strany nabídly odpad. Není od věci připomenout, že volební účast patří v Karlovarském kraji vůbec k těm nejnižším u nás.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace