Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kandidátku komunistů povede poslanec parlamentu, který čelí podezření z manipulací s dotacemi. Je to záruka volebního úspěchu?

07.06.2017
Kandidátku komunistů povede poslanec parlamentu, který čelí podezření z manipulací s dotacemi. Je to záruka volebního úspěchu?

Foto: archiv

Popisek: Volby - ilustrační foto

Vedení KSČM v Karlovarském kraji patrně sází na to, že mnozí politici, kteří čelili různým vážným podezřením, při volbách překvapivě výrazně uspěli. Jinak si nelze vysvětlit skutečnost, že poslance Jaroslava Borku postavilo do čela své kandidátky pro parlamentní volby v Karlovarském kraji. Sociální demokraté jsou soudnější a svého bývalého lídra Petra Navrátila, jenž se kvůli dotacím v ROP Severozápad rovněž dostal do obtíží, raději stáhla.

Karlovarská ČSSD se kvůli evropským dotacím ocitla ve velmi prekérní situaci. A to ještě může považovat za velké štěstí, že její bývalý hejtman Josef Novotný, jenž v kauze ROP Severozápad figuruje mezi čtyřiadvaceti obviněnými, před časem tuto stranu opustil. Jeho stranickým bratrům totiž vadilo, že zároveň zastával funkci hejtmana a poslance parlamentu, a vyzvali ho, aby jednu z nich opustil. Novotný sice určitou dobu výzvám vzdoroval, ale nakonec rezignoval nejen na post hejtmana, ale i člena ČSSD. Nyní mu ale, podobně jako dalšímu poslanci parlamentu Jaroslavu Borkovi, hrozí, že bude Poslaneckou sněmovnou vydán ke stíhání. V úterý jí to doporučil Mandátový a imunitní výbor.

Obviněná elita

Jak Novotný tak Borka tvrdí, že jsou nevinní a podle nich jde v případě ROP Severozápad o vykonstruovanou kauzu.Totéž ovšem tvrdí všichni obvinění. Mezi nimi je několik dalších bývalých nebo současných vlivných členů ČSSD, kromě Petra Navrátila i bývalý náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner, bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký a bývalí náměstci hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák. V této souvislosti je zajímavé, že Pánik a Navrátil přerušili poté, co byli obviněni, svoje členství v ČSSD, ale nyní jsou již zpět. A společně s Miloslavem Čermákem zůstávají i nadále členy zastupitelstva kraje.

Napínavý souboj

Pokud zůstane Borka i přes vážná podezření v čele kandidátky KSČM, bude volební souboj v tomto kraji opravdu velmi napínavý a zajímavý. V posledních letech zde ve volbách suverénně vítězila KSČM nebo ČSSD, v roce 2013 jejich suverénní pozici ale ohrozilo hnutí ANO. Jeho kandidátku povede současný ministr dopravy Dan Ťok, což je velmi překvapivé stejně jako fakt, že současná hejtmanka Jana Vildumetzová je až na čtvrtém místě. Všichni politici totiž před volbami v tomto kraji slibovali dostavbu rychlostní silnice R6 a v podstatě na to všichni doplatili. Dostat ČSSD zpět na výsluní se pokusí současná poslankyně parlamentu Markéta Wernerová, ODS pak její dlouholetý člen a bývalý poslanec Jan Bureš. Dvojkou ODS je ředitel chebského divadla Jan Svoboda. V čele dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se pokusí probojovat do Sněmovny karlovarský starosta Petr Kulhánek. Starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák pro změnu povede kandidátku Pirátů.

Již nyní ale zdejší občané na kandidátky reagují dost podrážděně a zlobí se, že jim strany nabídly odpad. Není od věci připomenout, že volební účast patří v Karlovarském kraji vůbec k těm nejnižším u nás.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová